قیمت مک

یک مقام ارشد IBM: قیمت مک در مقایسه با کامپیوترهای ویندوزی ۳ برابر ارزان‌تر است

فلچر پروین (Fletcher Previn) را باید از جمله شوخ‌طبع‌ترین نایب‌رئیسانی دانست که کمپانی IBM تاکنون از زمان تاسیس خود استخدام نموده است. پیش از کسب این مقام در IBM که به تعبیر وی “بلندترین آرزوی زندگی برای کسب مدیریت میان‌رده در IBM” یاد می‌شود، فلچر به عنوان یک کارآموز در یکی از برنامه‌های تلویزیونی شبانه که میزبان افراد مختلف برای گپ‌های شبانه بوده فعالیت می‌کرد. بعد از اینکه در این کار موفقیتی کسب ننمود، شروع به کار برای خود کرده و به عنوان یک مهندس متخصص در سیستم عامل ویندوز وارد همکاری با شرکت‌های بزرگ شد. حال که وی به این مسئولیت بزرگ در IBM دست پیدا کرده، اظهارات جالبی درباره تفاوت قیمت مک با کامپیوترهای ویندوزی آن هم با دلیل و مدرک نموده است.

قیمت مک بالاتر از سیستم ویندوزی نیست

سال گذشته فلچر تبدیل به چهره‌ای متفاوت در دنیای آی‌تی شد. به عنوان نایب رئیس IBM وی اکنون مسئول این شده تا این کمپانی را به یک خانه امن برای مک بوک اپل تبدیل کند. اگر که این مطلب در نظرتان عادی می‌آید، پس به طور حتم نمی‌دانید IBM جز معدود کمپانی‌های قدیمی است که به کامپیوترهای خانگی (PC) جان داد و در راستای توسعه و ارتقا آن‌ها بسیار کوشید.

در کنفرانس Jamf tech سال گذشته (Jamf شرکتی است که در زمینه تولید نرم افزار برای مدیریت ناوگان دستگاه‌های iOS‌ شامل آیفون و… و همچنین مک بوک‌ها فعالیت می‌کند) فلچر در سخنرانی خود عنوان نمود که قیمت مک در مقایسه با سیستم‌هایی که از ویندوز استفاده می‌کنند، به مراتب پایین‌تر بوده و هزینه نگهداری و پیشتیبانی از آن نیز کمتر است.

تنها ۵% از کارمندان استفاده‌کننده از مک به پشتیبانی فنی نیاز دارند، حال آنکه این عدد برای کاربران ویندوز در حدود ۴۰% است. وی همچنین معتقد است که علاوه بر قیمت مک ، از نظر پشتیبانی نیز این سیستم عامل در وضعیت بهتری قرار دارد، به این معنی که کاربران مک بسیار کمتر از کاربران ویندوز به کمک احتیاج پیدا می‌کنند. اگرچه سهم کل مک از بازار سیستم‌های کامپیوتری ۱۵% است، با این حال تنها ۵% فعالیت پشتیبان‌های فنی به رفع مشکلات کاربران آن اختصاص پیدا می‌کند.

در آن زمان چیزی در حدود ۳۰ هزار نفر از کارمندان IBM از مک بوک استفاده می‌نمودند که به گفته فلچر امروز این عدد به میزان سه برابر افزایش پیدا کرده و به ۹۰ هزار نفر رسیده است. از قرار معلوم، هدف‌گذاری بعدی این شرکت تجهیز ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار کارمند به مک است که با دست یافتن به این مقدار تقریبا می‌توان IBM را به سرمنزلی امن برای مک تشبیه کرد، چون از میان تعداد تقریبی ۳۷۰ هزار کارمند این شرکت بیش از نیمی از آن‌ها از به سیستم عامل انحصاری اپل مهاجرت خواهند نمود.

قیمت مک

تیم فلچر مسئول تمامی کامپیوترهای کمپانی فارغ از سیستم عامل آن‌ها است. طبق گفته دپارتمان پشتیبانی، در حدود ۶۰۴ هزار سیستم کامپیوتری در میان کارمندان توزیع شده که ویندوز با داشتن رقم ۴۴۲ هزار بیشترین سهم را از آن خود می‌کند. بعد از ویندوز به ترتیب مک با ۹۰ هزار و لینوکس با ۷۲ هزار، دیگر سیستم عامل‌های دستگاه‎های مورد استفاده کارمندان را تشکیل می‌دهند، اما از این پس قرار است تا با در نظر گرفتن قیمت مک به صورت هفتگی، ۱۳۰۰ دستگاه از اپل به این شرکت تزریق شود.

فلچر عنوان نموده که اگرچه قیمت مک در نظر اول از یک سیستم ویندوزی بیشتر بوده و از رنج ۱۱۷ تا ۴۵۴ دلار را شامل می‌شود، با این وجود طی ۵ سال آینده IBM به ازای هر مک خریداری‌شده، بین ۲۷۳ تا ۵۴۳ دلار در هزینه‌های خود صرفه‌جویی خواهد کرد. آن‌طور که فلچر معتقد است هزینه اولیه راه‌اندازی یک سیستم قدرت گرفته از ویندوز اگرچه در ابتدا به مراتب پایین‌تر است، اما با گذر زمان و در نظر گرفتن دوره ۵ ساله، هزینه‌های جانبی آن بسیار بیشتر از قیمت مک و هزینه پشتیبانی ۵ ساله از آن خواهد بود. همچنین وقتی که مجبور به تهیه تمامی نرم افزارها از مایکروسافت برای نصب و استفاده بر روی ویندوز باشید، هزینه‌ها به میزان ۳ برابر در مقایسه با استفاده از نرم افزارهای اپل افزایش پیدا می‌کنند.

اگر تمامی این موارد را در سطح وسیع در نظر بگیریم، به ازای هر ۱۰۰ هزار سیستم استفاده‌کننده از ویندوز، شرکت بالغ بر ۵۷.۳ میلیون دلار هزینه اضافی پرداخت می‌کند که این رقم بسیار قابل توجه بوده و می‌تواند در دیگر بخش‌ها سرمایه‌گذاری شود. البته تمامی این اقدامات بخاطر کسب سود مالی و قیمت مک نیست، بلکه رضایت کارمندان نیز در اولویت‌های اصلی ما قرار دارد. از زمان افزایش تعداد دستگاه‌های استفاده کننده از سیستم عامل اپل، با میزان رضایت ۹۱% کارمندان مواجه شده‌ایم که این خود بیش از پیش ما را به جایگزینی دستگاه‌های ویندوزی تشویق نموده است.

آن‌طور که مشخص است، نه بر اساس سلیقه شخصی و علاقه درونی بلکه بر اساس ارزیابی و آنالیز وضعیت موجود، فلچر شدیدا به سمت مک جذب شده و در نظر دارد تا رفته رفته تمامی کامپیوترهای مورد استفاده توسط کارمندان را به این سمت سوق دهد. کشش وی به این سمت به حدی است که در صحبت‌های خود علاقه بیشتر به استفاده از گوشی‌های موبایل مبتنی بر iOS یعنی آیفون‌ها را بیان نموده و آن‌ها را بر اندروید و بلک بری ترجیح داده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه