پنل های خورشیدی

نصب پنل های خورشیدی در جاده‌های سراسر جهان از سال ۲۰۱۸

دانشمندان اروپایی فناوری جدید را ساخته‌اند که به وسیله‌ی آن امکان تولید انرژی از جاده‌ها فراهم می‌شود. شرکت «کولاس» بر روی ساخت پنل های خورشیدی کار می‌کند که ضمن تولید انرژی، توانایی تحمل وزن خودروهای سنگین را نیز داشته باشد.

شرکت کولاس (Colas) یکی از زیرمجموعه‌های گروه بویگو (Bouygues) در فرانسه است و در حال حاضر مشغول تولید پنل های خورشیدی قدرتمند با توانایی تحمل وزن یک تریلی ۱۸ چرخ است. هم‌اکنون شرکت کولاس، این پنل‌ها را در برخی از جاده‌های فرانسه نصب کرده و در نظر دارد تا فناوری خود را در سال آینده به طور آزمایشی در سراسر دنیا به مرحله اجرا برساند.

آزمایش و تحقیق بر روی این فناوری از پنج سال پیش شروع شد و اکنون شرکت تولیدکننده‌ قصد دارد تا در سال ۲۰۱۷ محصولات خود را با ساخت ۱۰۰ سایت خورشیدی آزمایش کند. مدیر بخش فناوری شرکت کولاس در این خصوص گفت:

ما در نظر داریم تا با ایجاد این فناوری، زندگی دوباره‌ای را به جاده‌ها ببخشیم. مزرعه‌های خورشیدی، زمین‌هایی را به خود اختصاص می‌دهند که از قابلیت کشاورزی برخوردارند و از سوی دیگر، استفاده از جاده‌ها برای تولید انرژی نیز آسان‌تر و بهینه‌تر می‌شود.

به گفته‌ی مسئولین این شرکت، پنل های خورشیدی از چند لایه پلاستیک بهره می‌برند که مقاومت آن را در برابر فشار تا حد زیادی بالا خواهد برد. علاوه بر آن، سیم‌کشی الکتریکی در این پنل‌ها انجام شده و لایه‌ی بیرونی سیم‌ها هم از جنس خرده‌شیشه هستند که مانع از لیز خوردن می‌شود.

پنل های خورشیدی در جاده‌های فرانسه آزمایش شد

در ماه گذشته، این محصول در جاده‌های فرانسه آزمایش شد. اکنون پنل های خورشیدی در ۲ هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع از فرانسه نصب شده که توانایی تولید ۲۸۰ کیلووات الکتریسیته را دارند. این میزان برای روشنایی خیابان‌های شهری و یا تامین انرژی مورد نیاز ۵ هزار نفر در طول یک سال کافی است. فناوری مورد نظر به زودی در کشورهای کانادا، گرجستان، آمریکا، کشورهایی از قاره آفریقا و آسیا و سراسر اتحادیه اروپا آزمایش خواهد شد و قرار است تا سال ۲۰۱۸ وارد مرحله تجاری‌سازی شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. میزان تابش خورشید در ۸۰ درصد مناطق کشور از نرم جهانی بالاتره و میتونه از این انرژی پاک و تمام نشدنی استفاده کنه
    حتی در بخش هایی از مناطق شمالی که میزان تابش نور کمتره باز در حد کشورهای اروپایی هست علاوه بر این میشه از توربین های بادی و ابی دریا هم استفاده بشه

    ایران کشور غنی هست

  2. ایران با داشتن گرم ترین و پر افتاب ترین صحرای دنیا هنوز هم اصرار داره که از انرژِ هسته ایی میخواد برق رو تامین کنه…
    واقعا چرا؟!