مقایسه فیفا 17 و پی اس 2017
مقایسه فیفا 17 و پی اس 2017

مقایسه فیفا ۱۷ و پی اس ۲۰۱۷؛ پادشاه فوتبال مجازی کیست؟!

باز هم سپتامبر از راه رسید و نسخه‌های جدید دو بازی محبوب فیفا و پی اس عرضه شدند. حالا و با گذشت یک ماه از عرضه و بررسی کامل آنها، زمان تعیین برنده است! در مقایسه فیفا ۱۷ و پی اس ۲۰۱۷ با گجت نیوز، همراه باشید…

این روزها، دیگر فوتبال، فقط یک ورزش نیست؛ بلکه یک پدیده یا حتی شاید تنها پدیده اجتماعی است که می‌تواند میلیونها و حتی میلیاردها انسان را به طور جمعی، وادار به خنده یا گریه کند. با این اوصاف، بازی‌های شبیه ساز چنین ورزش محبوبی نیز، بسیار هیجان انگیز خواهند بود و این دقیقاً حقیقتی است که در مورد فیفا و پی اس وجود دارد. درست مانند دو رقیب سرسخت دنیای موبایل، یعنی اپل و سامسونگ، اینجا هم رقابت نفس گیری بین فیفا و پی اس و البته طرفداران آتشین آنها وجود دارد.

به نظر بسیاری از کارشناسان، دو فوق ستاره مسلم دنیای فوتبال، یعنی رونالدو و مسی، هر یک به تنهایی دارای ویژگی های خارق العاده ای هستند که آنها را به یک ابرپدیده تبدیل می کنند. اما وقتی آنها را با هم مقایسه می کنیم، کمبودهایی در هر یک از آنها به چشم می آید؛ این دقیقا همان اتفاقی است که در مورد فیفا و پی اس دیده می شود: فیفا و پی اس، هر یک به تنهایی، بازی های فوق العاده ای هستند، اما وقتی آنها را رقیب مقایسه می کنیم، برخی نقص ها و کاستی ها، خود را نشان می دهند.

هر ساله، نسخه تازه این دوبازی محبوب در سپتامبر منتشر می شود و پس از آن، بازار مقایسه بین این دو غول بازی های رایانه ای بالا می گیرد.امسال هم در گجت نیوز به رسم سالهای گذشته، با  مقایسه فیفا ۱۷ و پی اس ۲۰۱۷ در خدمت شما هستم. پس دعوت میکنم تا تنور داغ است، در این مقاله، به مقایسه فیفا ۱۷ و پی اس ۲۰۱۷ بنشینید. مقایسه را به ترتیب در ۶ بخش گرافیک، بازی آنلاین، گیم پلی، لایسنس ها، مودها و گزارش انجام می دهیم. اجازه دهید بدون هیچ معطلی به سراغ اصل مطلب برویم. در پایان، نظر را فراموش نکنید!

مقایسه فیفا ۱۷ و پی اس ۲۰۱۷ – FiFa 17 vs PES 2017

شاکله اصلی این مقایسه از دو سایت معتبر forbes و trustedreviews گرفته شده است.

گرافیک
مقایسه فیفا 17 و پی اس 2017

مقایسه فیفا ۱۷ و پی اس ۲۰۱۷

مهم‌ترین نکته‌ای که در بخش گرافیک وجود دارد، تعویض موتور بازی فیفاست. EA با یک حرکت حساب شده، موتور گرافیکی فیفا را از ایگنایت به فراست بایت تغییر داد. فراست بایت، همان موتوری است که بازی‌های بتلفیلد و میرور آج از آن بهره می‌برند. کوچ فیفا از ایگنایت به فراست بایت، علاوه بر گرافیک، به  بخش‌های دیگر، از جمله گیم پلی هم، کمک زیادی کرده است.

گرافیک به ویژه در بخش نورپردازی استادیوم‌ها، بسیار عالی شده و پروژکتورها، نور واقعی‌تر و با کیفیت‌تری را به زمین می‌تابانند. حالا ریپلی ها هم عمق میدان بهتری دارند. در فیفا ۱۷، از عملکرد بازیکنان مهم، تصویربرداری شده تا شما بازی فوتبال را به واقعی‌ترین شکل ممکن تجربه کنید. تعداد انیمیشن‌های فیفا ۱۷، سه برابر شده و چهره بازیکنان، بسیار عالی طراحی شده است.

، در سوی دیگر میدان، کونامی سال گذشته، موتور گرافیکی خود را به فاکس تغییر داد. این تغییر، باعث پیشرفت فوق العاده ای در بخش گرافیک شد و چهره بازیکنان، بسیار طبیعی به نظر می‌رسید. کونامی در  پی اس ۲۰۱۷، افکت‌های نورپردازی، انیمیشن‌ها و استادیوم‌ها را بهبود بخشید. پی اس ۲۰۱۷، یک بازی خیره کننده است که جزییات بازیکنان را به خوبی به تصویر کشیده (به ویژه در تیم‌هایی که لایسنس رسمی آنها را دارد)؛ اما برخلاف فیفا، در نورپردازی و جلوه‌های بصری، هنوز جای کار وجود دارد. از طرفی، پی اس ۲۰۱۷ به دلیل لایسنس های رسمی کمتر، فضای استادیوم‌ها را آن طور که باید و شاید، نتوانسته واقعی و ملموس نشان دهد.

برنده : فیفا ۱۷

هر دو بازی عالی‌اند، در واقع در اکثر رندرها، فیفا و پی اس، شانه به شانه هم حرکت می‌کنند؛ اما اگر به مدل بازیکنان، استادیوم‌ها، نورپردازی و نمایشگرهای فیفا نگاه کنید، متوجه می‌شوید که EA با اختلاف اندکی کونامی را پشت سر می‌گذارد. در واقع فیفا ۱۷ از نظر گرافیک، برترین نسخه خانواده خود به‌حساب می‌آید.

لایسنس ها
مقایسه فیفا 17 و پی اس 2017

مقایسه فیفا ۱۷ و پی اس ۲۰۱۷

کونامی تلاش زیادی کرد تا در زمینه لایسنس ها، به رقیب خود برسد، در همین راستا، لایسنس های مهمی از جمله آرسنال، اتلتیکو مادرید و کل لیگ ۱ و ۲ فرانسه را به لیست لایسنس های خود افزود. مسی و دوستان نیز به لطف همکاری‌های EA و باشگاه بارسا، روی کاور پی اس ۲۰۱۷، خودنمایی می‌کنند. لایسنس لیورپول و بوروسیا دورتموند و استادیوم‌های اختصاصی آنها، یعنی آنفلید و سیگنال ایدونا پارک یا همان وست فالن از جمله دیگر لایسنس های پی اس ۲۰۱۷ هستند. این لایسنس ها، دست کونامی را برای جلوه‌های بصری بازتر کرده و حالا می‌توانید تاکتیک‌های ویژه این تیم‌ها مانند گگن پرس لیورپول (مربوط به مربیگری یورگن کلوپ)، تیکی تاکای بارسلونا و فالس ۹ دورتموند را مشاهده کنید. در آنسوی دیگر، فیفا ۱۶ فاقد لایسنس دو لیگ مهم، یعنی برزیل و ژاپن بود، اما این لیگ‌ها در فیفا ۱۷ اضافه شده‌اند. در مورد فیفا، نیازی به برشمردن لایسنس ها نیست، چرا که به طور فاحشی از رقیب خود جلوتر است.

برنده: فیفا ۱۷

همانطور که گفته شد، کونامی امسال در زمینه لایسنس ها، تلاش زیادی به خرج داد، اما با یک حساب سرانگشتی، درمی یابیم که  فیفا برنده این دور است.

بازی آنلاین
مقایسه فیفا 17 و پی اس 2017

مقایسه فیفا ۱۷ و پی اس ۲۰۱۷

بازی آنلاین پی اس ۱۶، اصلاً تعریفی نبود و نشان داد کونامی در این زمینه، باید بیشتر کار کند. عنصر کلیدی که بازی فوتبال را به یک بازی محبوب، تبدیل کرده، هیجان است. بازی کردن با افرادی از سراسر دنیا و به طور آنلاین، برای همه ما جالب است، اما اگر قرار باشد، لگ های فلج کننده، هیجان بازی را تا حد صفر، کم کنند، عطایش را به لقاییش می‌بخشیم. متاسفانه بازی آنلاین پی اس، چنین وضعی دارد! فیفا ۱۷ نسبت به پی اس در مورد بازی آنلاین، بهتر عمل کرده و شما می‌توانید یک بازی بدون لگ را تجربه کنید. در بازی آنلاین، هر چه ارتباط اینترنتی حریفان شما، سریع‌تر و پایدارتر باشد، از بازی لذت بیشتری خواهید برد. با این حساب و با وضعیت زیرساخت اینترنت در ایران، بهتر است خیلی در انتظار رقیبان خارجی نباشید و به هموطنان غیور خود بسنده کنید!

برنده: فیفا ۱۷

تجربه بازی آنلاین در فیفا ۱۷ نسبت به پی اس ۲۰۱۷، بسیار پایدارتر و دلپذیرتر است؛ هر چند اگر منصف باشیم، فیفا ۱۷ آنلاین هم هنوز تا یک بازی نرم و یکپارچه چند نفره، فاصله دارد.

مودها
مقایسه فیفا 17 و پی اس 2017

مقایسه فیفا ۱۷ و پی اس ۲۰۱۷

یکی از ویژگی‌های بسیار جالب و مفهومی اضافه شده به فیفا ۱۷، بخشی به نام The Journey است. در این سناریو، شما در نقش یک جوان مستعد به نام الکس هانتر قرار می‌گیرید که باید برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی تیم مورد علاقه‌اش، تلاش کند. البته این همه داستان نست، چرا که شما درست مانند یک فوتبالیست تازه کار، با چالش‌های اجتماعی زیادی مواجه خواهید بود؛ بنابراین بخش The Journey، تدبیر زیرکانه EA برای داستانی کردن وعمق بخشیدن به فیفا ۱۷ است. قطعا The Journey برای کسانی که از کریر مود خسته شده‌اند، بسیار جالب خواهد بود. این بخش دارای صحنه‌ها و صداگذاری‌های مناسبی است و دیالوگ‌های الکس را نیز می‌توانید خودتان انتخاب کنید. اگرچه حالت The Journey، بسیار جذاب است، اما قطعا نمی‌تواند جانشین دو امکان محبوب کریر مود و التیمیت تیم شود، بنابراین در فیفا ۱۷ هم شاهد حضور این دو حالت هستیم، اما تغییرات آنها نسبت به سال گذشته بسیار اندک و نامحسوس است.

در سمت مقابل، پی اس ۲۰۱۷ نسبت به نسل قبلی خود، تغییر قابل توجهی در این زمینه نداشته و بخش‌هایی مانند Become a Legend، مستر لیگ و مای کلاب، بهبودهای بسیار کوچکی داشته‌اند.

برنده: فیفا ۱۷

اگرچه پی اس ۲۰۱۷ حالت‌هایی تقریبا مشابه فیفا ۱۷ دارد، اما عمق و شخصی سازی آنها، بسیار کمتر است. بنابراین با وجود اینکه، هیچ یک از دو بازی در حالت‌های قبلی خود، تغییرات انقلابی ایجاد نکرده‌اند، اما معرفی بخش The Journey، به تنهایی آنقدر جذاب هست که فیفا ۱۷ را در این دور هم از رقیب، پیش بیندازد.

گیم پلی
مقایسه فیفا 17 و پی اس 2017

مقایسه فیفا ۱۷ و پی اس ۲۰۱۷

به مهم‌ترین بخش مقایسه می‌رسیم، جاییکه قرار است لذت فوتبال واقعی به ما منتقل شود. حالا و پس از خودنمایی فیفا در چند دور قبلی، نوبت به عرض اندام پی اس می‌رسد. هر دو کمپانی EA و کونامی، امسال تغییرات زیادی را در گیم پلی اعمال کرده‌اند. امسال EA روی چهار نکته کلیدی تمرکز کرده است: بازتعریف ضربات، AI (یا همان هوش فعال)، تعامل فیزیکی و تکنیک‌های حمله. در فیفا ۱۷، مکانیسم ضربات آزاد، کرنرها، پنالتی‌ها و پرتاب‌ها، تغییر کرده و می‌توانید با کمی تمرین، حداکثر استفاده را از چنین توپ‌هایی بکنید. در این مکانیسم‌ها دقیقا می‌توانید محل فرود توپ را تعیین کرده و حتی زاویه دوربین را برای پرتاب‌های آزاد، تنظیم کنید. هرچند این ویژگی‌ها در نگاه اول، مفید به نظر می‌رسند، اما متاسفانه سیستم بازی را کمی سنگین و پیچیده کرده‌اند. برعکس تغییرات تکنیکی، تغییراتی که در مورد بازی فیزیکی رخ داده، قابل قبول‌تر هستند. حالا بازیکنان قدرتمند می‌توانند مالکیت توپ را برگردانند، مدافعان را دفع کرده و حفظ توپ کنند.

پی اس ۲۰۱۷، در سادگی بی رقیب است. سرعت عمل بازیکنان، مناسب است و بازی کاملا جریان دارد. شما به سادگی می‌توانید بازیکنان را کنترل کرده و تکینک های زیبایی را اجرا کنید.

اگر قرار بود نسخه‌های سال گذشته این دو بازی را مقایسه کنیم، پی اس برنده می‌شد. کونامی در تشخیص برخورد، فیزیک توپ و پاسکاری دقیق، بسیار کم نقص بود. فیفا ۱۶ بیشتر به بازی شبیه بود تا واقعیت؛ و در برخوردها، دقت کمتری داشت. در نسخه‌های ۲۰۱۷، این اختلاف، کمتر شده، چرا که مشکل فیزیک توپ و تشخیص درست برخوردها در فیفا ۱۷ برطرف شده‌اند. اما تسلط پی اس در پاس‌های کوتاه، لاب ها و کراس‌ها، بسیار واقع ببینانه تر است.

برنده: پی اس ۲۰۱۷

هر دو بازی، فوتبال زیبایی را به نمایش می‌گذارند. به طور کلی، فیفا به بازی پایدار و پاسکاری دقیق برای شکستن دفاع، متکی است.  برخی مواقع، بازی فاقد هیجان است، چرا که برای کنترل کامل بازیکنان، باید دستورات پیچیده‌ای را اجرا کنید. این پیچیدگی به روح هیجانی فوتبال، ضربه می زند و در واقع وقتی آن را با پی اس ۲۰۱۷ مقایسه می‌کنیم، بیشتر متوجه ضرر آن می‌شویم. پی اس ۲۰۱۷، به شما اجازه می‌دهد تا در عین سادگی، کنترل یک بازی زیبا را در دست بگیرید. پی اس، لذت یک فوتبال سریع و هیجان انگیز را به شما هدیه می‌دهد و بنابراین در گیم پلی، گوی سبقت را از فیفا می‌رباید.

گزارش

در این بخش، اختلاف فاحشی بین دو رقیب وجود دارد. گزارش‌های پی اس، به هیچ عنوان استاندارد نیست. متن‌هایی تکراری که بدون توجه به نوع و اهمیت رویداد، در تمام بازی‌ها گفته می‌شود. کونامی باید برای بازی‌ها مختلف، دیالوگ‌های مختلفی را هم در نظر می‌گرفت. فیفا ۱۷، دقیقا در نقطه مقابل قرار دارد: شما به خوبی احساس می‌کنید هر بازی، داستان خودش را دارد. بنابراین استادیوم‌های کوچک و بازی‌های سطح پایین‌تر، مانند بازی‌های پریمیر لیگ، گزارش نخواهند شد.

برنده: فیفا ۱۷

همانطور که اشاره شد، در این بخش، عملا رقابتی شکل نمی‌گیرد، چرا که پی اس، حرفی برای گفتن ندارد. فیفا با گزارش‌های بامحتوا و متناسب با هر بازی، این دور را با اختلاف، برنده می‌شود.

برنده نهایی
مقایسه فیفا 17 و پی اس 2017

مقایسه فیفا ۱۷ و پی اس ۲۰۱۷

همانطور که دیدید، فیفا ۱۷ در ۵ زمینه از ۶ زمینه لیست ما، از پی اس ۲۰۱۷ پیش افتاد. با این وجود، نمی‌توان فیفا را برنده قطعی این رقابت اعلام کرد. می‌پرسید چرا؟ در واقع زمینه‌هایی که فیفا در آن‌ها برنده شد (گاهی با اختلاف اندک)، همگی در سایه مهم‌ترین بخش بازی، یعنی گیم پلی قرار می‌گیرند: زمینه‌ای که کاربر را راضی می‌کند و لذت یک فوتبال ناب را به او هدیه می‌دهد، و این جایی است که پی اس با قاطعیت، فیفا را بر زمین می زند. پس؛ اجازه دهید برنده قطعی را برای دو دسته گیمر معرفی کنم: اگر گیمری هستید که فقط بازی درون زمین برایتان مهم است، پی اس ۲۰۱۷ را بخرید، اما اگر تنوع طلب و ماجراجویید، فیفا ۱۷ را انتخاب کنید. همانطور که در ابتدا اشاره کردم، هر دو بازی به تنهایی واقعاً عالی هستند و هر یک، نقاط ضعف و قوتی دارند که در مقایسه با رقیب، پررنگ‌تر می‌شود. بنابراین با اطمینان به شما می گویم که با خرید هر یک از این دو بازی، ضرر نمی‌کنید، البته حرف از ضرر مالی، خنده دار است، چرا که برای خرید هریک از این بازی‌ها در ایران، کافیست چند روزی، پول چیپس خریدن  خود را ذخیره کنید!

درباره این نویسنده

ناهید سادات ریاحی ، زاده ی اردیبهشت ۶۹ و دانشجوی دکترای شیمی کوانتوم محاسباتی در دانشگاه شهید بهشتی است. او علاقمند به دنیای کوانتوم، تکنولوژی و موسیقی (رپ/راک) بوده و علاوه بر سردبیری دیپ لوک، به طراحی وب و نویسندگی در گجت نیوز، بیگ تم و ماهنامه جیبی GSM مشغول است. ( لینکدایناینستاگرام )

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۱۰۸ دیدگاه

 1. من هم fifa و هم pes رو بازی کردم ولی گیم پلی pes واقعا رون و اسونه ولی فیفا میخوای دفاع کنی یا حمله کنی دوساعت باید فکر کنی چه دکمه هایی رو ترکیب کنید که اگه مثل من تنبلید اینجا pes سره
  حالا گرافیک دوتا بازی یکی هستن ولی fifa بهتره مخصوصا اپدیت بشه شما اگه دقت کنی تماشا گرا طبیعی هستن ولی pes انگار برچسب زدن جا تماشاگر
  البته pes با نصب پچ های حجم بالا واقعا سر میشه ولی کی پول نت میده و اینکه اگه کنسول ps4 یا Xbox باشی از همه اینا محرومی ولی pc باشی خدایی ولی خب من کلی در نظر بگیرم fifaچون تو کنسول هم اپدیت داره
  گزارشگر برای من مهم نیست ولی تقریبا مساوی ولی اگه پچ گذارشگر برای pes نصب کنی شاید بهتر باشه مخصوصا پچ صدای محمدرضا احمدی باشه
  از نظر شوت و سنگینی شوت و پاس شما تو pes قشنگ سنگینی رو حس میکنی ولی fifa انگار خشکه توی عملکرد دروازه بان من از pes خوشم اومد چون تو fifa کمی منگ میزنن پس اینم pes
  ولی از نظر لایسنس کونامی مثل یه سوسک زیر پای ea له شد
  پس بازfifa برتر شد
  اما بخش داستانی و لیگها و جام ها و مسابقات مثل قضیه بالا باز هم fifa
  اما بخش مهم که برای زنان و دختران خبر خوبیه تیم های ملی بانوانه که واقعا خوب و دقیقه که fifa سنگ تموم گذاشت با این کار
  و اما مرحله مهم یعنی باگ دوتاشون رو سفیدمون کردن با باگ هاشون
  چیز دیگه ای که هست قابلیت شخصی سازی که fifa حرفی برای گفتن جلوی pesنداره
  از نظر ورزشگاه هم fifa عالی کار کرده
  در کل هیچ کدوم حس یه فوتبال خوب رو به ادم نمیده
  به امید روزی که این دوتا شرکت با هم همکاری کنند.

 2. فیفا ۱۷ من ارور دایرکت ایکس میده میشه راهنماییم کنید خریدمش ۱۴ هزار تومان رم لپ تاپم ۴ گرافیکم ۲

 3. امیدوار توpes18 مشکل ندادن نمره کامل حل شه

 4. سلام
  Pes بازی خوبی است و گرافیک بالایی دارد
  Fifa هم خیلی گرافیک خوبی دارد و تمام تیم ها لایسنس هستند و گزارشگر های بهتری نسبت به pes دارد پس اگر میخواهید یه بازیه واقعی رو تجربه کنید فیفا بخرید

 5. جفتشون بازی کردم
  نقاط مثبت فیفا:
  لایسنس و تعداد تیم ورزشگاه عالی و مقایسه کردن پی اس باهاش تو این زمینه توهینه به فیفابازها

  رابط کاربری قشنگ تر (منظورم منوها،نوشته ها،تصاویر،اهنگ های متن)

  گرافیک بهتر چمن و ورزشگاه ها و طبیعی تر بودن اب هوای بازی

  گزارشگری و نمایش اطلاعات جانبی نسب به بقیه تیم ها و تیم خودت،انصافا هیچ وقت گوشتون به کلمات عادت نمیکنه و انگار همیشه یه چیز جدید دارن میگن

  نقاط مثبت پی اس:
  طراحی چهره و بدن بازیکنان واقعا از فیفا خیلی بهتره
  گرافیک بازکنان ضغیف و گمنام در حد سونی دو میمونه توی فیفا
  گرافیک بازیکنان متوسط تقریبا جفتشون تو یه سطح و گرافیک بازیکنان مشهور برای پی اس حرف نداره

  گیم پلی روان تر
  خیلی ها میگن پی اس راحته،بله درسته ولی اگه PES 17 یبار بازی کنید متوجه میشید که به کل عوض شده
  دروازبان ها مثل بتمن
  شوت های پشت محوطه بالای ۹۰ درصد گل نمیشه حتی اگه دروازه بان متوسط باشه
  هوش مدافعین بالارفته و دیگه نمیشه راحت با پاس پشت سر مدافع تک به تک کنی خودتو
  ولی در کل الانشم گیم پلی فیفا سختره بخصوص موقع دفاع کردن ولی درست نیس که بگیم پی اس راحته

  داوری هردشون نسخه ۱۷ قابل قبول ولی بازم فیفا بهتر بود

  کریرمود هم بهتر از مستر لیگ پی اس و امکانات بیشتری داره و البته یه ضعف بزرگ داره اونم اینه که خیلی راحت میتونی بازیکن های نامدار جذب کنی و نگهداریشون حتی با تیمای متوسط !!! طرف با نیوکاسل پوگبا و اگوئرو و… گرفته بود ! اونم تو فصل اول

  جمع بندی
  اگه دنبال لذت از یه فوتبال هیجانی و روان هستید بهتون پی اس پیشنهاد میکنم(حتما باید پیج نصب کنید تا هم تیم ها بیشتری داشته باشید و هم گرافیک بهتر)

  اگه هم دنبال فوتبال سختر و به اصلاح ماشینی میگردید که نزدیک به دنیا واقعی باشه فیفا بهتره

  هرچی هم بگیم باز سلقیه طرف حکم میکنه کدمو انتخاب کنه

 6. اقا یچی میگم یادت باشه…..فرقی نداره کنسول داری یا ps4 داری خودتو بکشی هم هیچی fifa17 رو pc نمیشه چون من با دسته بیسیم و با تصویر بزرگ تلویزیون حدودا ۴۰ اینچی بازی میکنم و باید بگم که بازی کردن fifa17 رو pc فوق العادست و با قیمت ۲۳ تومن بخر حالشو ببر

 7. دوستان فیفا ۱۷روی pcچطوره؟

 8. سلاکم بچه ها خوبیدو میشه راهنماییم کنید بهترین نحوه توپ گیری ازحریف چیه من خیلی تواین موضوع ضعیفم ممنون
  ا

 9. سلام
  من کنسول xbix one دارم قیمت فیفا ۱۷برای این کنسول و ps4 دقیقا ۲۲۵ هزار تومن هست پس در نتیجه اگه من بخوام fifa 17بخرام ‹اگه روزی یک عدد چیپس بخرن» و قیمت چیپس هزار و پونصد هست باید صد و پنجاه روز چیپس نخرم تقریبا نصف یک سال پس حریان این جمله آخر چیه؟؟؟؟

 10. اخرش نوشتید نگران ضرر مالی نباشید قیمتش اندازه پول چیپس چند روزتونه.داداش ابجی بازیه ۲۰۰هزاره مگه شما تو یه روز چقدر چیپس میخوری

 11. من ۱۳ ساله که فیفا و pes بازی میکنم . هر کدوم خوبی های خودشونو دارن . ولی در سری جدید فیفا ۱۷ خیلی بهتر از pes هست .

 12. سلام خدمت دوستان گیمر
  من سالهاست که پى اس بازى میکردم تا اینکه دو ماه پیش ps4 گرفتم و فیفا رو خریدم، واقعا این بازى محشره،دوستانى که میخوان فوتبال واقعى رو تجربه کنن فیفا رو بخرن،دوستانى هم که دنبال بازى راحت که بتونن با پاسکارى سریع و یک و دوهاى پى در پى راحت گل بزنن پى اس بخرن.
  از همین الا واسه خریدن فیفا ١٨ لحظه شمارى میکنم.

 13. میدونید که تو کنسول ها از ps1 sony شروع شد که اونموقه زیاد بازی کردن حال نمیداد ولی من تو ps2 بیشتر پی اس بازی میکردم و بگم که پ اس حرف نداشت اما ps4یه چیز دیگس که فیفا توان واقعا حرف نداره تو پی اس سطح سوپر استار که اخرشه میشه تازه پرفشونال فیفا fifa واقا واقعیه

 14. به نظر من فیفا بهتر از pesاست.

 15. به نظر من فیفا وپی اس باید دست به دست هم دهند تا فوتبال رو کنن اباد این بحثها رو هم خاتمه بدن بابا بشین یکیشو بازی کن که دوست داری دیگه کوری خوندن نداره انگار شرکتش بهتون حقوق میده

 16. فیفا کلا بهتره ولی تو پی اس چون بازیکنا رو دستی میکشن از بازیکنای گرافیکی فیفا بهتره
  فیفا هیجان خاصی داره تو پی اس اصن نمیفهمی گل شد نشد چیشد

 17. فیفا بهتره پی اس سر تخیل ساخته شده

 18. به نظر من فیفا بهتره به دلیل اینکه همه چی طبیعی ولی pes مثل فیلم هندیه از وسط زمین میزنی گل میشه به نظر من فیفا بهتره ولی تو pc فیفا اشغاله (نظرم درباره ی ps4 است)

 19. به نظر من فیفا بهتره به دلیل اینکه همه چی طبیعی ولی pes مثل فیلم هندیه از وسط زمین میزنی گل میشه

 20. باسلام
  من تا الان pes بازی کرده بودم
  تا pes 16 واقعا گیم پلی خوب و جذابی رو دیدم.
  تا اینکه قسمت شد ps4 خریدم.
  قبل از اینکه pes17 بخرم با یکی از دوستان به یک کلوپ بازی رفتم.
  و اونجا هم فیفا بازی کردم و هم pes.
  متاسفانه فیفا ۱۵ یک بازی مزخرف بیش نبود.
  فیفا ۱۶ یکم از اون بهتر.
  ولی ……..
  fifa 17 اصلا قابل مقایسه با هیچ بازی فوتبالی که تا الآن انجام دادم نبود.
  تا بحال یک چنین محصول با کیفیت و جذابی در زمینه ی فوتبال رو تجربه نکرده بودم.عالی عالی عالی.
  pes 17 هم مثل pes16 بسیار باکیفیت بود. ولی در مقابل fifa 17 حرفی واسه ی گفتن نداشت. تنها جذابیتی که داشت راحت تر از fifa 17 به گل دست پیدا میکردی.
  بخاطر همین تصمیممو عوض کردم و واسه امسال fifa 17 رو خریدم.
  واقعا ازش راضی هستم

 21. سلام من پی اس ۱۷ رو دارم خیلی خوبه عالیه

  • pes بچه بازیه! اصلا فوتبال نیست
   فیفا یه شبیه سازی واقعی از فوتباله که به درد هر کسی نمیخوره! مخصوصا به درد کسایی که دوس دارن کریس رونالدو رو وردارن و باهاش از هر جای زمین گل بزنن 🙂
   نویسنده عزیز مطلب هم احتمالا از اونایی هستن که درک فوتبالی چندانی نداره وگرنه امکان نداشت در مورد گیم پلی چنین اظهار نظری کنه! در واقع فیفا تو هر چی که عقب باشه از pes تو زمینه گیم پلی اصلا قابل مقایسه نیست

   • دوست عزیز در بازی پیس عمرا بتونی در بالاترین سطحش به راحتی گل بزنی، از حق نگزریم فیفا۱۷ بازی بی نظیریه ولی در مقابل شما پی اس ۲۰۱۷ رو دارید که چهره ی بازیکنانش به لطف موتور گرافیکی جدیدش خیلی بهتر از فیفا میباشد،اینم بدون اگه پی اس لایسنس تمام تیما رو داشت و گزارشگرش اگه پیتر دروری و جیم بگلین نبود اگه یکمیم دیالوگا بیشتر بودن هیشکی سراغ فیفا نمیرفت،من هر دو بازیو رو سیستم نصب دارم فیفا کلا پاسکاری توش مکافاته ، یعنی با تیمی مثل بایرن نمیتونی مثل واقعیت پاسکاری کنی پس نتیجه میگیریم که فیفا هندیه تا پیس،

 22. هرکی طرفدار پی اس هست لایک کنه هر کی طرفدار فیفا هست آنلایک کنه همون ضد لایک

 23. شرکت بابام نیست طرفداری کنم یا نقض کنم حرف دوستانو اقا من پی اس باز هستم ولی پشیمونم چون چمنی و واقعیتی که تو فیفا رو تو کنسول دیدم هنگ کردم رفتم فیفا گرفتم ۲۰۱۷ اقا عالیه پی اس واقعا دوره از واقعیت فوتبال بخصوص ۲۰۱۷ از هر نقطه زمین بخدا گل زدم هنگم که الان خدایا فیفا ۲۰۰۶ چطور بوده یا بقیه فیفا ها که من ندیدم.پی اس اصلا خوب نیست بخصوص اخری

 24. سلام به همه با این تفاسیر از پی اس بریم سراغ فیفا بهتره دیگه ناهید 🙂

 25. من اول pes خریدم ولی تا سال قبلش کلا fifa باز بودم ۵ ماه pes بازی کردم ولی این بازی مسخره خستم کرد بیشتر شبیه بچه بازیه تا فوتبال رفتم تو گیم نت مسابقاتش اول شدم ۲ بار ی بار بارسا برداشتم با حرکات نمایشی مسی نیمار کل زمینو دریبل زدم و گل ک تو واقعیت نیست همچین چیزی و ی بارم با رئال ک هرچی میکشیدم رو دروازه گل بود ک اینم خارج از واقعیته تا این ک رفتم pes رو فروختمو برگشتم ب بازی اصلیم یعنی fifa ک تجربه ی بازی واقعیو بهم داد نه مثل pes مسخره بازی ک میشه با ی بازیکن کل زمینو رد . بهتون پیشنهاد میکنم اگه دنبال ی بازی منطقی هستید fifa بخرید ولی اگه دنبال ی بازی ساده و تک بعدی هستید pes رو بخرید ولی بعد مدتی خسته میشید ازش چون واقعا مسخرس

 26. سلام من بیشتر نسخه های پی اس رو بازی کردم ولی بهترینش ۱۲و۱۳ بود وبعد از ۱۳ نسخه جدید گرفتم ولی افتضاح بود دوبار پی اس ۱۳ باپچ جدیدش رو بازی میکنم فیفا ۱۴ و۱۵ رو هم تست کردم بدرد نمی خورددلیلش سخت بودن بازی هست البته بازی فیفا ۱۷ که ۴۰ گیگ هست باید امتحان کرد ولی کاش مثل سیزده راحت بازی بشه وامکانات گرافیکی وتکنیکش مثل فیفا بشه

 27. سلام یکی به من بگه بازیکنای لجندری فیفا ۱۷ کجاست چطوری میشه بازشون کرد ….آیا فقط مخصوص ایکس باکس هست اگر هست کجاست و چطوری باز میشه…ممنون

 28. فیفا بهتره!
  تو Pes 17 لوگو و حتی لباس های تیم های معروف خرابه ولی فیفا بهتره

 29. سلام من وقتی پی اس ۲۰۱۷ بازی میکنم اعصابم خورد میشه همین الان هم اعصابم خورده وقتی بازی میکنی دیر پاس میده دیر شوت میکنه تو بهترین سیستم بازی میکنم ولی با پی اس۲۰۱۳ موافقم خیلی بهتره

  • درست میگه یکم دیر عمل میکنه پی اس ولی من ۱۶ رو میگم ۱۷ هنوز نخریدم

  • به نظر منم پی اس ۱۳ و١٢ از بقیه خیلی بهتره

  • سلام باهات موافقم رفیق. ضمنا نمیدونم چرا همش احساس میکنم تو pes 2017 بخصوص تو لیگ هاش بیشتر وقتا نتایج بازی ها از قبل تعیین شده اس یعنی اگه امپراتور بازی های رایانه ای هم باشی و سرآمد فوتبال بازی کردن،بعضی بازی ها رو حتی باید ببازی و هر چی دقت میکنی هرچی حمله میکنی هر چی تکنیک به خرج میدی فایده نداره باید حتما اون بازیها رو ببازی اینجاست که آدم ضعف اعصاب میگیره ضمنا به ندرت داور خطا میگیره حتی اگه پدر بازیکن رو دربیارن. باور کن یه بار تو یکی از همون بازیها یه فرصت دروازه خالی واسم جور شد ولی چون از قبل محکوم به باخت بودم،بازیکنم نمیدونم بدون دلیل خاصی افتاد زمین و نتونست شوتشو بزنه

 30. بازی ها سلیقه ای یه عده هستن اسون پسند هستن یه عده هستن دوست دارن چیز های جدید تجربه کنن اکثر افرادی که پی اس می پسند به خاطر اسون بودن بازی هست و کارهایی که اصلا بی جساب و کتاب میشه انجام داد تو پی اس دمو اصلا توجه نمیشه بهش برا همینم مخاطب دستش رو استارت و تند تند رد میکنن و فقط تنها چیزی که توجه دارن تعداد گل هایی هست که کم کم کسی فقط شوت و تکل رو بشناسه راحت میتونه پنج تا بزنه که اسان طلبی هست ولیی تو فیفا اینطوری نیست سرتو بندازی پایین بری گل بزنی من یکسری سوال هم دارم از افراد پی اس پسند که قبل اینکه بازی بیاد همه ساله میگن پی اس میترکونه پی اس هرساله چ تفاوتی میکنه غیر اینه قط منو هاشو تغییر میده پی اس به خودش زحمت نمیده اسم بازیکن هارو درست بنویسه لایسنساشونم که افتضاحه رعال وایت یعنی چی اون دوستانی هم که میگن بره فیفا دویدنشو درست کنه باید یه فرقی برای مثال بین رونالدو و راموس باشه نه تو پی اس که تیم تشتک سازی ورامین دویدنش هیچ تفاوتی با بارسلونا و رعال نداره پی اس بعد از دوهزار و سیزده باید فاتحشو خوند اونایی که بازی بسکتبال انجام دادن سرنوشت پی اس میدونن چیه که NBA2K17 چه بلایی سر رقیبش در اورد خواهشن بی دلیل کارشناسی نکنین فیفا نقص هاش خیلی کوچیک داره اونم به خاطر اضافه کردن قابلیت های جدید ولی هنوز متاسفانه پی اس در گیر اسم تیم ها بازیکن ها و چمن زمینش هست و هر سال گند تر هست

 31. سلام روی سیستم پی اس اما روی کنسول فیفا، واقعیت میخواهید فیفا، شور و هیجان میخواید پی اس

 32. انصافا ازلحاظ کیفیت چمن نورپردازی بخش داستاتی کامل بودن تیم ها فیفا بهتره ولی یوفا نداره وچهره ی بازیکنای پی اس فوق العاده اس وفیفا به گردپاش نمیرسه غیرازدوتا بازیکن مثل رونالدوکه اصلا شباهت نداره وتوفیفا روش کارشده فیفاکلی باگ داره ولی توپی اس نه گیم پلی هم توفیفا خیلی سخته وآدم به جای اینکه لذت ببره اعصابش داغون میشه حتی بازیکن حرفه ای هم باشی ازبازی لذت نمی بری به هرحال هرکسی یه سلیقه داره

 33. داداشا هر کس به یه بازی عادت کرده اونایی که از اول فیفا بازی کردن حالا وقتی پی اس رو میبینن فیفا رو بهترین میدونن و اونایی که پی اس بازی کردن همینطور …. شاید براتون ساده بیاد ولی میدونین یه شرکت چقدر پول خرج میکنه تا یه بازی درست بشه و چقدر وقت صرف میشه حالا کار این دو شرکت خیلی خیلی سخته چون هر سال باید یه نسخه وارد بازار کنن ممکنه حالا اشکالاتی در هر دو بازی ببینیم ولی این دلیل نمیشه کلا بگیم این بازی به درد نمیخوره این به علاقه کاربر بستگی داره که کدومو بپسنده … من هردو شو بازی کردم به نظرم هردو عالیه هر یکی بهتر از یکی دیگه هست که میتونه کاربر رو در یک فوتبال واقعی قرار بده ?? خسته نباشید به مهندسان شرکت های سازنده

 34. فیفا ی امسال بهتر از پی اسه چون پی اس اصلا رئال مادرید که یکی از محبوب ترین تیما بین گیمراس خراب کرده:/

 35. دوست عزیز
  سوالی دارم
  چرا فیفا از ابتدای ساخت فوتبال,یورتمه گذاشته زیر پا بازیکناش؟
  من متاسفانه به واسطه ی کارم نمیتونم زیاد بازی کنم
  وقتی فیفا بازی میکردم ,انگاری داشتم میجنگیدم
  اعصابم و میزاشتم سر پاس های خراب و باگ های الکی
  الان سوکر بازی میکنم,اعصاب آرومتر,شوق بیشتر
  تو بیشتر صحنه ها خود بازیکن صاحب توپ حرکت های زیبایی میزنه
  حرف من اینه که باید لزت ببریم نه اینکه با مشکلات بازی دست و پنجه نرم کنیم

 36. مشکلی اصلی پیس کامل نبودن تیم هاست بایرن نیست ریال یونتوس منچستر لباسشون الکیه فیفا ۱۷بازی نکردم ولی fifa 16 اصلا هیجان نداشت. پیس ۱۷پچ جدید رو بگیرید حال کنید

 37. فیفا از pes بهتره چون گرافیک بهتری داره پس نیاز به سیستم قوی هم داره ولی pes رو با سیستم خیلی ضعیفتری نسبت به فیفا میشه بازی کرد پس اینم یه ویژگی هس برای pes که با سیستم کم هم فوتبال خیلی هیجان انگیزی رو اراعه کرده

  • داداش کیفیت مهم نیست لذت تو بازی مهمه!!!
   دوما فیفا با اینکه کیفیت رو تا حد زیادی بالا برده ولی نتونسته قیافه.بازیکناشو اندازه pes14کنه بد تر ۱۴هست ولی بهتر نیست ولی تو کنسول فیفا چهره هاش.بهتره اما pes 17 رو کنسول بی نظیره از نظر همه چی(کنده شدن چمن هنگام تکل و شوت . نفس کشیدن در هوای سرد که بخار در میاد از دهن بازیکنا و اشک شوق پیکه هنگام قهرمانی (یا هرکس دیگه ای))

 38. اونایی که میگن پی اس قدیمی تره نمی دونند که ea از سال ۱۹۷۹ شروع به ساخت سری فیفا کرده و این رو هم بگم پی اس تو سال ۲۰۰۵ تازه تبدیل به رقیب فیفا شده
  (به نظر من پی اس بهتره اما سبک فیفا هیجان بیشتری داره)

 39. سلام
  ممنونم از اطلاعات خوبتون
  من سالهاست که هم فیفا بازی میکنم و واقعا بدون هیچ تعصبی میخوام نظرمو بگم
  فیفا۱۷ و pes17 هردو خوب هستن و برای من جالب اینجاست که دو گیم پلی کاملا متفاوت دارن
  به نظر من فیفا به گرافیگ و گیم پلی قابل قبولتری داره و البته این نظر شخصی من هست وگرنه هردو عالی هستن

 40. نمیدونید وقتی pes 1995 اومد چه غوغایی شد با اینکه فقط تو کشور خودشون پخش شد اما بازم به ایران رسید و ما تونستیم بگیریمش از اون موقع تا سال ۲۰۱۳ پی اس عالی بود اما بعد افت کرد و ۲۰۱۵ دوباره شروع کرد به پیشرفت اما اکثر pes بازا نسخه های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ رو قبول دارن چون یه انقلاب بزگ بودن اما در کل باید بگم ارزش نداره واسه رقابت بین دو تا شرکت خارجی فحش بدیم و همو کوچیک کنیم

 41. من از اولین نسخه pes 1995 که به سبک ارکید بود بازی کردم تا نسخه الانیش فیفا رو هم تمام نسخه هاش رو بازی کردم باید بهتون بگم فیفا در سبک فیزیک بازیکنان و شرایط بازی خوبه pes توی گیم پلی و جزئیات اما یادتئن نره اگه pes نبود شرکت های امثال فیفا بوجود نمیومد

 42. کلمه ای هست تو فرهنگ لغت بنام سلیقه
  سلیقه توی خیلی از موارد وجود داره
  یکیش هم بازیه
  پس شما اگه ۱۰۰تا دلیل برتری فیفا و پی ای اس نسبت به هم بگید، بازم این سلیقه طرفه که حرف اول اخر میزنه
  من امسال هنوز فیفا بازی نکردم
  ولی پی ای اس بازی کردم
  با به قسمت این مقاله کاملا موافقم،پی ای اس فقط داخل زمین حرف برای گفتن داره(اونم تازه اگه گزارشگری ضعیفش ندید بگیرید)
  وگرنه تو بقیه موارد خارج از زمین فیفا یه سر گردن بالاتره
  زمان انتشار دو بازی اینو باید توجه داشت که پی ای اس یه نسخه کاملا ناقصه و شما خودتون باید پک ورزشگاه لباس لوگو توپ استوک و…دانلود کنید که همش بر می گرده به همون بحث لایسنس
  چیزی که خیلی تو پی ای اس ۱۷ تغییر چشم گیری داشت اینا بود به‌نظرم:
  ۱-داوری(نسخه ۱۶ تکل از پشت خطا نبود خخخ)
  ولی الان تقریبا با هر تکلی خطا گرفته میشه و کارت هم‌میده(معلوم نیست کی این مشکل تکل میخواد بر طرف بشه)
  در ضمن اگه یه بازیکنت سه تا تکل بخور تو بازی به احتمال خیلی زیاد مصدوم میشه(خب نباید به تعداد باشه باید به نوع تکل باشه ،مگه تو دنیا واقعی اینجوریه؟)
  ۲-عمق دفاع
  فک کنم مشاور شون علیفر بوده?
  دفاع خطی کم شدن و عمق خیلی خوب پوشش میدن و دیگه مثل نسخه ۱۶ نیس که با یه پاس تو عمق راحت تک به تک شی.به نظرم این مهم ترین و بهترین تغییر بازی بود
  ۳-دروازه بان
  بهتره بگم بتمن!
  واقعا یه توپ هایی میگره که اصلا تو دنیا واقعی شاید از هر ده تا به دونه گرفته بشه(هم دورازه بان خودت و هم حریف،فراتر از واقعیت هستن)
  خب این خوبه که بازی به سمتی بره که سخت بشه گل زدن و گل خوردن
  ولی نه با غیر عادی کردن توانایی های بازیکنان
  مثلا مورد دو که عمق دفاع بود خیلی خوبه
  ولی این دروازه بانی دور از واقعیت هستش و این یه ضعفه
  در ضمن شوت پشت محوطه تقریبا محو شده تو بازی‌ چون دروازه‌بان ها میگرن ۹۹ درصدشو
  ۴- کرنر
  واقعا کرنر تو پی اس ۱۶ مزخرف بود هیچ حرفی نمیشه زد
  فک کنم من فقط یه بار از کرنر گل خوردم!
  و‌خودمم همیشه کرنر کوتاه میزدم و میرفتم پشت محوطه شوت
  که اکثرا هم گل میشد
  خب اینا همش ضعفه
  ولی تو نسخه ۱۷ واقعا بهتر شد
  الان دیگه به صورت عادی گل میخورم و گل می زنم از کرنر
  هنوز هم جای کار داره (فیفا خود واقعیت تو‌کرنر)
  ۵-ضربه ازاد از کناره ها(نه پشت محوطه)
  هیچ فرقی با نسخه ۱۶ نکرده
  هنوزم مزخرف
  من که ارزو دارم یه بار گل بخورم از این ضربات
  واقعا خیلی بده این موضوع
  فیفا هم تو این مورد خیلی بهتره

  موارد دیگه هم هست ولی اینا مهم ترین بودنن به نظرم
  به نظرم باید یه گزینه دل بخواهی برای اشتباه هات داوری هم بیاد
  مثلا بعضی از افساید ها میلی متری یا برخزود های جزیی هم اشتباه بشه به واقعیت نزدیک تره
  خلاصه این که پی ای اس نسبت به سال گذشته بهتر شده
  فیفا ۱۷ هم به زودی بازی میکنم امید وارم بازم بهتر شده باشه
  به نظرم فیفا عنوان کامل تری هستش

 43. به نام خدا
  (من به پی ای اس میگم پس)
  دوستانی که میگن تو پی اس میشه ۵ تا گل بزنی…شما یا آماتور بازی کردی یا پس ۲۰۰۶.خیلی باید حرفه ای باشی تا بتونی تو سوپر استار با اختلاف سه تا ببری.شوت کات دارهاهم اکثرا گل نمیشه برخلاف پس ۱۶…واکنش های دروازه بانا عالی شده ینی حتی وقتی تک به تک هست هم نمیتونی اطمینان داشته باشی گل میزنی.پاسکاری خیلی بهتر شده ینی عالی شده و دیگه اینکه حرکات تاکتیکی خودکاری که خود بازیکنا میزنن لذت بازی رو چند برابر میکنه.شوت ها خیلی هاش تو چارچوب نیس و اونایی هم که تو چارچوبه دروازه بان ها جمعش میکنن که به نظر من یه حُسنه و به فوتبال واقعی شبیه تره.(نمیگم گل زدن غیر ممکنه اما اونقدرها هم که میگن آسون نیست) و از همه بازیکنا قابلیت یادگیری دارن ینی شما نمیتونی همش با یه روش بازی کنی…قطعا ناکام میمونی.من خودم تو پس ۱۶ فقط با رونالدو گل میزدم اما الان امکان نداره اینطور بشه گل زد.
  و اما در مورد کیفیت پایین بگم که این تدبیر خود کونامی هست.برای اینکه سیستم مورد نیازش پایین باشه و همه کاربرا بتونن بازی کنن.(رم ۲ میخواد)مثل فیفا نیس که رم هشت بخواد.خداوکیلی بگید چند درصد کاربرا تو ایران رم بالای ۴ دارن.با قاطعیت میگم کمتر از ۷۰ درصد مردم.و فک کنم ۱۰ درصد مردم بتونن فیفا رو،رو کامپیوتر اجرا کنن مگه اینکه کنسول نسل هشتم داشته باشن.نکته قابل توجه دیگه اینه که پی اس ۲۰۱۷ اصلا باگ نداره(من که تاحالا ندیدم) اما فیفا پر باگه…باگ های معروفی هم داره مثلا همون فیلمه که نویر پنالتی میزنه دروازه بان میگیره یه یاتا پرنده میزنه تو سرش گل میشه خخخ. در مورد لایسنس و نقل و انتقالات هم بگم از پچ ۳ به بعد همش درست میشه…دیگه نگران نباشید.پی اس ۱۷ بخرید و راحت بازی کنید و لذت ببرید.کیفیت که همه چیز نمیشه وقتی آدم نتونه بازی کنه.
  ببخشید طولانی شد.امیدوارم راهنمایی هام مفید بوده باشه…یا علی

 44. پی اس ۱۷ واقعا حرف نداره و فوق العادست . تک تک مشکلات سری قبلی به بهترین شکل حل شدن . بازی فوق العاده طبیعی شده و روون بودن تو بازی موج میزنه . مشکل فیفا بیشتر توی نوع ترکیب گرافیکی هست که انگار اجزای اون از هم جدا هستند . ولی توی پی اس ترکیب اجزا بصورتی که یک واحد هماهنگ گرافیکی ایجاد کردن . همچنین گیم پلی پیشرفت فوق العاده ای داشته . شاید توی سری قبلی بعضی چیزها خسته کننده میشد . اما توی سری جدید هیچ چیز تکراری نیست و همه چیز واقع گرایانه تر شده .

 45. سلام. دوستان فقط میخاستم بگم که pes17 نخرید وگرنه پشیمان میشید میتونید برید گیم نت با هر دو بازی کنید بعد یکی رو انتخاب کنید که مطمئنن فیفا ۱۷ انتخاب میکنید

 46. سلام بچه ها،من کلا پی اس بازی کردم،چندروز پیش فیفا رو امتحان کردم،حس میکردم انگار هیچ تمرکزی رو بازی ندارم،نه راهی واسه گل زدن نه راهی واسه دفاع کردن،حتی یه پاس نمیتونم با اعتماد کامل بدم،خیلی باید حواست به بازی باشه تا به گل زدن،من که قاطی کردم،تک به تک که میشم نمیفهمم چطوری شوت بزنم،فک کنم باید سرعت ول کنم بعدش شوت کنم،بعدشم چقد باید وقت گذاشت روی تنظیم کردن شوت و تکلیف و پاس چون کاملا متفاوته،مثلا شوت دایرست که فک نکنم هیجان ایران رایج باشه،خلاصه بنظرم همون پیس بهتره،،،سایت عزیز هم همین نظرو داره در مورده گیم لند

  • آخه از رو چه حسابی میگین pes بهتره پی اس از ۲۰۱۳ داغون کرد در ضمن تنطیمات فیفا رو میتونید رو حالت PES بزارید و همچنین سخت بودن بازی حتی رو BEGINNER هم یکی از برتری فیا بر PES است

 47. من چندین سال بود که پی اس بازی میکردم ولی برای اولین بار برای سونی ۴ فیفا ۱۷ رو گرفتم تازه الان یواش یواش لذت فوتبال بازی کردن رو میچشم فقط دفاع کردن سخت هس تو فیفا بقیه از هر نظر فیفا با اختلاف جلوتر هس بابا نگه میشه که رئال منچستر بایرن یونتوس ناقص باشن؟ همه تیم های شاخ تو پی اس ناقص هستن حتی نقل و انتقالات اصلا درس نیس تو پی اس

 48. توجه کنین فوتبال بازی نیست ک از اول بازی تا پایان بازی ۵ تاگل بزنید pes بازی آسان هستش و از واقعیت دوره ک زیاد کل میزنید من خودم عاشق pes2013 بودم و هرسال حالم بد میشد از نسخه های جدیدش و تعجب می کردم تا ۲۰۱۶ ک خوب خوب مثل ۱۳ روان و سلیس نبود اما از نسخه های ما قبلش بهتر بود با دیدن فیفا ۱۷ حیرت زده شدم و برای پی اس فور خریدمش بازی خیلی بی نقصیه ب نظرم اوج گرافیکه به نظرم فیفا فکر همه جارو کرده به جز ذوق گل زنی گیمرو حاجی اصلا نمیشه گل زد ولی در کل عالیه شایدم من پیس بازی می کردم هنوز عادت ندارم اما وقتی دارم بازی می کنم مامانم فک می کنه دارم فوتبال نگاه می کنم از بس طبیعیه ???

 49. یکی از ضعف های بزرگ فیفا نداشتن uefa هست.

 50. پی اس فقط ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ خوب بود کسایی ک ب دنبال بازی زیبا هستن فیفا خیلی بهتره من بااینکه از بچگی پی اس بازی میکردم ولی‌میگم اصلا پی اس امسالو نمیشه با فیفا مقایسه کرد حتی رعال مادریدو لباسشو درست نساختن

 51. لطفا بگین فیفا۱۷ برا کامپیوتر امد و بگین چیش از پی اس۱۷یا۱۶بهتر خواهشا بگین ممنون میشم

  • همه چی فیفا بهتره کسانی که پی اس بازی میکردن همه میگن اوتوماتیک انگار بازی إز قبل پیش بینی شده اما فیفا اینطوری نیست هر لحظه بازیکن مستوم میشه پاش رو میگیره و میوفته به أین میگن هیجان

   • کی گفته توپس۲۰۱۷راحت میشه گل زد.پس۲۰۱۷فوقش تا۲۰۲۰ به فیفا خواهدرسید.فیفامال سن پاییناست.ولی مابچه های دهه۶۰همه باپس خاطره داریم.درسته ۲۰۱۴خوب نبود ولی۱۵و۱۶بازی ورزشی سال شد.بازی هم خسته کننده نیست.ولی گیم پلی فیفا فرقی باپارسال نکرده.یکم منصف باشیم بعدنظربدیم.

   • واقعا داداش من یکی از pes 2017 بخاطر نتایج از قبل تعین شده اش ذله شدم و اصلا مجبوری pes بازی میکنم چون فکر نمیکنم سیستمم بتونه فیفا رو بخونه

 52. هیجان بازی pes فوق العاده بیشتر از فیفاست

  • سلام عزیزم.
   خواستم عرض کنم pes شرکت به این بزرگی هنوز داره یه بازی با ماژولای قدیمی میسازه.بازی pes از سال ۲۰۱۴ به بعد به سبک از قبل برنامه ریزی شده در اومد ….یعنی شما خلاقیت خیلی کمتری نسبت به فیفا میتونین در زمین پیاده کنین…دقت کنین بازیکنی که در pes توپ رو از دست میده دیگه برای چند ثانیه اصلا تو باغ نیست اصطلاحا bash میشه و بنظر من بسیار بسیار سبک بدی داره pes .

 53. من تا پارسال PES بازی می کردم که توش یه بخشی داشت به اسم مسترلیگ که آفلاین بود و میتونستی هدایت یه تیم رو در اختیار بگیری

  شنیدم فیفا هم یه بخشی به نام کریرمود داره که همینجوریه میخواستم بدونم نیاز به اینترنت داره یا میشه آفلاین بازی کرد؟

 54. یک سوال از کسانی که فیفا بازی میکنن اما کیبورد؟
  من قبلا پی اس بازی میکردم حالا میخوام فیفا رو بازی کنم دکمه هایی که تو پی اس
  با کیبورد استفاده میشه X.D.A.W.E.Q.C.Zاستفاده میشه توی فیفا از همین کلید ها استفاده میشه یا فرق میکنه؟
  لطفا جواب بدین

 55. نمی دونم چرا فیفا بازی میکنم گردن درد و کوفتگی شدید عضلانی و خستگی بهم دست میده

  فقط PES

 56. کسایی ک میگن پی اس اینو نداره اونو نداره میتونن برن کرک جدیدشو بگیرن کامل شده.یا از یاس دانلود هم میتونن دان کنن.۵۲۳مگابایته.

 57. با احترام به نظر دوستان مخالف فیفا باید بگم من تا سال ۲۰۱۵ پی اس بازی میکردم از۹۹.فیفا ۱۶ رو که نصب کردم بعد از گذشت چند ماه یک ئوستی گفت تخیلی تر از این بازی ندیده منم دیدم راست میگه از وسط زمین با بازیکن میره تا اخرش بعد گل میزنی :/ حدود ۵ ۶ بار هم با دروازهبان رفتم گل زدم ئر حالت سوپر استار بازی تو خونه حریف.بعدش فیفا رو نصب کردم ۱۶ تازه معنای فوتبال رو فهمیدم پدر ادم درمیاد برای بازی کردن عین فوتباله نه گل الکی داره نه تخیل بی جا فقط داوریش به پی اس نمیرسید یکم هم گرافیکش کمتر بود همین. خلاصه کسی میخواد فوتبال واقعی بازی کنه فیفا اگه گرافیک و گل زیاد و زیبا زدن براتون مهمه پی اس.

 58. این مقایسه مثل مقایسه ios با اندرویده . هر کی هر چیرو از اول بازی کرده به همون رای میده و برترین اعلام میکنه !

 59. ما که از بچگی بازی میکردیم همیشه PES یه سروگردن از فیفا بهتر بود و کلا بچه ها اون دوران تو کلوپ ها بیشتر PES بازی میکردن تا FIFA. الان نمیدونم چجوری شده همه میگن FIFA! مهم ترین نکته برای یه گیمر مخصوصا تو بازی ای مثل فوتبال به نظرم همون گیم پلی و راحتی بازی هست که اشاره کردید PES بهتر بوده

  • ما إز اول فیفا بازی کردیم و لی همه إیرانی ها پی اس بازی کردند کسانی که میگن فیفا بده تا حالا بازی کردم. ??? بازی کنی فرقو میبینی که فیفا خیلی بهتره تازه أین بالا در مورد مستومیت بازی کنان و واقعی بودن چیزی نگفته پی اس بازا تا حالا چند بار بازیکنتون مستوم شده یا خسته شده بازی فیفا مسل واقعین مستوم خسته میشو ند همه فیفایی ها به من رأی بدن روی پی اس بیاد پایین

 60. آقا دورتموند تو فیفا ۱۷ خراب کرده !
  اوبامیانگ مثلا سریعترین بازیکن هستش چرا سرعتش از دمبله و پولیسیچ کمتره!
  رویس هم که همش به تیرک میزنه فقط ایستگاهی هارو گل میکنه ! ینی تا حالا که کلی فیفا بازی کردم یه بار نتونسته گل بزنه ! همش تیرک !
  بورکی هم که تو دو نفره کلا باگه ! توپ نمیتونه بگیره ! البته تو تکی درسته ! اما تو دو نفره واقعا باگه من به جاش واستم بهتر میگیرم ! ینی طرف ۵ تا کلا شوت زد همش گل شد ! همش هم چرت بود ! اون وقت من ۲۰ تا شوت داشتم دو تاش گل شد جلو رئال !!
  فقط شورله و پولیسیچ و دمبله همون چیزی هستن که باید باشن !

  • ولی تو پی اس ۱۷ وضعیت فرق میکنه !
   فقط امتیاز بازیکنا نمیدونم چرا اینقدر اومده پایین ! پیزچک تو فیفا یادمه ۸۲ بود اونوقت تو پی اس ۷۴ ! اشملزر تو فیفا ۸۴ تو پی اس ۸۰ ! پی اس بایرن رو نداره ! بوندسلیگا رو هم هنوز نیاورده !
   ترنسفر ها هم که تو پی اس خراب کردن ! میخیتاریان و گوندوگان هنوز تو دورتموندن ! دمبله هم نداره ! پولیسیچ و گورئررو هم نداره ! بدتر از همه گوتزه و شورله رو نداره ! ولی کلا پی اس یه چیزش رو دوست دارم که تنها نقطه قوتش در مورد دورتموند هست ! اینکه هوملس تو دورتمونده ! با اینکه رفته بایرن ! خیلی خوشحال شدم اینو دیدم !
   در کل در مورد دورتموند فیفا ۱۷ رو ترجیح میدم ! امتیاز بازیکنا درست تره ! ترنسفر ها هم درسته ! اینکه تو فیفا ۱۷ پاسکاری اولویت شده در مورد تیم های آلمانی خیلی بهتره ! دیگه اونایی که رئالی یا بارسایی بودن نمیتونن با رونالدو نیمار و مسی شاخ بشن !

   • من یوونتوس رو هم ندیدم تو پی اس ۱۷ !
    در کل هم فیفا رو ترجیح میدم چون هم کاملتره و به نظر من گیم پلی بهتری داره !
    جای لذت بخش فیفا اینجاست که هر شوتی گل نمیشه و هر کسی نمیتونه گل بزنه !

 61. سلام pes بازی ساده ای هست و برای خانم ها و بچه ای زیر ۱۸ ایده ال هست اما برای اقایان بالای ۱۸ فقط fifa جواب میده
  در نتیجه این نظر شماست که گیم پلی pes بهتر از فیفا ست چون من و امتال من فقط برای گیم پلی میریم دنبال fifa و نه برای گرافیک ووو
  درضمن fifa یه چند سالی هست که کرک نمیشه به خاطر drm . پس باید دست به جیب شد
  pes تا ۲۰۱۱ بهتر از fifa بود اما بعدش درجا زد

  • فیفا اول بره دویدن بازیکناشو درست کنه بعد به فکر گرافیک باشه

  • داداش دنبال گرافیک نیستی پس برو ۹۹بازی کن
   اصلا بازی رو گرافیک هست فیفا که همش کارتونی کشیده

  • ببین آقای کیارش
   یکم از نوع حرف زدنت خجالت بکش
   یعنی چی که هر چیزی رو که میخواید بگید مزخرفه ، میگید به درد خانوما میخوره
   واقعا برای شما و امثال شما متاسفم ، که برای بالا بردن خودتون و هم جنس خودتون ، خانوم ها رو پایین میارید
   اتفاقا ما خانوم ها خیلی کارا رو میتونیم انجام بدیم که شما خوابشم نمیتونید ببینید
   و بنده از زمانی که بچه بودم فوتبال بازی میکردم و علاقه داشتم و همیشه فیفا بوده ( من نمیتونم بگم فیفا بهتره یا پی اس ، چون تا حالا پی اس بازی نکردم و نظری ندارم) و مطمئنم از شما هم ما خانوم ها بهتر میتونیم بازی های چ در فضای حقیقی زندگی و چه در رایانه رو انجام بدیم و موفق باشیم
   پس خواهشا هر بازی رو که خودتون عرضه انجامش رو ندارید ب بقیه چ مرد و چ خانوم ها ( بخصوص خانوم ها ) نسبت ندید
   ممنون

 62. عجب تیکه ای اخرش انداختی واقعن جای تاسف داره تو این سال هنوز حق کپی رایت تو ایران قانون نشده!!!

  • میدونستی هر کشوری که عضو ناتو میشه مجبورش میکنن به سری قانون متل copy right رو به پزیره بعدش هم کلی فلسفه میارن که copy right به نفع خودتونه و در صورتی که فقط و فقط با این کار میخوان پول نرم افزارهاشون رو از ما بگیرن در کل قانون اخلاقی هست اما در این جهان بی اخلاق لزومی نداره که ما اخلاق رو رعایت کنیم

   • خب داداشه من فروش نرم افزار و بازی هم یه صنعته!!!باید بهشون پول داده بشه!خوده شرکت کلی خرج کرده این بازیو تولید کرده…

   • این چه حرفیه دوست عزیز لزومی نداره ما اخلاق رو رعایت کینم یعنی چی یه شرکت زحمت کشیده هزینه کرده پول کلی انیماتور مهندس برنامه نویس داده بعد شما کپی میکنین هیچ طلب کارم هستی در ضمن شما برید تمام سایت های معتبر خارجی رو مطالعه کنید فیفا تو همه ی موارد نمره بالا تری گرفته ولی تو Gameplay And Realism نمرش پایین تره و کسی که براش گیم پلی و واقع گرایی در شکل بازی کردن و نرم بودن حرکت بازیکنا مهم باشه بازی پی اس بازیه مناسب تریه

    • معلومه کونامی برای پی سی سرمایه گذاری نمیکنه.چون کرک کردن بادزدی هیچ فرقی نداره.همه میرن فیفارو تهیه میکنن.تازه انتظاردارن کونامی مجانی بهشون بازی بده تاکرک کنن.چراکسی به فیفاایراد نمیگیره که همه بازیهاش قفل داره.

 63. من خودم شخصا از بچگی pes بازی میکردم واز سری ده تا حالا رو بازی کردم. خدایی با تمام سری هاش حال کردم و جدا از نظر دهی تعصبی Fifaهم بازی کردم و کنترل بازی سخته
  زنده باد konami??????