صفحه نمایش فوق آبگریز سامسونگ

صفحه نمایش فوق آبگریز ؛ دستاورد جدید سامسونگ در صنعت نمایشگرهای موبایلی

کمپانی سامسونگ اخیرا موفق به توسعه تکنولوژی جدید صفحه نمایش فوق آبگریز (Superhydrophobic) شده است. این صفحه نمایش که احتمالا شاهد حضور آن در آینده‌ای نزدیک بر روی گوشی های هوشمند و تبلت های سامسونگ خواهیم بود، مقاومت بسیار بالایی را در برابر آب و گرد و غبار از خود نشان می‌دهد. علاوه بر آن از افتادن لک حاصل از انگشتان شما نیز جلوگیری کرده و بازتاب نور را به حداقل می‌رساند.

این قضیه بر کسی پوشیده نیست که سامسونگ یکی از بزرگ‌ترین تامین کنندگان صفحه نمایش برای گوشی های هوشمند موجود در بازار است. این غول کره‌ای یکی از بهترین صفحات نمایش مخصوص دیوایس‌های الکترونیکی کوچک را تامین کرده و به نظر نمی‌رسد که شرکت دیگری حداقل تا چند وقت آینده توانایی پایان بخشیدن به سلطنت سامسونگ در این حوزه را داشته باشد.

اما به منظور ماندن در صدر تولیدکنندگان این بخش، سامسونگ همچنان نیازمند ارائه نوآوری و بهبود بخشیدن ویژگی‌های محصولات جدید خود است. آخرین پتنت های به ثبت رسیده توسط این شرکت کره‌ای نشان دهنده آن است که سامسونگ اینک قادر به ساخت صفحات نمایش فوق آبگریز (Superhydrophobic) خواهد بود. این شرکت به تازگی فناوری جدیدی را تحت نام «فیلم اپتیکال فوق آبگریز» ساخته شده توسط گروه انرژی آزمایشگاه ملی اوک ریج را به نام خود ثبت کرده است. این تکنولوژی جدید با بهبود کارایی ویژگی‌های صفحه نمایش دیوایس‌های مختلفی نظیر گوشی های هوشمند، تبلت‌ها و سایر دیوایس‌های الکترونیکی حاوی نمایشگر، صفحه نمایش فوق آب گریز را برای مقاومت هر چه بهتر در برابر آب ارائه خواهد داد.

صفحه نمایش فوق آبگریز سامسونگ

مقاومت بیشتر صفحه نمایش فوق آبگریز در برابر افتادن لک حاصل از انگشتان

همانطور که گفته شد این تکنولوژی قادر به دفع آب و مقاومت بسیار بالا در برابر گرد و غبار یا خاک خواهد بود. همچنین انعکاس نور را کاهش داده و شما را از دردسر همیشگی یعنی جای انگشتان بر روی صفحه خلاص می‌کند. به گفته‌ی سامسونگ این تکنولوژی نتیجه‌ی تلاش سه ساله آزمایشگاه ملی اوک ریج است. اما دقیقاً صفحه نمایش فوق آبگریز چیست؟

پاسخ این سوال را به سادگی در یک تئوری خواهیم داد: یک صفحه نمایش می‌بایست در برابر پاشش قطرات آب در بیش از ۱۵۰ درجه مقاومت به عمل آورد. تکنولوژی پوششی جدید سامسونگ می‌تواند این میزان درجه را به ۱۵۵ و ۱۶۵ درجه برساند و این بدان معنا خواهد بود که مقاومت بیشتری را نیز در اختیار این صفحه قرار می‌دهد. این تیم تحقیقاتی چنین نتیجه‌ی شگفت انگیزی را توسط قرار دادن یک فیلم باریک شیشه‌ای بر روی یک سطح شیشه‌ای دیگر و حرارت سطح پوششی شیشه برای ادغام دو سطح با یکدیگر، به دست آورده‌اند.

گذشته از استفاده صفحه نمایش فوق آبگریز در دستگاه‌های الکترونیکی، این تکنولوژی پتانسیل لازم را برای استفاده در پنل‌های خورشیدی، پنجره‌ها، لنز دوربین‌ها و سایر محصولات مشابه نیز دارد؛ هرچند که در حال حاضر سامسونگ موفق به کسب مجوز استفاده از این تکنولوژی برای استفاده در صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها شده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه