انتشار ابری از گازهای سمی توسط داعش بر روی عراق، سوریه و ترکیه

انتشار ابری از گازهای سمی توسط داعش بر روی عراق، سوریه و ترکیه

در طول جنگ خونینی که برای کنترل موصل -بزرگترین شهر تحت کنترل داعش در عراق- اتفاق افتاد، تروریست‌ها پالایشگاهی را منفجر کردند که باعث شد ابری از گازهای سمی قسمتی از منطقه خاورمیانه را فرا بگیرد.

هفته گذشته دو عکس توسط ناسا منتشر شد: عکس اول در ۱ آبان توسط ماهواره Aqua گرفته شده است و در آن، دودی رنگی حاصل از سوختن گوگرد زبانه کشیده است.

این دود از معدن گوگرد و تجهیزات بهره‌برداری المشراق -در ۳۹ کیلومتری موصل- برخاسته است. این مکانی است که نیروهای ائتلاف عراقی کردی به رهبری آمریکا در آن قرار دارند و سعی در پیشروی به سمت موصل دارند تا بتوانند این شهر را آزاد کنند و مردم به شهرها و روستاهایشان برگردند؛ در هوایی که گوگرد در حال اشتعال است نمی توان نفس کشید و حتی نمی توان به پوست خود دست زد.

انتشار ابری از گازهای سمی توسط داعش بر روی عراق، سوریه و ترکیه

وقتی آتش شعله‌ور می شود، گوگرد با اکسیژن ترکیب می شود و گوگرد دی اکسید را تشکیل می دهد. بر اساس نتایج مرکز ایمنی و سلامت مشاغل کانادا (CCOHS)، این ماده‌ی گازی شکل، کمرنگ و دارای بویی تند است که بسیار سمی، مخرب و برخی اوقات کشنده است. بر اساس اعلام سایت CCOHS انتشار چنین گازهایی حتی با مدت زمان کوتاه، باعث ایجاد مشکلات تنفسی در دراز مدت خواهد شد.

مشکلاتی که گازهای سمی حاصل از انفجار کارخانه گوگرد ایجاد می کند

وقتی گوگرد دی اکسید با آب تماس پیدا می کند، تبدیل به سولفوریک اسید می شود. آب مورد نیاز برای این واکنش در گلوی انسان، پوست مرطوب و زمین نمناک وجود دارد.

یک روز پس از آتش‌افروزی داعش، Ben Kisling  و  Gordon Lubold در وال استریت ژورنال مقاله‌ای نوشتند و گفتند:

دود منتشر شده در این منطقه (موصل) مردم را به زحمت و دردسر انداخته است، به طوری‌ که آنها به سختی نفس می کشند، چشم‌هایشان می‌سوزد و وقتی در آن هوا تنفس می‌کنند، بینی و گلوهایشان سوزش دارد. همچنین به محض انتقال گازهای سمی به وسیله باد، پوست‌های مرطوبی که در معرض هوا هستند به شدت می‌سوزد.

ناسا می‌گوید شعله‌های گوگرد از فضا نیز قابل مشاهده‌اند، چرا که سایر مواد شیمیایی مضر که از گوگرد مشتق شده‌اند، باعث اثرگذاری بر روی روشنایی آن دود می شوند.

دومین عکسی که ناسا منتشر کرده است مربوط به ۳ آبان است. در این عکس به طور کامل مشخص است که گازهای سمی گوگرد دی اکسید چقدر پراکنده شده‌اند. این گازهای سمی به آسمان کشورهای سوریه و ترکیه نیز رسیده‌اند.

انتشار ابری از گازهای سمی توسط داعش بر روی عراق، سوریه و ترکیه

لایه قرمزتر و تاریک‌‌تر که در این عکس –متعلق به ماهواره Aura ناسا- مشخص شده است، به خوبی مناطق پرتراکم از گازهای سمی را نشان می دهد. اگرچه وال استریت ژورنال گزارش داده است که آتش گوگرد خاموش شده است، اما دود باقی مانده‌ی حاصل از زبانه‌های آن ممکن است صدمات بیشتری به آن منطقه و مردم آن وارد کند.

وقتی گوگرد دی اکسید به زمین بچسبد و با آب ترکیب شود، سال‌ها باقی خواهد ماند، به مواد معدنی نفوذ می‌کند، کشاورزی را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد و زیست بوم مناطق نزدیک آن را تحت‌الشعاع قرار می دهد. بر اساس نتایج مراکز کنترل بیماری‌ها، تنفس طولانی مدت کودکان و کهنسالان در هوای غلیظ گوگرد دی اکسید باعث مشکلات تنفسی از جمله تشدید خس خس کردن در هنگام تنفس می‌شود.

ائتلاف بین المللی ضد داعش امیدوار است که روستاهای اطراف موصل و مرکز شهر را هر چه زودتر آزاد کند و باعث ایمن شدن آن منطقه شود. در کنار این گازهای سمی مهلک، نیروهای نظامی باید مراقب مین‌های موجود در مسیر، تونل‌های مخفی، عوامل انتحاری، انسان‌هایی که به عنوان سپر دفاعی استفاده می‌شوند و سایر تهدیدات نیز باشند، که این کار را برای هر نیرویی بسیار سخت و مشکل می کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*