بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

مقایسه بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال ۲۰۱۶ ؛ بهترین مدل کدام است؟

در زمان مراجعه به بازار در جهت خرید یک لپ تاپ بایستی به دو فاکتور اصلی و مهم یعنی بودجه و کاربرد یک دستگاه توجه کنیم. در سوی دیگر برند دستگاه می‌تواند تعهد سازنده به کیفیت و دوام محصولات را مشخص کند. اکثر شرکت‌های تولیدکننده لپ تاپ، محصولات خود را در قالب سری و مدل‌های متنوع در سایز، کیفیت و قدرت‌های متفاوت تولید می‌کنند تا بتوانند اکثر نیاز‌های بازار را پوشش دهند. به طور کلی خرید لپ تاپ آسان نیست، اما می‌توانید راه‌هایی را بیابید که به شما در این زمینه کمک کند. در این بین مقایسه چندین مدل و بررسی نقاط ضعف و قوت آن‌ها می‌تواند بهترین گزینه را پیش پای شما قرار دهد. از این رو ما برای آسان کردن کار شما فهرستی از بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال ۲۰۱۶ را گردآوری کرده‌ایم که در ادامه به مقایسه تصویری آن‌ها خواهیم پرداخت.

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال ۲۰۱۶

ابعاد

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

شاید وقتی به لیست لپ تاپ‌های یک فروشگاه نگاه می‌کنید تنها چیزی که چندان اهمیتی نداشته باشد، معیار وزن و اندازه صفحه نمایش باشد. حتی برخی اوقات فکر می‌کنید که صفحه نمایش بزرگ‌تر یعنی کارایی بیشتر. خریداران معمولا تسلیم جذبه لپ تاپ‌هایی می‌شوند که برای نیازهایشان بیش از حد بزرگ یا بیش از حد کوچک هستند. ظرافت طراحی یک لپ‌تاپ در لبه‌های آن مشخص می‌شود. برخی مدل‌ها دارای لبه‌های گرد و منحنی با حجم فضایی هستند و برخی دیگر از سطوح صاف و منقطع تشکیل شده‌اند.

در سوی دیگر با روی کار آمدن تبلت‌های هیبریدی همچون سری یوگا و یا سرفیس پرو ۴ مایکروسافت، شرکت‌های تولیدکننده می‌کوشند برای ماندن در گود رقابت با این محصولات، لپ تاپ‌هایی به ابعاد اشغال شده به مراتب کوچک‌تری را تولید کنند. به هر حال در لیست بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال ۲۰۱۶، نسخه ۱۲ اینچی  مدل مک بوک ۲۰۱۶ و ایسوس ذن بوک (Asus ZenBook) به مراتب از ابعاد جمع و جورتری نسبت به سایر گزینه بهره می‌برند. در سوی دیگر از اچ پی اسپکتر (HP Spectre) می‌توان با ضخامت ۱۰.۱ میلی‌متر به عنوان باریک‌ترین لپ تاپ امسال یاد کرد؛ دل اینسپایرون ( Dell Inspiron) و سرفیس بوک نیز بزرگ‌جثه‌‌های لیست فوق هستند.

وزن

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

یکی از موارد مهم که اکثرا در پایین‌ترین اولویت کاربران قرار می‌گیرد وزن و اندازه لپ تاپ است؛ با این حال شرکت اپل همه ساله کاهش این دو فاکتور را در لپ تاپ های خود اعمال می‌کند. بدین ترتیب از ذن بوک ۳ با وزن ۹۱۰ گرم و مک بوک ۲۰۱۶ با زون ۹۲۰ گرمی می‌توانیم به عنوان سبک‌ترین مدل‌های لیست بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال ۲۰۱۶ یاد کنیم.

شاید در نگاه اول ۲۰۰ یا ۳۰۰ گرم تفاوت وزن میان مدل‌های مختلف مهم به نظر نرسد؛ اما توجه داشته باشید که ابزاری را می‌خرید که اغلب اوقات همراه شما است و باید آن را با خود حمل کنید. مایکروسافت سرفیس بوک و دل اینسپایرون همچنین سنگین وزن‌ترین اعضای لیست ما محسوب می‌شوند.

کیفیت ساخت

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

برای ساخت بدنه لپ‌تاپ‌ها اگرچه به طور عمومی از آلومینیوم صاف و براق و یا فیبر کربن استفاده می‌کنند، با این حال مهندسین مایکروسافت ترجیح داده‌اند که بدنه سرفیس بوک را با فلز منیزیم طراحی کنند. مهم‌ترین نقش بدنه لپ تاپ مقاومت در برابر آسیب قطعات درونی است، اما در سوی دیگر تاثیر مستقیمی بر وزن کلی دستگاه دارد.

به هر حال مدل‌های فوق توسط شرکت‌های صاحب نامی تولید شده‌اند، از این رو کیفیت ساخت بدنه تمامی مدل‌ها را می‌توان مثال زدنی توصیف کرد. مک بوک ۲۰۱۶ دارای بدنه‌ای تمام آلومینیومی ساده که لوگوی شرکت سازنده نیز بر روی آن نقش بسته است. در سوی دیگر لپ تاپ مایکروسافت نیز از همین سبک طراحی بهره برده با این حال لوگوی ردموندی‌ها به شکل آینه‌ای بر روی بدنه دستگاه حک شده است.

رزر بلد اسیل (Razer Blade Stealth) نیز دارای بدنه‌ای آلومینیومی به رنگ مشکی و سفید بوده که همچون دیگر لپ تاپ های گیمینگ بر روی بدنه آن لوگوی شرکت سازنده به شکل نورانی حک شده است. ایسوس ذن بوک نیز از الگوی شعاعی بهره برده که بر روی شاسی آلومینیومی قرار گرفته است. یوگا ۹۱۰، دل اینسپایرون و اسپکتر تقریبا از زبان طراحی مشترکی بهره می‌برند، با این حال لپ تاپ ساخت اچ پی دارای لولای ساده ایست که امکان چرخش صفحه نمایش تا ۳۶۰ درجه را امکان پذیر می‌کند.

رنگ‌بندی

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

سرفیس بوک تنها در مدل نقره‌ای رنگ قابل سفارش بوده، با این لپ تاپ اپل علاوه بر نقره‌ای در رنگ خاکستری تیره نیز به بازار عرضه می‌شود. در سوی دیگر مک بوک ۲۰۱۶ و ذن بوک ۳ دارای بیشترین تنوع رنگ‌بندی هستند.

ابعاد نمایشگر

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

همان‌طور که مشاهده می‌شوند، مک بوک ۲۰۱۶ با نمایشگری ۱۲ اینچی دارای کوچک‌ترین نمایشگر و لنوو یوگا ۹۱۰ با پنلی ۱۳.۹ اینچی دارای بزرگ‌ترین صفحه نمایش لیست بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال ۲۰۱۶ است. نکته جالب دیگر اینکه اگرچه نمایشگری لپ تاپ ساخت لنوو ۲ درصد از پنل به کار رفته در سرفیس بوک بزرگ‌تر بوده، با این حال نمایشگر محصول مایکروسافت سطح بیشتری را نسبت به مساحت قاب جلویی پوشش داده است.

رزولوشن نمایشگر

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

اگرچه به‌کار‌گیری نمایشگری با وضوح تصویر ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل یا همان فول اچ دی از محبوبیت خاصی در بین لپ تاپ های امروزی برخوردار است، با این حال یوگا ۹۱۰ و Razer Blade Stealth در این لیست با دارای بودن نمایشگری به رزولوشن ۴K بالاترین وضوح تصویر را ارائه می‌کنند.

قابلیت تبدیل به تبلت

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

لپ تاپ های هیبریدی یا تبدیل‌شدنی به آن دسته از لپ‌تاپ‌ها گفته می‌شود که قادر هستند ظاهر یک تبلت را هم ارائه کنند. لپ تاپ های هیبریدی محصولاتی هستند که با یک چرخش و یا جدا شدن نمایشگر از بدنه، می‌توانند هم‌زمان به یک لپ‌تاپ و یا تبلت تبدیل شوند. گل سرسبد لپ‌های تبدیل شدنی را می‌توانیم سری سرفیس پرو مایکروسافت بدانیم که امسال در قالب سرفیس بوک به بازار عرضه شده است.

به طور کلی در لیست بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال ۲۰۱۶ ، مدل Dell Inspiron و یوگا ۹۱۰ لنوو از لولایی با قابلیت مانور ۳۶۰ درجه نمایشگر بهره می‌برند اما در سوی دیگر سرفیس بوک با استفاده از دو داک مغناطیسی به کیبورد متصل شده به طوری که به راحتی می‌توان آن را از کیبورد جدا کرد و همچون یک تبلت از آن استفاده کرد.

نمایشگر لمسی

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

تولیدکنندگان از دو نوع پوشش مات و براق برای نمایشگر‌های خود استفاده می‌کنند که هر یک مزایا و معایب خود را دارد، با این حال بدهی است که لپ تاپ های هیبریدی از نمایشگری با قابلیت تاچ بهره ببرند. در کنار سه مدل مذکور قسمت قبلی، نسخه‌ای خاص از لپ تاپ Razer Blade Stealth نیز با نمایشگر لمسی به بازار عرضه شده است.

ترک پد (Trackpad)

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

شرکت اپل در مک بوک پرو ۲۰۱۶ سرانجام از یک ترک پد تایپ شیشه‌ای استفاده کرده است که قابلیت فورس تاچ را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. برای آن دسته از افرادی که با این قابلیت آشنایی ندارند بایستی عرض کنیم که در واقع فورس تاچ این امکان را فراهم می‌کند تا با میزان فشار اعمال شده به نمایشگر یا ترک پد، واکنش قابل شخصی‌سازی‌شده‌ای را مشاهده نمایید. سایر مدل‌های فوق دارای ترک پد شیشه‌ای عادی هستند.

تاچ بار لمسی

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

بدون شک نوآوری جدید اپل و تعبیه نواری لمسی در کیبورد، ایده‌ای خواهد بود که در آینده، سازندگان دیگر هم به آن روی خواهند آورد. با این حال اپل اعلام کرده که دو نسخه ۱۳ و ۱۵ اینچی از مک بوک پرو جدید خود را همراه با نوار لمسی تاچ بار و یک نسخه ۱۳ اینچی از آن را بدون این نوار، عرضه خواهد کرد.

در واقع تاچ بار یک صفحه نمایش رتینا با پشتیبانی از لمس ۱۰ انگشت به صورت هم‌زمان و فرمان‌های حرکتی (Gestures) است که می‌تواند دستورات کاربران را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. کلیدهای مجازی قرار گرفته بر روی این تاچ بار می‌توانند با تقریبا هر اپلیکیشنی که در حال استفاده از آن هستید، سازگار شوند. به هر حال در بین تمامی بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال ۲۰۱۶ ، تنها مک بوک پرو از قابلیت تاچ بار لمسی بهره می برد.

سنسور اثر انگشت

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

سنسور اثر انگشت مک بوک پرو ۲۰۱۶ بر روی نوار تاچ بار لمسی آن تعبیه شده و این در حالی‌ست که این قطعه برای ذن بوک ۳ و یوگا ۹۱۰ بر روی کیبورد آن‌ها جاسازی شده است. در سوی دیگر اگرچه سرفیس بوک به طور پیش‌فرض از این قابلیت بهره نبرده، با این حال می‌توان مدلی را سفارش داد که سنسور اثر انگشت آن بر روی کیبورد مغناطیسی تعبیه شده است.

قابلیت تشخیص چهره

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

مایکروسافت مدت‌هاست بر روی قابلیت امنیتی ویندوز ۱۰ کار می‌کند. سرفیس بوک و دل اینسپایرون به دوربین سنجش عمق شرکت اینتل مجهز شده‌اند که به واسطه قابلیت ویندوز هلو می‌تواند در کسری از ثانیه چهره کاربر را بررسی کرده و با الگوریتمی خاص از آن به عنوان کلید ورود به سیستم عامل استفاده کنند. مدل‌های ساخت شرکت اپل و سایر لپ تاپ های ویندوزی این لیست از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند.

قلم استایلوس

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

همان‌طور که گفته شد نمایشگر سرفیس بوک مایکروسافت قابلیت تاچ داشته از این رو شرکت سازنده نیز برای بهره‌مندی هرچه بیشتر از این قابلیت، یک قلم استایلوس نیز برای آن در نظر گرفته است که باز هم در حالت تبلت بیشترین کارایی را خواهد داشت. مابقی گزینه‌ها از این قابلیت محروم هستند.

پردازنده

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

مک بوک ۲۰۱۶ اپل را می‌توانیم در این لیست ضعیف‌ترین گزینه از باب قدرت پردازشگر بدانیم، زیرا این مدل از پردازنده از رده خارج سری M اینتل بهره برده و سایر مدل‌ها به سری i پردازنده‌های اینتل مجهز شده‌اند.

کارت گرافیک

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

در این قسمت نیز سرفیس بوک مایکروسافت بهتر از سایر گزینه‌ها عمل کرده، زیرا در کنار برخورداری از تراشه گرافیکی اینتل اچ دی ۶۲۰، دارای کارت گرافیک مجزای جی فورس شرکت انویدیا (NVIDIA) هم می‌باشد. سایر مدل‌ها نیز تنها از تراشه گرافیکی ساخت اینتل بهره می‌برند.

صدای خروجی

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

ذن بوک ۳ ایسوس تنها مدل در لیست بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال ۲۰۱۶ است که فاقد بلندگوهای استریوست. البته شرکت تایوانی ترجیح داده به جای این قابلیت، از فناوری شرکت هارمن کاردن (Harman Kardon) در این محصول استفاده کند. در سوی دیگر تمامی مدل‌های فوق از جک ۳.۵ میلی‌متری صدا پشتیبانی می‌کنند.

وب‌کم

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

در این بخش به نظر می‌رسد مایکروسافت از قسمت توسعه گوشی‌های هوشمند خود کمک گرفته باشد، زیرا سرفیس بوک نیز همچون دیگر گوشی‌های هوشمند رایج میان رده در بازار دارای دوربین سلفی ۵ مگا پیکسلی و دوربین پشتی ۸ مگا پیکسلی است. در سوی دیگر سرفیس بوک تنها مدل این لیست بوده که در قاب پشتی نیز دارای سنسور دوربین است.

حافظه رم

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال ۲۰۱۶ در پیکربندی‌های مختلفی به بازار عرضه شده‌اند به طوری که حداقل ۸ و حداکثر ۱۶ گیگابایت حافظه رم در این محصولات به کار گرفته شده است.

حافظه داخلی

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

شرکت‌های سخت افزاری بسته به نیاز کاربران، بهترین لپ تاپ های خود را در ظرفیت‌های مختلف به بازار عرضه کرده‌اند. به طور کلی اغلب بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال ۲۰۱۶ دارای حافظه داخلی ۲۵۶ گیگابایتی و ۵۱۲ گیگابایتی هستند، با این حال مدل‌هایی همچون سرفیس بوک و نسخه مجهز به تاچ بار لمسی مک بوک پرو در ظرفیت ۱ ترابایتی از نوع SSD هم به بازار عرضه شده‌اند.

سازگار با درگاه یو اس بی

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

مک بوک پرو از درگاه‌های خاص تاندربولت ۳/ USB-C استفاده می‌کند. بر روی مدل پایه این لپ تاپ ۲ پورت و بر روی نسخه حاوی تاچ بار آن نیز ۴ پورت وجود دارد. البته در سوی دیگر دستگاه‌هایی همچون سرفیس بوک، یوگا ۹۱۰، Blade Stealth و دل اینسپایرون از درگاه USB-A که با یو اس بی‌های قدیمی سازگاری دارد بهره می‌برند و برخی نیز درگاه یو اس بی_سی را برای کاهش ضخامت بدنه انتخاب کرده‌اند.

پشتیبانی از کارت حافظه جانبی

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

در بین مدل‌های فوق تنها سرفیس بوک و دل اینسپایرون دارای کارت حافظه جانبی میکرو اس دی هستند.

پورت خروجی تصویر

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

مک بوک ۲۰۱۶، یوگا ۹۱۰، ذن بوک ۳ و اچ پی اسپکتر دارای خروجی تصویر یو اس بی_سی هستند.Blade Stealth و دل اینسپایرون نیز از درگاه HDIM بهره می‌برند و این در حالیست که سرفیس بوک دارای خروجی مینی دیسپلی پورت (mini Display Port) است ؛ مک بوک پرو اپل نیز دارای خروجی تاندربولت ۳/ USB-C است.

باتری

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

مهم‌ترین ضعف لپ‌تاپ‌‌ها در مقایسه با بقیه دستگاه‌های همراه مربوط به باتری‌ آن‌ها می‌شود. در مشخصات باتری هر محصول دو پارامتر مهم نام برده می‌شود که یکی تعداد سلول‌ها و دیگری میزان ظرفیت باتری بر حسب وات ساعت است. تعداد سلول‌ها بیشتر یک عدد تجاری است و میزان ظرفیت باتری پارامتری مهم‌تر محسوب می‌شود. در لیست بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال ۲۰۱۶ ، سرفیس بوک با عمر شارژ ۱۶ ساعته بهترین عملکرد را ثبت کرده است.

اما در سوی دیگر هرچند گفته می‌شود مک بوک پرو دارای عمر شارژ بالا ۱۰ ساعته است، با این حال نتایج بررسی‌های صورت گرفته حاکی از آن است که باتری این محصول در زمان وبگردی تنها می‌تواند ۶ الی ۹ ساعت دوام آورد. بدین ترتیب بعد از سرفیس بوک، یوگا ۹۱۰ و HP Spectre با عمر شارژ بالای ۹ ساعت بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهند.

سیستم عامل

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

مک بوک و مک بوک پرو اپل با سیستم عامل macOS Sierra به بازار عرضه شده‌اند و سایر مدل‌های این لیست نیز از ویندوز ۱۰ مایکروسافت قدرت گرفته‌اند. در سوی دیگر بدهی است که محصولات اپل از دستیار صوتی سیری و مدل‌های مجهز به ویندوز از دستیار صوتی کورتانا بهره می‌برند.

قیمت عرضه

بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال 2016

از آنجا که ما با لیست بهترین لپ تاپ های عرضه شده در سال ۲۰۱۶ سرو کار داریم، بدون شک برای خرید هر یک از دستگاه‌های مورد بحث بایستی هزینه به مراتب بالاتری نسبت به سایر لپ تاپ های موجود در بازار هزینه کنید. در این بین از لپ تاپ Dell Inspiron با برچسب ۷۴۹ دلاری می‌توانیم به عنوان ارزان‌ترین مدل و نسخه پیشرفته سرفیس بوک با برچسب ۲۳۹۹ دلاری به عنوان گران قیمت‌ترین لپ تاپ این لیست یاد کنیم.

بهترین لپ‌تاپ سال ۲۰۱۶ : به نظر ما اگر کارایی، پشتیبانی نرم افزاری در کنار قدرتمندترین سخت افزار حال حاضر را می‌خواهید، سرفیس بوک مایکروسافت بهترین گزینه قابل دسترس است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*