نوبل اقتصاد 2016

جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۶ به اولیور هارت و بنت هولمستروم اعطا شد

برندگان جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۶ معرفی شدند و این جایزه به طور مشترک به دو اقتصاددان انگلیسی و فنلاندی رسید. این دو اقتصاددان به دلیل کار بر روی نظریه قرارداد و تعیین چارچوبی برای تحلیل مسائل مختلف در طراحی قراردادها موفق به کسب جایزه نوبل شدند.

اولیور هارت (Oliver Hart) و بنت هولمستروم (Bengt Holmstrom) مشترکا و به خاطر تلاش‌هایشان برای تئوری قراردادها جایزه نوبل اقتصادی ۲۰۱۶ را دریافت کردند. نظریه قراردادها در خصوص اقتصاد کار، مدیریت مالی بنگاه‌ها و سازمان‌ها و تئوری سازمان کاربرد دارد. سیستم پرداخت بر اساس عملکرد، هزینه‌های قابل کاهش در بیمه و خصوصی سازی فعالیت‌های بخش عمومی از جمله کارهایی است که این دو اقتصاددان برای دستیابی به آن تلاش کرده‌اند.

هر دو برنده نوبل اقتصاد ۲۰۱۶ در دانشگاه‌های آمریکا تدریس می‌کنند

اولیور هارت ۶۸ ساله متولد بریتانیا و استاد دانشگاه هاروارد آمریکا است و بنت روبرت هولمستروم فنلاندی نیز با ۶۷ سال سن، در دانشگاه ام آی تی آمریکا تدریس می‌کند.

نوبل اقتصاد 2016

جایزه نوبل اقتصاد جزو جوایز رسمی نوبل محسوب نمی‌شود اما هر ساله به یاد آلفرد نوبل توسط بانک مرکزی سوئد به اقتصاددانان اهدا خواهد شد. اولین جایزه نوبل اقتصاد در سال ۱۹۶۸ به یان تینبرگن از هلند و رنجر فریچ از نروژ اعطا شد. تا سال ۲۰۱۴ میلادی ۴۶ جایزه نوبل اقتصاد به ۷۵ نفر رسید که بسیاری از این برندگان در زمینه اقتصاد کلان فعالیت می‌کردند. همچنین تاکنون ۲۸ نفر از برندگان وابسته به دانشگاه شیکاگو بوده‌اند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. خیلی بهتون فشار میاد بگید آمریکایی نه؟؟؟