آیا می‌دانستید بازی مار نوکیا اولین بازی موبایلی نبود؟

بازی مار نوکیا (Snake) یکی از خاطره‌انگیز‌ترین بازی‌های موبایل بود. کمتر کسی را می‌توان یافت که ساعت‌ها از وقت خود را صرف انجام این بازی و سعی در به پایان رساندن آن نکرده باشد. شاید خیلی‌ها این بازی را به عنوان اولین بازی تاریخ موبایل بشناسند، اما اینگونه نبود.

بازی مار نوکیا هنوز هم طرفداران خاص خودش را دارد

امروزه بازی موبایل یکی از بزرگترین بخش‌های صنعت سرگرمی جهان محسوب می‌شود در حالی که همیشه به این صورت نبوده است. در واقع، پدیده‌ی بازی موبایل حدود ۴ یا ۵ سالی است که با ورود کمپانی‌های بازی‌سازی بزرگی همچون الکترونیک آرتز (EA) و گیم‌لافت (Gameloft) به این عرصه، دستخوش تغییراتی شده و رشدی روزافزون داشته است.

آیا می‌دانستید بازی مار نوکیا اولین بازی موبایلی نبود؟

اما آیا می‌دانید بازی موبایل از کجا آغاز شد؟ علیرغم اینکه اکثر مردم فکر می‌کنند بازی مار نوکیا اولین بازی موبایل بود، اما با کمی جستجو درخواهیم یافت که گوشی‌های دیگری قبل‌تر از نوکیا بودند که چند بازی ساده موبایلی روی آنها نصب شده بود.

بیایید کمی به عقب و به سال‌های دورتر برگردیم. برای اولین بار، بازی مار نوکیا بر روی گوشی‌های نوکیا در سال ۱۹۹۷ نصب شد. این بازی توانست به سرعت در بین کاربران به محبوبیت زیادی دست یابد و دلیل آن نیز این بود که این گوشی‌ها در هرجای دنیا در فروشگاه‌ها یافت می‌شدند.

با این حال، سه سال قبل‌تر از آن، نسخه‌ای سفارشی از بازی تتریس (Tetris) به صورت پیش‌فرض بر روی یک گوشی با نام Hagenak MT-2000 نصب شده بود. این گوشی در سال ۱۹۹۴ و توسط شرکتی دانمارکی ساخته شده بود و برای اولین بار در آن از دکمه‌های نرم (Soft Keys) استفاده شد که بازی کردن با آن را بسیار آسان‌تر می‌کرد.

سال‌ها قبل از اینکه اپل با عرضه اولین آیفون خود عصر نوینی را در صنعت ارتباطات آغاز کند، شرکت آی بی ام با همکاری بل ساوت (BellSouth) پروژه‌ای را آغاز کردند که نتیجه‌ی آن را در اولین گوشی‌های هوشمند شاهد بودیم؛ پروژه برقراری ارتباط سایمون (Simon Personal Communicator).

آیا می‌دانستید بازی مار نوکیا اولین بازی موبایلی نبود؟

این دیوایس در اواخر سال ۱۹۹۳ (آذر ۱۳۷۲) به طور رسمی معرفی و عرضه شد اما تا ۸ ماه بعد؛ یعنی آگوست ۱۹۹۴ (مرداد ۱۳۷۳) ، به بازارهای جهانی راه نیافت. امکانات زیادی مانند فکس در این وسیله ارتباطی وجود داشت، به علاوه اینکه IBM یک بازی به نام اسکرمبل (Scramble) روی آن نصب کرده بود که یک بازی تصاویر درهم‌ریخته بود و کاربر باید قطعات به‌هم‌ریخته‌ی تصویر را جابجا می‌کرد تا تصویر اصلی ساخته می‌شد.

به صورت عمومی، کارشناسان حوزه تکنولوژی بر این باورند که بازی Scramble اولین بازی بود که بر روی یک گوشی موبایل نصب شده بود، کمی قبل‌تر از اینکه گوشی Hagenak MT-2000 به همراه بازی Tetris از راه برسد. و این یعنی اینکه بازی مار نوکیا شاید سومین بازی تاریخ گوشی‌های موبایل باشد که روانه بازار شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*