گران ترین ساختمان های جهان

گران ترین ساختمان های جهان را بشناسید

در سراسر دنیا ساختمان‌هایی وجود دارد که با هزینه‌های سرسام‌آور ساخته شده‌اند. در این مطلب با ۱۰ مورد از گران ترین ساختمان های جهان آشنا می‌شویم. هر یک از این سازه‌های پرهزینه از کاربری‌های متفاوتی مانند هتل و مراکز تجاری برخوردارند و برج ساعت مکه با هزینه‌ی ۱۵ میلیارد دلاری به عنوان گران‌قیمت‌ترین ساختمان حال حاضر جهان شناخته می‌شود.

۱۰ مورد از گران ترین ساختمان های جهان

۱. برج ابراج البیت، مکه (Abraj Al Bait)

هزینه ساخت: ۱۵ میلیارد دلار

برج ساعت یا همان ابراج البیت در کنار خانه‌ی کعبه در عربستان سعودی به عنوان گران‌قیمت‌ترین ساختمان جهان شناخته می‌شود. این هتل ۱۲۰ طبقه‌ای با هزینه‌ی ۱۵ میلیارد دلاری در زمینی به وسعت ۱.۵ کیلومترمربع ساخته شد و حدود صد هزار نفر گنجایش دارد. این هتل مجلل متعلق به دولت عربستان بوده و در اصل برای اسکان زائرانی که برای مراسم حج به مکه می‌روند ساخته شده است. ابراج البیت با ارتفاع ۶۰۱ متر یکی از بلندترین ساختمان‌های جهان نیز هست و ساعت قرار گرفته بر بالای آن، مرتفع‌ترین ساعت دنیاست.

گران ترین ساختمان های جهان گران ترین ساختمان های جهان

۲. خلیج ماسه‌ای مارینا، سنگاپور (Marina Bay Sands)

هزینه ساخت: ۵.۵ میلیارد دلار

خلیج ماسه‌ای مارینا یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری سنگاپور و گران‌قیمت‌ترین محوطه‌ی طبقه‌بندی‌ شده در جهان محسوب می‌شود. این بنا از سه ساختمان ۵۵ طبقه‌ای تشکیل شده که مشرف به پارک سندز اسکای است. اسکای پارک در ارتفاع ۲۰۰ متری از سطح زمین قرار دارد و از یک استخر شنای ۱۵۰ متری، مراکز تفریحی و یک رستوران مشهور بهره می‌برد. ۲۵۶۱ اتاق و سوئیت مجلل و ۳۰۰ فروشگاه از دیگر امکانات این مکان است. ساخت این بنا در سال ۲۰۱۰ به پایان رسید.

گران ترین ساختمان های جهان گران ترین ساختمان های جهان

۳. استراحت‌گاه جهانی سنتوسا، سنگاپور (Resorts World Sentosa)

هزینه ساخت: ۴.۹۳ میلیارد دلار

استراحت‌گاه سنتوسا، سومین مرکز تفریحی گران‌قیمت ساخته شده در دنیاست. گروه معماری Malaysian Conglomerate Genting این مکان را در محوطه‌ای به وسعت ۴۹ هکتار ساخته که از چهار هتل و مراکز تفریحی برخوردار است. بزرگ‌ترین آکواریوم جهان با محوطه‌ی ۸ هکتار و متشکل از چندین هزار جانور دریایی در پارک حیات زنده‌ی دریایی این مکان تفریحی قرار گرفته است. پارک تفریحی مشهور استودیوی یونیورسال نیز در استراحتگاه سنتوسا قرار دارد که شامل پارک تفریحی ماداگاسکار، گردش ترانسفورمر، دنیای گمشده و مصر باستان می‌شود.

گران ترین ساختمان های جهان گران ترین ساختمان های جهان

۴. کاخ امارات، ابوظبی (Emirates Palace)

هزینه ساخت: ۳.۹ میلیارد دلار

کاخ هفت ستاره امارات ، دومین هتل گران‌قیمت دنیا پس از ابراج البیت و یکی از گران ترین ساختمان های جهان است. این هتل مجلل توسط جان الیوت بریتانیایی در ابوظبی ساخته شده و در سال ۲۰۰۵ با محوطه‌ی باغ ۸۵۰ هزار متر مربعی افتتاح شد. ۳۰۲ اتاق، ۱۶ سوئیت کاخ مانند، ۹۲ سوئیت معمولی، پارکینگ با ظرفیت ۲ هزار و ۵۰۰ خودرو و یک تفریحگاه ساحلی از ویژگی‌های این هتل است. همچنین ۱۱۴ گنبد زیبا در این کاخ ساخته شده که زیبایی بیشتری را به آن بخشیده است. کاخ امارت به عنوان محل اسکان مهمانان رسمی دولت امارات نیز استفاده می‌شود.

گران ترین ساختمان های جهان گران ترین ساختمان های جهان

۵. کازموپالیتن لاس‌وگاس، آمریکا (Cosmopolitan of Las Vegas)

هزینه ساخت: ۳.۹ میلیارد دلار

یکی دیگر از گران ترین ساختمان های جهان کازموپالیتن است که به عنوان یک هتل و مرکز تفریحی ۵۲ طبقه‌ای با هزینه‌ی ۳.۹۰ میلیارد دلاری در وگاس استریپ نوادا ساخته شد. این ساختمان توسط بانک Duetsche آلمان و در سال ۲۰۱۴ بنا نهاده شد و پس از آن، شرکت بلک استون (NYC) آن را خرید. ۳ هزار اتاق، حیاط خلوت و سالن نمایش با ظرفیت هزار و ۸۰۰ نفر از جمله ویژگی‌های این ساختمان است.

گران ترین ساختمان های جهان گران ترین ساختمان های جهان

۶. مرکز تجارت جهانی یک، نیویورک (One World Trade Center)

هزینه ساخت: ۳.۸ میلیارد دلار

ساختمان اصلی و جدید مرکز تجارت جهانی در جنوب منهتن واقع شده است. این ساختمان با ۱۰۴ طبقه و ارتفاع ۴۴۲ متر، مرتفع‌ترین سازه‌ی آمریکا بوده و برای یادبود برج دوقلوی مرکز تجارت جهانی قبلی که در حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ از بین رفت، ساخته شد. ساخت این ساختمان از سال ۲۰۰۶ آغاز شد و پس از ۶ سال در ۲۰۱۳ به بهره‌برداری رسید. دیوید چایلدز مشهور، طراحی این سازه را انجام داد و به این ترتیب مرکز تجارت جهانی جدید با ۷۱ طبقه و اتصال به ۱۱ متروی زیرزمینی شهر نیویورک، در رده‌ی ششم گران ترین ساختمان های جهان قرار گرفت.

گران ترین ساختمان های جهان

۷. هتل واین، لاس‌وگاس (Wynn Resort)

هزینه ساخت: ۲.۷ میلیارد دلار

ساختمان ۴۵ طبقه‌ای و ۲.۷ میلیارد دلاری واین، ششمین هتل بزرگ جهان است. این هتل ۵ ستاره شامل ۲ هزار و ۷۱۶ اتاق، مرکز همایش با وسعت ۲۰ هزار مترمربع، فضای خرده‌فروشی به مساحت ۷ هزار مترمربع و مرکز تفریحی به وسعت ۱۰ هزار مترمربع می‌شود. هتل واین در سال ۲۰۰۵ افتتاح شد.

گران ترین ساختمان های جهان گران ترین ساختمان های جهان

۸. ماکائوی ونیزی، چین (Venetian Macau)

هزینه ساخت: ۲.۴ میلیارد دلار

هتل و مرکز تفریحی ۳۸ طبقه‌ی ماکائوی ونیزی در شهر ماکائوی چین واقع شده و در طراحی آن از ونیز الگو گرفته شده است. شرکت لاس‌وگاس سندز (Las Vegas Sands) مالکیت این مکان را در اختیار دارد. ماکائوی ونیزی در سال ۲۰۰۷ افتتاح شد و بزرگترین هتل آسیا از نظر وسعت زمین است. ۳ هزار سوئیت، فضای همایش به وسعت ۱۱۱ هزار مترمربع، فضای خرده‌فروشی به مساحت ۱۴۹ هزار مترمربع، مرکز تفریحی به وسعت ۵۱ هزار مترمربع، ۳۵۰ فروشگاه برند و ۳۰ رستوران از جمله ویژگی‌های این هتل لوکس است.

گران ترین ساختمان های جهان گران ترین ساختمان های جهان

۹. شهر رویاها، چین (City of Dreams)

هزینه ساخت: ۲.۴ میلیارد دلار

شهر ماکائوی چین باز هم میزبان یکی از گران ترین ساختمان های جهان است. این مجموعه شامل ۴ برج ۳۷ طبقه‌ای می‌شود که دو برج آن Grand Hyatt Macau و دو برج دیگر هتل Hard Rock و هتل Crown Towers نام دارد. شهر رویاها در سال ۲۰۰۹ افتتاح شد و در حال حاضر شرکت Melco PBL مالکیت آن را در دست دارد. سالن نمایش رقص روی آب از اصلی‌ترین جاذبه‌های این مکان است. نمایش تماشایی آب و تصاویر گرافیکی در این سالن در هیچ جای دیگری دیده نشده و استخر درون این سالن نمایش، ظرفیت نگهداری ۳.۴ میلیون گالن آب را در خود دارد. زاها حدید، یکی از معروف‌ترین معماران جهان، معماری شهر رویاها را بر عهده داشت.

گران ترین ساختمان های جهان گران ترین ساختمان های جهان

۱۰. برج پرنسس، دبی (Prinvess Tower)

هزینه ساخت: ۲.۱۷ میلیارد دلار

بلندترین ساختمان مسکونی جهان، برج پرنسس نام دارد که با ارتفاع ۴۱۴ متر و ۱۰ طبقه در دبی ساخته شد. این ساختمان در نزدیکی برج خلیفه قرار دارد و دومین سازه‌ی مرتفع دبی است. ساخت این بنا در سال ۲۰۰۶ آغاز شد و در سال ۲۰۱۲ به بهره‌برداری رسید. ۷۶۳ واحد مسکونی، ۸ واحد خرده‌فروشی، ۹۵۷ واحد پارکینگ و ۱۳ آسانسور برای این ساختمان مسکونی بزرگ در نظر گرفته شده است.

گران ترین ساختمان های جهان گران ترین ساختمان های جهان

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه