فضاپیمای X-37B

از فضاپیمای X-37B برای انتقال بیماران فضایی استفاده خواهد شد

فضاپیمای X-37B یکی از مرموزترین فضاپیماهای تاریخ است که توسط ارتش آمریکا به فضا ارسال شد. این فضاپیما تاکنون بیش از 500 روز در فضا حضور داشته و هنوز ماموریت و هدف اصلی آن آشکار نشده است، اما اینک خبرهای جدیدی از آن به گوش می‌رسد.

بر اساس اخبار منتشر شده، فضاپیمای X-37B به عنوان یک آمبولانس فضایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و فضانوردان بیمار حاضر در مدار را جابجا می‌کند. این فضاپیما یک برنامه‌ی تجربی از نیروی هوایی ارتش آمریکاست که در بیستم می سال 2015 بر روی موشک اطلس 5 شرکت ULA به فضا پرتاب شد.

به گفته‌ی کارشناسان، انتقال بیماران فضایی برای فضاپیماهایی مانند سایوز یا نمونه‌های دیگری که توسط شرکت‌های اسپیس ایکس (Space X) و بوئینگ ارسال شده‌اند، امری چالش‌برانگیز خواهد بود. این فضاپیماها برای حمل بیماران، فشار بسیار زیادی را متحمل می‌شوند و فرود سختی خواهند داشت.

اکنون محققان به این نتیجه رسیدند که فضاپیمای نظامی آمریکا می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای این کار باشد. البته آنها معتقدند که برای انتقال بیماران به نسخه‌ی جدیدی از فضاپیمای X-37B همراه با یک خلبان برای پشتیبانی از سیستم‌های خودکار نیاز است. علاوه بر این، محل بار X-37B باید حدود دو متر بزرگ‌تر شود تا به اندازه‌ی کافی برای خلبان و دو نفر دیگر شامل بیمار و پزشک فضا داشته باشد.فضاپیمای X-37B

فضاپیمای اسرارآمیز آمریکایی قادر است تا به صورت بدون سرنشین و همراه با محموله به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال شود و پس از آن برای مدت طولانی تا زمانی که فضانوردان بیمار را به زمین برگرداند، در این مکان اقامت داشته باشد. پیش از این فرضیه‌های مختلفی در خصوص فضاپیمای X-37B ارائه شده بود. بعضی‌ها این فضاپیما را یک بمب‌افکن فضایی و حتی کاوشگر مخفی برای ارسال ماهواره‌های جاسوس توصیف کرده‌اند.

فضاپیمای X-37B برای فعالیت در مدار پایین زمین طراحی شده است

فضاپیمای ارتش آمریکا یک بستر آزمایش فناوری است که برای گردش در مدار زمین و فرود مانند شاتل‌های قدیمی ناسا طراحی شد. بر اساس اعلام سازندگان، این فضاپیما برای فعالیت در مدار پایین زمین و در ارتفاع 170 تا 800 کیلومتری ساخته شده است. این در حالی است که ایستگاه فضایی بین‌المللی در ارتفاع 330 تا 400 کیلومتری سیاره گردش می‌کند.

ماموریت اصلی فضاپیمای مذکور همچنان مخفی باقی مانده اما ناسا اعلام کرد که یکی از محموله‌های آن، آزمایش این سازمان در خصوص مواد بوده و بنیاد انجمن سیاره‌ای نیز نسخه نمایشی بادبان خورشیدی خود را همراه با این فضاپیما به فضا ارسال کرده است.

بادبان خورشیدی بنیاد انجمن سیاره‌ای، LightSail نام دارد و از سیستم نیروی محرکه با بهره‌گیری از فشار فوتون‌های خورشید استفاده می‌کند. همچنین 9 نانو ماهواره‌ی کیوب ست دیگر نیز در فضاپیمای X-37B حضور دارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. تو مقاله قبلی هم گفتم

    موتورشو از پیکان کپی کردن

    واقعا این کپی کاری شرم اوره و نشون میده که

    چقدر از ما عقب هستن