واکنش شرکت های تکنولوژی به پیروزی دونالد ترامپ

ترس مدیران عامل شرکت‌های بزرگ تکنولوژی بعد از پیروزی دونالد ترامپ را در صحبت‌هایشان احساس کنید!

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا به پایان رسید و بعد از سال‌ها، یک فرد از حزب جمهوری‌خواه قدرت را به دست گرفت، فردی که با افکار “آمریکا برای آمریکا” و تلاش برای انزوا از جهان اطراف، همه تاجران را به ترس و وحشت انداخته است. تاکنون درباره افکار و عقاید دونالد ترامپ صحبت کرده و آینده سیاسی و اقتصادی احتمالی آمریکا را بعد از انتخاب وی بررسی کرده‌ایم، اما این بار تصمیم داریم تا به واکنش شرکت های تکنولوژی به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات پرداخته و عقیده آنان را درباره این اتفاق بازگو کنیم. فراموش نکنید نتیجه این انتخابات از این جهت اهمیت دارد که رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا و افکار و عقایدش، بر روی سیاست، اقتصاد و نظم جهانی تاثیر به سزایی دارد.

واکنش شرکت های تکنولوژی به پیروزی دونالد ترامپ

از واکنش شرکت های تکنولوژی به پیروزی دونالد ترامپ می‌توان درماندگی و ناچاری به پذیرفتن نتیجه را با جان و دل احساس کرد. بدون شک صنعتی که از ایستادگی خود علیه ترامپ احساس غرور و افتخار می‌کرد، اکنون باید سخنان عاقلانه و سنجیده‌ای برای گفتن داشته باشد، و گرنه باید تاوان طرفداری خود را پس بدهد. بد نیست بدانید که این فرد جمهوری‌خواه از هم اکنون دستور انتقال دیگر شعب شرکت‌های آمریکایی به کشور را داده تا بزرگان تکنولوژی را مجبور به انجام تمامی فرآیند تولید خود را در داخل کشور کرده و از برون‌سپاری کارها به کشورهای آسیایی جلوگیری کند.

واکنش شرکت های تکنولوژی به پیروزی دونالد ترامپدر واکنش شرکت های تکنولوژی به پیروزی دونالد ترامپ ، تعریف دقیقی از معنی پیروزی وی بر آینده هر یک از شرکت‌ها و کسب و کارشان دیده نمی‌شود که به نوعی نشان از دو ‌پهلو‌گویی آنان برای دور ماندن از گزند دارد. در ادامه چند مورد از صحبت‌های اهالی تکنولوژی را خواهیم خواند.

همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت، نگران نباشید

در بررسی واکنش شرکت های تکنولوژی به پیروزی دونالد ترامپ ، نخست باید غول تکنولوژی و خالق آیفون و مک را مد نظر قرار دهیم. مدیر عامل کنونی اپل، تیم کوک (Tim Cook)، چهارشنبه شب نامه‌ای به تمامی کارمندان اپل ارسال کرد که در ادامه گوشه‌ای از آن را مشاهده می‌کنید:

ما اینجا در اپل، رنج وسیع و گوناگونی از کارمندان را داریم، کارمندانی که هر کدام در انتخابات ریاست جمهوری از یکی از نامزدها حمایت و طرفداری کردند. بدون توجه به این که هر یک از ما به طور انفرادی از کدام یک از نامزدها پشتیبانی کردیم، تنها راه پیش رفتن رو به جلو همراهی و همگامی با یکدیگر است. در ادامه صحبت‌های خود باید سخنی از مرد بزرگ، مارتین لوتر کینگ جونیور (Dr. Martin Luther King) را که ۵۰ سال پیش گفت بازگو کنم: ” اگر که نمی‌توانی پرواز کنی، با سرعت به دویدن ادامه بده. اگر که قادر به دویدن نیستی، پس راه برو. اگر که قادر به راه رفتن نیستی، سینه خیز رو به جلو حرکت کن. به هر نحوی که می‌دانی و توان داری فقط به حرکت رو به جلو ادامه بده.” این نصیحت وی فارغ از زمان و مکان بوده و به ما یادآور می‌شود که تنها با حرکت رو به جلو و اهمیت ندادن به مسائل حاشیه‌ای می‌توانیم کارهای بزرگ انجام دهیم.

اگر چه اکنون بحث و جدل‌های زیادی پیرامون عدم قطعیت‌های پیش رو وجود دارد، شما باید با افتخار مطمئن باشید که برای شکوه و جلال اپل هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. محصولات ما مردم را در سراسر دنیا به یکدیگر متصل می ‌‎کند، محصولاتی تاثیر گذار که به کاربران برای انجام کارهای بزرگ در زندگی خود و توسعه گستره وسیع کره زمین کمک می‌کنند. کمپانی ما به روی همگان باز است و ما از مسئله وجود تنوع در شرکت خود خوشحالیم؛ اهمیتی ندارد که کارمندان ما چه شکلی هستند، از کجا آمده‌اند، چه چیزی را پرستش می‌کنند و یا عاشق چه کسی هستند.

در ادامه واکنش شرکت های تکنولوژی به پیروزی دونالد ترامپ هارون لوی (Aaron Levie)، مدیر عامل شرکت بزرگ باکس (Box)، که در زمینه ارائه خدمات رایانش ابری (Cloud) فعالیت می‌کند، نیز صحبت‌هایی را به طور عمومی منتشر کرد. در نظر داشته باشید که در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هارون لوی بدون هیچ ترس و خجالتی مخالفتش را با دونالد ترامپ در شبکه اجتماعی توئیتر به اشتراک می‌گذاشت، اما حالا برای حفظ بیزینس خود با ملایمت قابل توجهی یک نامه بلند نوشته است که در ادامه گوشه‌ای از آن را خواهید دید:

کمپانی ما بر اساس مفهوم کنار هم جمع کردن مردم از تمام اقشار جامعه ساخته شده و در نظر دارد تا با درست کردن محیطی سراسر اطمینان، جایی که همه به یکدیگر ایمان قلبی دارند، زمینه را برای انجام کارهای بزرگ فراهم کند. انجام کار مشترک و داشتن احترام عمیق و قلبی برای یکدیگر هدف و مقصود ماست.

البته، همیشه به صورت واضح و روزانه برای ما آشکار نبوده است، اما خیلی از گروه‌ها بر روی یک ترن هوایی احساسی و مملو از لفاظی‌ها و رفتارهای سمی در جریان کمپین‌های رقابتی قرار داشته‌اند، کمپین‌هایی که به خاطر داشتن جو سنگین و بسیار استرس‌زا کنترل همه چیز را به دست می‌گرفتند. برای بسیاری از افراد نتیجه حاصل شده از انتخابات و ترس و نگرانی‌های ناشی از آن تا مدت‌ها دور نخواهد شد؛ هر چه بیشتر غرق در فضای انتخاباتی شده باشند، دیرتر.

بسیاری از اقداماتی که رئیس جمهور اوباما و دیگر روسای جمهور آمریکا در سال‌های اخیر و بر اساس نیازهای سیاسی و اساسی انجام داده بودند در جریان کمپین‌ها به چالش کشیده شدند. این بسیار ترسناک است. امیدواریم تا در هفته‌ها و ماه‌های آتی رفتارهای متفاوتی از رئیس جمهور انتخاب شده شاهد باشیم.

مدیر اجرایی مایکروسافت، ساتیا نادلا (Satya Nadella)، نیز در جریان واکنش شرکت های تکنولوژی به پیروزی دونالد ترامپ پست عجیبی در شبکه اجتماعی لینکدین منتشر کرد. وی که یک مهاجر هندی در آمریکا محسوب می‌شود، از طرفی درباره اهمیت پرورش دادن فرهنگ متنوع و فراگیر توسط مایکروسافت سخن کرد و از طرف دیگر پیروزی دونالد ترامپ را تبریک گفت:

چند روز پیش ما شاهد علنی دموکراسی در ایالات متحده آمریکا، طی فرآیند انتخابات ریاست جمهوری بودیم. نتیجه، اهمیت فراوانی برای کل جهان داشته و من اطمینان دارم که هیجان آن در میان کارمندان مایکروسافت نیز در حال پراکنده شدن است. ما به رئیس جمهور برگزیده تبریک گفته و تصمیم داریم تا با تمامی افرادی که در انتخابات شرکت کردند، به حرکت رو به جلوی خود ادامه دهیم. تعهد ما به ماموریت و ارزش‌هایمان ثابت و تزلزل‌ناپذیر است تا بتوانیم در پرورش دادن فرهنگی متنوع و فراگیر شریک باشیم. با در نظر گرفتن این موضوع و نگاه به آینده، برد اسمیت (Brad Smith) مشاور ارشد مایکروسافت، تفکرات مایکروسافت و پیشنهاداتش برای رئیس جمهور و کنگره را در یک بلاگ تصریح کرده است.

شما نیز یک حس ترس خفته و کوهی از احتیاط و ملایمت را در صحبت‌های بزرگان دنیای تکنولوژی احساس کردید؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*