فونت های متن باز Noto

گوگل فونت های متن باز Noto را با پشتیبانی از ۸۰۰ زبان معرفی کرد

به منظور آسوده کردن ارتباط میان کاربران سراسر دنیا، شرکت بزرگ گوگل خانواده‌ی جدید فونت های متن باز Noto را معرفی کرده که از ۸۰۰ زبان مختلف و ۱۱۰،۰۰۰ کاراکتر متفاوت پشتیبانی می‌کند. در واقع می‌توان گفت که این خانواده جدید، تمامی نشانه‌ها (Symbol) در استاندارد یونیکد (Unicode) را پوشش می‌دهد.

گوگل: فونت های متن باز Noto از ۸۰۰ زبان مختلف پشتیبانی می‌کند

هدف اصلی گوگل از توسعه این پروزه، دسترسی آسان‌تر به سیستم عامل‌های اندروید و کروم اعلام شده و توسعه آن نیز با همکاری اهالی فن چاپ و طراحی شرکت‌های آدوبی (Adobe) و مونوتایپ (Monotype)، نزدیک به ۵ سال طول کشیده است.

اما شاید با خود بگویید که نام Noto از کجا آمده است. این کلمه به عبارت “No more tofu” اشاره دارد؛ اگر توجه کرده باشید، زمانی که کاراکتر یا علامت مشخصی در یک زبان خاص، وجود نداشته باشد، به جای آن علامتی با شکل “⯐” نمایش داده می‌شود. هدف اصلی گوگل از معرفی فونت های متن باز Noto نیز مقابله با همین مشکلات و آسان کردن کار وبمسترها بوده. لازم به ذکر است که این مجموعه به صورت کاملا رایگان در اختیار کاربران سراسر دنیا قرار خواهد گرفت و از آنها می‌توان در هر پروژه‌ای استفاده کرد.

بسته کامل این زبان که شامل تمامی لغات، کلمات و علامت‌های زبان چینی و کره‌ای نیز می‌شود، تنها ۴۷۲ مگابایت حجم دارد. البته امکان دانلود زبان‌های مختلف به صورت جداگانه نیز برای کاربران وجود داشته و تنها برای دریافت زبان انگلیسی می‌توان سه بسته کم حجم اولیه را دانلود کرد. علاوه بر این، کاربران می‌توانند فونت های متن باز Noto را از سایت جدید و فوق‌العاده کاربردی Web Fonts گوگل نیز دریافت کنند. از آنجایی که Noto به صورت متن باز ارائه شده، امکان دانلود فایل‌های اصلی آن از طریق سایت Github وجود دارد.

گوگل اعلام کرده که برای به روز نگه داشتن این منبع بزرگ، تمام تلاش خود را خواهد داشت و تمامی کاراکترهایی که در آینده ممکن است به استاندارد یونیکد اضافه شود، در دسترس کاربران Noto نیز قرار خواهد گرفت.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*