اپلیکیشن CamFinger

دانلود کنید: آیا می‌دانستید که دوربین هر گوشی هوشمند یک کد منحصربه‌فرد دارد؟

آیا می‌دانستید که می‌توان گوشی هوشمند شما را از طریق عکس‌هایی که ثبت می‌کند، در میان میلیاردها گوشی هوشمند در سراسر دنیا تشخیص داد؟ در نظر داشته باشید که منظور ما تشخیص برند و حتی دقیق‌تر از آن مدل گوشی نیست، بلکه هدف پیدا کردن خود دستگاهی است که یک عکس را ثبت کرده است؛ تفاوتی ندارد که چند میلیون از یک مدل مشخص گوشی در سراسر دنیا وجود دارند، چرا که اپلیکیشن CamFinger وجه تمایز تک تک آن‌ها را تشخیص خواهد داد.

منحصربه‌فرد کردن گوشی با اپلیکیشن CamFinger

این موضوع که میلیون‌ها نفر در دنیا از مدل‌های یکسان گوشی هوشمند استفاده کرده و روزانه عکس‌های زیادی با آن‌ها ثبت می‌کنند، در نتیجه‌ی صحبت ما هیچ تاثیری ندارد، چرا که با دلیل و مدرک معتقدیم هیچ دو گوشی بر روی کره زمین عکس‌های مشابهی ثبت نمی‌کنند. حتی اگر یک عکاس حرفه‌ای بوده و با دست گرفتن دو گوشی از یک مدل، سعی در ثبت یک منظره به صورت همزمان کنید، با بررسی عکس توسط اپلیکیشن CamFinger باز هم نتایج متفاوت خواهند بود.

دانشمندان امروز بر روی یکی دیگر از ویژگی‌های گوشی‌های هوشمند متمرکز شده‌ و معتقدند هر دستگاه روی کره زمین به وسیله آن از متمایز می‌شود. در واقع دوربین هر گوشی هوشمند یک آیدی منحصربه‌فرد برای خود داشته و اپلیکیشن CamFinger در نظر دارد تا آن را به کاربران نمایش دهد.

اپلیکیشن CamFingerدر نتیجه تحقیقات مشترک بر روی روش‌های احراز هویت که میان دانشگاه ارلانگن-نورنبرگ (University of Erlangen-Nuremberg) و دانشگاه پلی‌تکنیک میلان (Polytechnic University of Milan) صورت گرفت، اپلیکیشن CamFinger حاصل شد تا به کاربران اطلاعات زیادی درباره نحوه کارکرد داخلی دوربین‌ گوشی‌های هوشمند و به طور کلی دوربین‌های دیجیتال بدهد. کاربران با دانلود و نصب این اپلیکیشن، علاوه بر بهره بردن از مزایای آن، به طور ناشناس اطلاعاتی را به سرور سازنده ارسال خواهند کرد تا از این طریق در توسعه اپلیکیشن و نتیجه تحقیقات دانشمندان همکاری داشته باشند.

بعد از نصب اپلیکیشن CamFinger، از شما درخواست می‌شود تا 4 عکس بیندازید. تفاوتی ندارد که تصاویر از در و دیوار خانه و یا آسمان تهیه شده باشند، چون در انتها نتایج برای آنالیز به سرویس ابری در نظر گرفته شده ارسال خواهند شد و شخص خاصی در آن طرف منتظر دیدن عکس‌های شخصی شما نیست. در ادامه پردازش تصاویر در سرویس ابری، یک تصویر مربعی با نام “عکس پاسخ غیر یکسان” (PRNU –> Photo Response Non Uniformity) به شما بازگردانده خواهد شد که آیدی منحصربفرد دوربین و در واقع خود گوشی است. اما فرآیند کاری اپلیکیشن CamFinger دقیقا چگونه است؟

سنسور دوربین به کار رفته در گوشی شما بی‌عیب و نقص نیست، از همین رو هر مرتبه‌ای که با آن عکس می‌گیرید، عیوب قابل تشخیص سنسور اثرات خود را بر روی عکس گذاشته و به طور بالقوه می‌توانند برای تشخیص گوشی شما به کار برده شوند. برخی نواحی سنسور، نور وارد شده را به راه‌های متفاوتی تفسیر می‌کنند که در نتیجه برخی پیکسل‌ها روشن‌تر و برخی دیگر تیره‌تر به نظر خواهند رسید. نتیجه نهایی به نوبه خود یا بسیار تاریک و یا بسیار روشن خواهد بود.

با استفاده از اپلیکیشن CamFinger ، عکس‌‎های مختلف بر روی یک دیگر خروار شده و یک فیلتر بر روی آنان اعمال می‌شود تا یک تصویر تصادفی برفی از آن‌‌ها شکل بگیرد. در واقع نتیجه همان الگوی منحصربه‌فرد نقاط تاریک و روشن ذاتی سنسور دوربین گوشی شما خواهد بود. همانند اثر انگشت، آیدی سنسور دوربین در تمامی طول عمر آن یکسان باقی خواهد ماند و همان‌طوری که یک فرد از کودکی تا جوانی و میان سالی و پیری با اثر انگشت خود شناخته می‌شود، بدون در نظر گرفتن سن دستگاه می‌توان از اپلیکیشن CamFinger برای تشخیص دادن یک دستگاه استفاده کرد.

اگر که هنوز در مورد شیوه کار کردن اپلیکیشن CamFinger سوال‌هایی در ذهنتان باقی مانده، بهتر است تا آن را دانلود و نصب کنید تا علاوه بر پی بردن به نحوه کارکرد آن، آیدی منحصربه‌فرد سنسور دوربین خود را نیز مشاهده کنید. در نظر داشته باشید که تمامی اطلاعات ارسال شده به صورت بی‌نام باقی خواهند ماند و بعد از اینکه آیدی خود را دریافت نمودید، امکان مقایسه آن با نتایج دیگر کاربرانی که اطلاعاتشان به صورت بی‌نام ارسال شده فراهم خواهد بود.

برای دانلود نسخه اندروید یا iOS بر روی هر کدام کلیک کنید

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*