مسابقه خودروهای الکتریکی

سبک جدیدی از مسابقات اتومبیل‌رانی در راه است؛ رالی خودروهای الکتریکی

رالی کراس (Rallycross) یک مسابقه اتومبیل رانی با سرعتی بسیار بالا است که در پیست‌های دارای فضای مشخص و معمولا به صورت مارپیچ برگزار می‌شود. سطح زمین همانند مسابقات برگزار شده در فضاهای طبیعی بوده و پستی و بلندی در مسیر مسابقه به وفور دیده می‌شود. در این بین رالی کراس جهانی رد بول (Red Bull Global Rallycross) که به صورت GRC در محافل رسمی شناخته می‌شود، یک سری رالی کراس مستقل است که در ایالات متحده آمریکا برگزار می‌شود. از زمان جهانی شدن این مسابقات، سود مالی زیادی نصیب شرکت برگزار کننده شده و از آن جایی که رد بول همیشه اسپانسر جذاب‌ترین و هیجان انگیزترین فعالیت‌های ورزشی، علاوه بر موارد پول ساز از زمان تاسیس خود بوده، قصد دارد تا یک مسابقه خودروهای الکتریکی که در دسته بندی رالی کراس قرار می‌گیرد را از سال ۲۰۱۸ برگزار کند.

مسابقه خودروهای الکتریکی

آوردن نام مسابقه خودروهای الکتریکی ممکن است که در حال حاضر سر و صدای زیادی در مجامع مختلف به پا کند، اما این تنها مسابقه اتومبیل‌رانی نخواهد بود که تصمیم دارد تا نقش باتری‌ها را در رالی‌ها حیاتی کند. رالی کراس جهانی رد بول در استادیوم‌های بزرگ در سراسر جهان برگزار شده و با وجود محدود بودن فضای محل مسابقه، هیچ محدودیتی برای سرعت حرکت خودروها تعیین نمی‌کند و حالا در نظر دارد تا یک سری رالی کراس متعلق به خودروهای برقی را در سال ۲۰۱۸ راه اندازی کند.

وقتی با رسیدن به سال ۲۰۱۸، مسابقه خودروهای الکتریکی به سبک رالی کراس آغاز شود، این مدل از مسابقات اتومبیل‌رانی به عنوان یک سری کامل مجزا از بقیه محسوب شده و کاملا برنامه خاص خود را دنبال خواهد کرد. خودروها به عنوان سوپراسپورت‌های با رده‌های کمی پایین‌تر از خودروهای معمول GRC خطاب شده و دقیقا در زمین‌های کنونی رالی کراس به رقابت خواهند پرداخت.

مسابقه خودروهای الکتریکیسال ۲۰۱۸ در صنعت خودروسازی به عنوان یک سال تاریخی به ثبت خواهد رسید. در این مسابقات خبری از آلایندگی و دود تولید شده ناشی از احتراق موتور سوپراسپورت‌های قدرتمند نخواهد بود، در حالی که چیزی از هیجان مسابقه کم نمی‌شود. فراموش نکنید اهمیت مسابقه خودروهای الکتریکی از این جهت است که زمانی نام ماشین برقی، که به جای استفاده از سوخت فسیلی با انرژی الکتریکی حرکت‌ می‌کند، یادآور یک لاکپشت با سرعت غیرقابل تحمل بود که برای پاک نگه داشتن هوا به هر قیمتی مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما اکنون در صنعت ساخت خودروهای الکتریکی می‌بینیم که حتی بیشینه سرعت حرکتی بالغ بر ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت و حتی بالاتر از آن برای محصولات تعیین می‌شود و چنین خودروهایی قادرند با یک بار شارژ شدن کامل، برای دو الی سه ساعت با بیشینه سرعت خود حرکت کنند. کلین داین (Colin Dyne)، مدیر اجرایی GRC در این باره گفته:

مسابقه خودروهای الکتریکی به طور قطع به یکی از داغ‌ترین عناوین صنعت خودروسازی کنونی تبدیل شده است، به طوری که خودروسازان در سراسر جهان به پتانسیل‌های بسیار بالای آن پی برده‌اند. ما تصمیم داریم که این تکنولوژی را با وارد کردن آن به سری اتومبیل‌رانی محبوب خود، در آغوش گرفته و با شروع مسابقه خودروهای الکتریکی آن را دائما توسعه و پیشرفت دهیم.

خودروسازان زیادی همچون آئودی و مرسدس بنز از زمان مشاهده پتانسیل بالای خودروهای برقی برای حضور در مسابقات، بسیاری از پروژه‌های دیگر خود را به تعویق انداخته و مشغول سر و سامان دادن به وضعیت خود برای شرکت در مسابقه خودروهای الکتریکی شده‌‌اند. با مشاهده ویدیوی زیر بیشتر پی به ماهیت هیجان انگیز رالی کراس می‌برید، هیجانی که با ورود خودروهای برقی دو چندان نیز خواهد شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*