قدیمی ترین یخ زمین کجا قرار دارد؟

جستجو برای قدیمی ترین یخ زمین آغاز شد

قدیمی ترین یخ زمین در کجای این سیاره خاکی قرار دارد؟ شاید برای بسیاری این سوال پیش آمده باشد که قدیمی ترین یخی که بر روی زمین وجود دارد در کدام منطقه واقع شده است و آیا راهی برای کشف آن وجود دارد؟

در حال حاضر تیمی از پژوهشگران درصدد کشف قدیمی ترین یخ زمین هستند. تیم یاد شده را محققانی از 10 کشور اروپایی تشکیل می دهند که سفر خود را به سمت قطب آغاز کرده اند تا قدیمی ترین یخ روی زمین که احتمال می دهند در جنوباگان خاوری (East Antarctica) قرار دارد را کشف کنند.

کشف قدیمی ترین یخ زمین بخشی از پروژه ای است که درصدد جمع آوری دیتاهای مربوط به شرایط جوی زمین از یک میلیون سال پیش است. در این پروژه محققان به دنبال تغییرات جوی سالهای گذشته زمین و تاثیر آن بر آینده اتمسفر زمین هستند.

قدیمی ترین یخ زمین در جنوبگان خاوری

پژوهشگران در جنوبگان خاوری در درون لایه های زیرین یخ رسوخ خواهند کرد. این لایه ها مانند حلقه های تنه بریده درخت هستند که اطلاعات مختلی در مورد سن و دیگر ویژگیهای درخت را در اختیار بیننده قرار می دهند، لایه های یخی نیز امکان برآورد سن یخ ها را در اختیار پزوهشگران قرار خواهند داد.

همچنین لایه های یخی سالیان گذشته، دربرگیرنده حبابهای هوا هستند و در واقع ترکیبات اتمسفر زمین در دوران بسیار دور را می توان در این لایه های یخی کشف کرد. لذا با ورود به لایه های زیرین یخ می توان برآورد مشخصی از تغییرات جوی زمین داشت.

قبلا و در اوایل سال 2000 پژوهشگران یاد شده با سوراخ کردن لایه های یخ قطب جنوب اطلاعات مفیدی در خصوص شرایط جوی زمین در 800 هزار سال گذشته بدست آوردند، اما اکنون درصدد هستند تا اطلاعات خود را به دو برابر زمان یاد شده ارتقا دهند.

دست کم تاکنون کره زمین 5 عصر یخ را از چهار میلیارد و 600 میلیون سال پیش پشت سر گذاشته است. آخرین عصر از عصرهای یخی در دوره Pleistocene Epoch رخ داده است که در حدود یک میلیارد و 800 میلیون سال پیش آغاز شد و تا11 هزار و 700 سال پیش ادامه پیدا کرد.

هر چند علت مشخصی برای عصرهای یخی هنوز تعیین نشده است، اما دانشمندان احتمال می دهند سیکل های جوی سرد زمین ناشی از فاصله زمین با خورشید، جریانات اقیانوسی و ترکیبات اتمسفری باشند.

پژوهشگران یاد شده عقیده دارند فهم عامل کنترل کننده تغییر در سیکل های یخی زمین می تواند به فهم دانشمندان از عملکرد یخ های کنونی روی زمین که دستخوش گرم شدن است کمک کند. آنان به صورت خاص می خواهند دریابند که آیا بالا رفتن سطح دی اکسید کربن، نقشی در تغییرات جوی زمین داشته است یا خیر؟

جنوبگان خاوری بهترین مکان برای دستیابی به سابقه جوی زمین است. سایت های مختلفی برای یافتن قدیمی ترین یخ زمین در جنوبگان خاوری راه اندازی شده است. پس از آن بهترین سایت برای سوراخ لایه های یخ مشخص خواهد شد و پژوهشگران به استخراج یخ در عمق سه کیلومتری یخ خواهند پرداخت و در نهایت یخ های استخراجی در لابراتوارهای اروپا آنالیز خواهند شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*