نسل جدید بمب های هسته ای

نسل جدید بمب های هسته ای ۶ هزار برابر قوی‌تر از بمب هیروشیما

نسل جدید بمب های هسته ای بیشتر از ۶ هزار برابر قوی تر از بمبی هستند که در جریان جنگ جهانی دوم و توسط ارتش آمریکا بر روی شهر هیروشیما رها شد.

هنوز یادآوری خاطره تلخ و تراژدی بی‌مانندی که نیم قرن پیش در ژاپن رخ داد، لرزه بر اندام هر انسانی می‌اندازد. بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی رویدادی نبود و نیست که تا دهه‌های متمادی و حتی قرن‌های دیگر از اذهان مردم در سراسر جهان پاک شود.

نسل جدید بمب های هسته ای از چه ظرفیتی برخوردارند؟

در فاصله سه روز، دو شهر یاد شده توسط دو بمب مهلک ارتش آمریکا ویران شدند و دست کم ۲۲۰ هزار کشته بر جای ماند. اما نسل جدید بمب های هسته ای چنان قدرتمندند که به نظر می‌رسد بمب‌های رها شده بر روی شهرهای ژاپن در قیاس با آنها، تنها دو اسباب بازی بوده‌اند!

وقتی که با قدرت نسل جدید بمب های هسته ای آشنا می‌شوید، به توان تخریبی آنها و پیامدهای ویرانگرشان بیشتر وقوف خواهید داشت و همین امر ایجاد‌کننده ترسی عمیق در اذهان جمعی خواهد بود. تاکنون قوی‌ترین بمب هسته‌ای که در تاریخ بشر منفجر شده است، بمب تزار Tsar Bomba بوده است که قدرت این بمب در حدود ۵۰ مگاتن برآورد شده است و در واقع توان تخریبی آن ۳ هزار و ۳۳۳ برابر بمب رها شده بر روی هیروشیما است.

البته نباید فراموش کرد که روس‌ها ساخت بمبی را در دستور کار داشتند که قدرتی معادل دو برابر بمب تزار داشت. این بمب هسته‌ای از توان انفجاری ۱۰۰ مگاتنی برخوردار بود که ۶ هزار و ۶۶۶ برابر قدرتمندتر از بمب اتمی منفجر شده در شهر هیروشیما است. روس‌ها هرگز این بمب را آزمایش نکردند، زیرا نیاز به ترس بیشتر از توان هسته‌ای وجود نداشت و هراس از نسل جدید بمب‌های هسته‌ای با آزمایش تزار کاملا اشباع شده بود.

زمانی که بمب تزار منفجر شد، به هواپیمایی که آن را رها کرد نیز رحم نکرد و در زمان انفجار بمب، هواپیما نیز آسیب دید. از سوی دیگر هر چند این بمب در نوایا زملیا در شمال روسیه تست شد، اما شیشه پنجره خانه شهروندان فنلاندی و نروژی را شکست.

در خصوص توان تخریبی بمب‌های هسته‌ای بد نیست اشاره‌ای هم به بمب موسوم به B83 داشته باشیم که قدرتمند‌ترین بمب در زرادخانه ایالات متحده است. دود و بخار قارچ‌مانند ناشی از انفجار این بمب از خطوط هوایی تجاری هم بالاتر می‌رود.

این توان و ظرفیت که در بمب‌های جدید وجود دارد، انسان را به فکر و هراس وامی‌دارد. آیا انسان با این فناوری مهلک، نابودی نسل خود را رقم خواهد زد؟ و سوال دیگر این‌که در صورت آغاز یک مقابله و جنگ هسته‌ای میان قدرت‌های بزرگ، چه بر سر زمین خواهد آمد؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۶ دیدگاه

 1. اینکه تعریف از روسها بود به جای معرفی بمب امریکا عجب ادمای بدی هستین شما

 2. با سلام
  لطفا قبل ازدادن امار ، بررسی کنید.
  بمب اتمی منفجر شده در هیروشیما ۱۶ مگاتنی بود.
  این یعنی بمب ۵۰ مگاتنی سه براب از ان قویتر است.
  نه سهزار و سی و سه برابر!!!!!!!
  در پخش امار دقت کنید
  بات شکر قنبری

  • درود دوست عزیز. ضمن سپاس از حضورتون در گجت نیوز، باید به اطلاع برسونم که بمب اتمی منفجرشده در هیروشیما ۱۵ کیلوتن (برابر با ۱۵ هزار تن تی‌ان‌تی) بود نه ۱۶ مگاتن. اما بمب تزار قدرتی معادل ۱۰۰ مگاتن داشت که با توجه به تخریب بسیار بالای این بمب، سرعت پرتاب اون را کاهش دادن و به نصف رسوندن که به قراری میشه ۵۰ مگاتن. با یه حساب سرانگشتی (هر مگاتن برابر با ۱۰۰۰ کیلوتن)، میشه نتیجه گرفت که قدرت عملیاتی بمب تزار (همونطور که در مطلب هم نوشته شده)، تقریبا ۳۳۳۳ برابر بمب Little Boy (به کار رفته در هیروشیما) بوده.
   باز هم سپاس از حضور و دقتی که به خرج دادین

 3. اون موقع که ژاپن بنباران اتمی شد روزی دو سه هزارتا از هواپیماهاش رو به ناوای آمیکا میکوبوند اینو گفتم بدونی ژاپنیا مصل ما تنبل نبودند بعد با یه بمب متحول بشند

 4. خخخخخخخ
  یه روزی میاد که اینقدر قدرت این بمب ها زیاد میشه که میتونه کل کره زمین رو نابود کنه!
  اون زمان برای جنگ های فضایی بیشتر کاربرد داره تا جنگ های زمینی! ?

 5. اگه ما رو هم بزنن بعد مث ژاپن پیشرفت کنیم خوبه ها???