منبع ذخیره انرژی خورشیدی تسلا

تماشا کنید: تامین انرژی جزیره‌ای دورافتاده با منبع ذخیره انرژی خورشیدی تسلا

مدتی قبل یکی از جدیدترین دستاوردهای شرکت تسلا موتورز (Tesla Motors) با عنوان سقف خورشیدی و برای تامین نیروی الکتریکی مورد نیاز منازل رونمایی شد که در واقع هدف افزایش استفاده از انرژی‌های پاک را در سر داشت. تسلا تصمیم داشت تا با همکاری شریک تجاری خود یعنی سولارسیتی (SolarCity)، به عنوان یک شرکت پیشرو در زمینه تولید منابع سوخت‌های تجدیدپذیر، 5 میلیارد دلار بر روی این پروژه سرمایه‌گذاری کرده و تا رسیدن به پایان این دهه میلادی، سالانه 500 هزار باتری شارژشونده توسط سقف خورشیدی تولید کند. استفاده از فعل گذشته به این معنی روی برگردانی تسلا از هدف خود نیست، بلکه دیگر خبری از همکاری و شراکت نبوده و با خرید سولارسیتی توسط تسلا، همه چیز تحت نظر این شرکت قدرتمند پیش خواهد رفت. منبع ذخیره انرژی خورشیدی تسلا که در یک جزیره بسیار بزرگ کار گذاشته شده، آخرین دستاوردی است که علاقه‌مندی این شرکت را به مبحث “انرژی پاک، دنیای پاک” نشان می‌دهد.

منبع ذخیره انرژی خورشیدی تسلا

اکنون با استفاده از پنل و منبع ذخیره انرژی خورشیدی تسلا ، صد درصد انرژی مورد نیاز جزیره‌ای با نام تی‌ای‌یو (Ta‘ū) تامین می‌شود. Ta‘ū به عنوان بزرگترین جزیره در گروه جزایر منیواِ (Manuʻa) محسوب شده و یک جزیره آتشفشانی است. این جزیره در ساموئای آمریکا (Amerika Sāmoa یا Sāmoa Amelika) واقع شده که در واقع مجمع‌الجزایری در غرب اقیانوس آرام به شمار می‌آید. این مجمع‌الجزایر جزو مناطق خودگردان ایالات متحده آمریکا بوده و روی هم رفته حدود 58 هزار نفر در آن زندگی می‌کنند.

ریزشبکه و منبع ذخیره انرژی خورشیدی تسلا با 1.4 مگاوات نیروی خود قادر است تا تقریبا صد درصد نیاز جزیره به انرژی الکتریکی را تامین کند. البته برای به ثمر نشستن این پروژه، تنها پنج هزار و سیصد و بیست و هشت پنل کارگذاری شده در جزیره دخیل نبوده و بخش اعظم کار بر روی منبع ذخیره انرژی خورشیدی تسلا و باتری غول‌پیکر این شرکت گذاشته شده است تا با ذخیره نیروی 6 مگاوات بر ساعت، نقش منجی را در زمان‌های نیاز به انرژی برای اهالی این جزیره ایفا کند. در نظر داشته باشید به خاطر موقعیت جغرافیایی و محل قرارگیری Ta‘ū بر روی کره زمین، این منطقه در تمامی سال زیر آفتاب مستقیم گداخته می‌شود، با این وجود حتی اگر ابرها به این منطقه وارد شده و برای 3 روز کامل بر فراز آسمان آن جا خوش کنند، منبع ذخیره انرژی خورشیدی تسلا قادر است تا انرژی ذخیره شده در روزهای آفتابی را در این زمان توزیع کرده و از خاموشی جزیره جلوگیری کند. بد نیست بدانید باتری غول‌پیکر زیر 7 ساعت آفتاب مستقیم به طور کامل شارژ خواهد شد.

منبع ذخیره انرژی خورشیدی تسلاپیاده‌سازی این پروژه اگر چه یک سال تمام زمان برده، اما در طولانی مدت مزایای زیست محیطی و عملی خاص خود را خواهد داشت. همانند بسیاری از جوامع دور افتاده دیگر، Ta‘ūپیشتر روشنایی خود را توسط ژنراتورهای دیزلی با سوازندن 300 گالن سوخت در روز تامین می‌کرد. این اتفاق عملا نه از لحاظ اقتصادی و نه از لحاظ طبیعت‌دوستی قابل قبول است. اما منبع ذخیره انرژی خورشیدی تسلا نه تنها آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از سوخت انرژی‌های فسیلی را به هیچ عنوان ندارد، بلکه هزینه‌های ناشی از واردات مرتب سوخت‌های تجدیدناپذیر به جزیره را نیز نخواهد داشت، چرا که با یک بار کار گذاشتن پنل‌ها و منبع ذخیره انرژی خورشیدی تسلا و پرداخت یک بار هزینه (به ظاهر زیاد اولیه)، در طولانی مدت صرفه‌جویی غیرقابل تصوری در هزینه‌ها خواهد شد.

به عقیده اهالی، هیچ‌کدام یک از مزایای ذکر شده در بالا برای منبع ذخیره انرژی خورشیدی تسلا ، قابل قیاس با موردی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم نیست. هرچند سوخت‌های فسیلی انرژی مورد نیاز اهالی را سال‌هاست تامین می‌کنند، اما از نظر آن‌ها غیرقابل اطمینان تلقی شده و هیچگاه نمی‌توان به آن‌ها تکیه کرد. به گفته اهالی جزیره Ta‘ū بسیار اتفاق می‌افتد که تامین‌کننده سوخت مورد نیاز آن‌ها، سر زمان مقرر به جزیره نیامده و یا در برخی مواقع یکی از تاریخ‌های تعیین شده برای حضور و تحویل سوخت را از دست می‌دهد. در نتیجه، سوخت موجود تا زمان بعدی رسیدن کشتی جیره‌بندی شده و چه بسا در زمان جیره‌بندی نیز تا آخرین قطره سوخت تمام شود، اما منبع ذخیره انرژی خورشیدی تسلا اکنون این تسلی خاطر را به آن‌ها داده که در هر زمانی انرژی مورد نیازشان را خواهند داشت. آیا قرار است تا به این زودی خورشید خاموش شود و یا اینکه تسلا موتورز از حرکت رو به جلوی خود بازبایستد؟

جزیره Ta’u به طور واضح یک تست ایده‌ال برای منبع ذخیره انرژی خورشیدی تسلا محسوب می‌شود. در این آب و هوایی بهشتی کمتر از 600 نفر زندگی کرده و البته مصرف انرژی پایینی را نیز در طول حیاتشان به ثبت رسانده‌اند. در نظر داشته باشید مقایسه این چنین شرایطی با یک شهر بلعنده‌ی انرژی که میلیون‌ها نفر از اهالیش ثانیه به ثانیه در طمع مصرف سوخت، نفس می‌کشند، غیرقابل تصور خواهد بود. از طرفی دیگر، شهرهای بزرگ در برخی روزها ابری بوده و حتی یک روز آفتابی همچون جزیره Ta’u در طول سال به خود نمی‌بینند. به نظر می‌رسد که تسلا تصمیم خود را گرفته و با شنیدن زنگ شروع تمام‌ شدن سوخت‌های فسیلی طی صد سال آینده، عزم خود را برای رهاسازی جامعه بشری از شر سوخت‌های فسیلی جزم کرده است:

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*