دنیا از دید یک ابرانسان

کائنات را از دید یک ابرانسان ببینید و لذت ببرید!

ما انسان‌ها، تنها موجودات زنده کائنات نیستیم و چه بسا حتی تنها موجودات هوشمند آن هم نباشیم. هر یک از این موجودات زنده برای زندگی در مکان‌های خاصی، تکامل یافته‌اند و بر همین اساس به ابزارهای فیزیولوژیکی خاصی، مجهز شده‌اند. انسان هم از این قاعده، مستثنی نیست. ما برای زندگی روی زمین، تکامل یافته‌ایم و طبیعی است به ابزارهای فیزیولوژیکی فراتر از این زندگی عادی مجهز نیستیم. یکی از این ابزارها، چشمانی برای دیدن تمام طیف الکترومغناطیس است؛ چیزی که ما را به یک ابرانسان تبدیل می‌کند. حالا و به کمک داده‌های رادیو تلسکوپ MWA، شما هم می‌توانید ابرانسان بودن را تجربه کنید. با گجت نیوز همراه باشید…

به لطف یک رادیو تلسکوپ ۵۰ میلیون دلاری در یکی از مکان‌های دورافتاده استرالیا، منجمان می‌توانند دنیا را از دید یک ابرانسان ببینند و البته شما هم می‌توانید این تجربه را داشته باشید! در یکی از تمیزترین شب‌ها و در یکی از تاریک‌ترین مناطق و به دور از هر گونه چراغی، آسمان شب استرالیا را چیزی مثل تصویر زیر به نظر می‌رسد:

دنیا از دید یک ابرانسان

احتمالا دیدن چنین تصویری با چشم بسیار دشوار است،  چرا که این تصویر، توسط تلسکوپ‌های قدرتمندی که نسبت به چشم انسان، بسیار حساس‌تر هستند، گرفته شده است. اما این تصویر در طول موج‌هایی که چشم انسان، قادر به دیدن آنهاست، یعنی ناحیه مرئی، گرفته شده است. اما نور مرئی، فقط گستره کوچکی از تمام طول موج‌های موجود است.

اجازه دهید کمی، دقیق‌تر شویم. چیزی که به ما آن، نور می گوییم، از جنس امواج الکترومعناطیس و البته عضو کوچکی از آنهاست. همانطور که میدانید امواج دارای دو مؤلفه طول موج و فرکانس هستند. امواج الکترومغناطیسی بر اساس بزرگی طول موج، به ترتیب به ۷ دسته تقسیم می‌شوند: رادیویی، مایکروویو، مادون قرمز یا فروسرخ، مرئی، فرابنفش، پرتوی ایکس و پرتوی گاما. به مجموع این ۷ دسته، طیف الکترومغناطیس گفته می‌شود. توجه کنید که مرز کاملا دقیقی بین هیچ یک از این هفت دسته وجود ندارد. از آنجایی که طول موج با فرکانس و انرژی، رابطه معکوس دارد، نتیجه می‌گیریم که امواج رادیویی با بیشترین طول موج، کمترین فرکانس و انرژی را دارند، این در حالیست که در سمت دیگر طیف، پرتوی گاما، بیشترین انرژی و فرکانس و کمترین طول موج را دارد.

برای مقایسه بهتر، پرتوی گاما در یک سر طیف، دارای طول موج، ۰.۱ آنگستروم (۱۰ به توان منهای ۱۰ متر) و فرکانس ۱۰ به توان ۱۹ هرتز است. در سر دیگر طیف، امواج رادیویی دارای طول موج ۱۰۰۰ متر و فرکانس ۱۰ به توان ۶ هرتز هستند. امواج مرئی، یعنی محدوده‌ای که ما قادر به دیدنش هستیم، دارای طول موج، ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که پرانرژی‌ترین امواج طیف الکترومغناطیس، طی واکنش‌های رادیواکتیو و توسط هسته‌های اتمی که جزو ریزترین ذرات هستی هستند، تولید می‌شوند. این در حالیست که هر چه به سمت دیگر طیف می‌رویم، مقیاس منبع تولید کننده امواج، بزرگ‌تر می‌شود، مثلاً امواج رادیویی، همانطور که از نامشان پیداست حاصل آنتن‌های رادیویی هستند. 

حالا و با این مقدمه، می‌توانید درک کنید که چرا جهانی که ما می‌بینیم، تنها قسمت کوچکی از واقعیت است! اما دانشمندان به چشم انسانی خود اکتفا نکرده‌اند. آنها برای به‌دست آوردن تصویر کاملی از کائنات، تلسکوپ‌ها و ماهواره‌های مختلفی را به خدمت گرفته‌اند. هر یک از این دستگاه‌ها، درست مانند چشم انسان، قادر به دیدن محدوده خاصی از طیف الکترومغناطیس هستند و در نتیجه، اگر این چشم‌ها را کنار هم بگذاریم، قادر خواهیم بود تصویر کاملی از دنیا داشته باشیم و در واقع از دید یک ابرانسان به دنیا نگاه کنیم. همین نگاه ابرانسان تاکنون بسیاری از رازهای کائنات را افشا کرده است. در شکل زیر، ماهواره‌هایی که در هر قسمت از طیف الکترومغناطیس، عمل می‌کنند، نمایش می‌دهد:

دنیا از دید یک ابرانسان

در ادامه، تصاویری که هر یک مربوط به یک قسمت از طیف الکترومغناطیس هستند، مرور می‌کنیم. تمام این تصاویر یک منظره یکسان را نشان می دهند. حالا شما هم می‌توانید از دید یک ابرانسان و با چشمان زیر به دنیا نگاه کنید و زیبایی‌های پنهان آن را ببینید.

یک ابرانسان با چشم قادر به دیدن امواج مادون قرمز:

دنیا از دید یک ابرانسان

یک ابرانسان با چشم قادر به دیدن مایکروویو:

دنیا از دید یک ابرانسان

یک ابرانسان با چشم قادر به دیدن پرتوهای ایکس:

دنیا از دید یک ابرانسان

یک ابرانسان با چشم قادر به دیدن پرتوهای گاما:

دنیا از دید یک ابرانسان

اگرچه منجمان، آسمان شب را با بلندترین طول موج، یعنی امواج رادیویی، ثبت کرده بودند، اما تاکنون هیچگاه اینکار را با دقت و عمق زیاد، انجام نداده بودند، اما با تولد آرایه تلسکوپ رادیویی مورچیسون وایدفیلد (یا به اختصار MWA)، این امر، میسر شد. این رادیو تلکسوپ، در غرب استرالیا قرار دارد. در یکی از تازه‌ترین آزمایش‌های MWA که به اختصار GLEAM نامیده می‌شود، از عمق کیهان نه تنها با سه رنگ اصلی، بلکه با ۲۰ رنگ، تصویربرداری شد.
منجمان می‌گویند داده‌های GLEAM در حل معماهایی مانند برخوردهای کهکشانی، انفجار ستاره‌ها و رفتار سیاه چاله های فوق سنگین، به آنها بسیار کمک خواهد کرد. تصویر رنگین کمانی زیر که شبیه سازی شده است، بسیاری از اشیای پنهان قبلی را آشکار می کند.

دنیا از دید یک ابرانسان

با ترکیب تمام این نقشه‌ها و تصاویر، منجمان مانند یک ابرانسان به دنیا نگاه می‌کنند و تصویر شگفت‌انگیزی از کائنات را می‌بینند.

شما هم می‌توانید مانند یک ابرانسان به دنیا نگاه کنید: از اینجا می‌توانید داده‌های GLEAM را خودتان، ببیند و لذت ببرید!

درباره این نویسنده

ناهید سادات ریاحی ، زاده ی اردیبهشت ۶۹ و دانشجوی دکترای شیمی کوانتوم محاسباتی در دانشگاه شهید بهشتی است. او علاقمند به دنیای کوانتوم، تکنولوژی و موسیقی (رپ/راک) بوده و علاوه بر سردبیری دیپ لوک، به طراحی وب و نویسندگی در گجت نیوز، بیگ تم و ماهنامه جیبی GSM مشغول است. ( لینکدایناینستاگرام )

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۱۴ دیدگاه

 1. بسیار عالی و مفید لذت میبرم از مطالب شگفت انگیز شما کاش در کشورم سرمایه گذاری بشه روی علم نجوم اما خوب خودشون از نون خوردن میفتن چون مردم واقعیتای دنیارو میفهمن

 2. شاید بشه گفت از نظر علمی این مقاله درتاریخ گجت نیوز پربارترین و تخصصی ترین بود خواهشا بازهم از مطالبی اینچنینی استفاده کنید

 3. سپاس نظری ندارم شگفت زده ام

 4. فقط شگفت زده ام نظری ندارم

 5. سلام . بسیار مطلب عالی بود ممنونم از شما . از طرفداران خاص سایت شما هستم

 6. خانم ناهید سادات موجودات زنده نتیجه ی تکامل نیستن و تکامل هم غیر قابل اثبات هستش

  اگه مایل به مناظره در مورد تکامل هستید میتونید به آی دی من تشریف بیارید

  https://telegram.me/vhsaref

  ممنون میشم

  • دوست عزیز، من در این مقاله، بحثی در مورد اینکه موجودات زنده، نتیجه تکامل هستند، نکردم. این بحث، بسیار مفصله و بهتره در مقاله ای که در این مورد باشه، انجام بشه

   • ما انسان‌ها، تنها موجودات زنده کائنات نیستیم و چه بسا حتی تنها موجودات هوشمند آن هم نباشیم. هر یک از این موجودات زنده برای زندگی در مکان‌های خاصی، تکامل یافته‌اند و بر همین اساس به ابزارهای فیزیولوژیکی خاصی، مجهز شده‌اند. انسان هم از این قاعده، مستثنی نیست. ما برای زندگی روی زمین، تکامل یافته‌ایم و طبیعی است به ابزارهای فیزیولوژیکی فراتر از این زندگی عادی مجهز نیستیم

    اینو شما نوشتید

    در ضمن هر کس که بتونه توضیح بده چطور ۳.۵ میلیارد سال پیش یک سری مواد آلی و بیجان با هم به شکل تصادفی ترکیب شدن و DNA رو با این پیچیدگی به وجود آوردن ۳ میلیون دلار جایزه میگیره