مقارنه ماه و عطارد

مقارنه ماه و عطارد را در بامداد پنجشنبه از دست ندهید

سیاره عطارد و هلال ماه در روز پنجشنبه ۸ مهر در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و این پدیده زیبای نجومی به خوبی قابل رصد کردن خواهد بود. مقارنه ماه و عطارد صبح فردا و پیش از طلوع خورشید رخ خواهد داد.

مدیر انجمن نجوم اهواز خبر مقارنه ماه و عطارد و امکان مشاهده آن در بامداد پنجشنبه را اعلام کرد. سیاره عطارد کوچکترین سیاره منظومه شمسی به حساب می‌آید و به دلیل سرعت بالا در چرخش‌های مداری به سیاره گریزپا معروف شده است. این سیاره هر ۸۸ روز یکبار و با سرعت ۴۸ کیلومتر بر ثانیه به دور خورشید می‌چرخد. قمر ماه نیز تنها قمری است که به دور زمین در حال چرخش است و با سرعت ۲.۳۷ کیلومتر بر ثانیه در مدار خود می‌چرخد.

خسرو جعفری زاده بیان کرد که هلال ماه در ساعت ۴ و ۱۵ دقیقه از شرق طلوع کرده و پانزده دقیقه بعد سیاره عطارد سر بر خواهد آورد. در واقع سیاره عطارد اکنون در حال دور شدن از خورشید است و به همین دلیل امکان رصد آن فراهم می‌شود.

مقارنه ماه و عطارد ، منظره ای زیبا برای عکاسان

به گفته مدیر انجمن نجوم اهواز مقارنه ماه و عطارد در حالی رخ خواهد داد که درخشندگی عطارد منفی ۰.۵ و فاز ماه ۳.۵ درصد است. همچنین جدایی زاویه‌ای ماه و عطارد از یکدیگر ۳.۲ درجه است که می‌تواند منظره تماشایی را به خصوص برای عکاسی پدید آورد.

مقارنه ماه و عطارد

جعفری زاده عنوان کرد که آخرین هلال ماه ذی الحجه در صبح روز جمعه ۹ مهر قابل رویت بوده و این هلال آخرین هلال ذی الحجه نیست. وی در خصوص رصد هلال ماه ذی الحجه اظهار کرد:

ماه در ساعت ۵ و ۱۱ دقیقه صبح طلوع می‌کند. فاز این قمر ۰.۸ درصد و جدایی زاویه‌ای آن از خورشید ۱۰ درجه است. همچنین خورشید نیز در ساعت ۵ و ۵۸ دقیقه صبح طلوع خواهد کرد. رصد این هلال در آسمان صاف و بدون گرد و غبار ممکن است و پیشنهاد می‌کنیم که برای تماشای آن از دوربین دو چشمی استفاده شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*