ربات انسان نمای Nico چهره خود را در آینه تشخیص می دهد

تیم تحقیقاتی دانشگاه ییل به سرپرستی «جاستین هارت» و با همکاری «برایان اسکاسلاتی» موفق به طراحی ربات انسان نمای Nico شدند که با کمک نشانه های بصری می تواند چهره و دست های خود را در آینه تشخیص دهد.

حیوانات در برخورد با آینه و مشاهده چهره خود واکنش های یکسانی بروز می دهند و تصور می کنند که حیوان دیگری در مقابل آنها ایستاده است.
 محققان لابراتوار رباتیک دانشگاه ییل موفق به طراحی ربات انسان نمایی شده‌اند که قادر به ردیابی و تشخیص حرکت خود در آینه است.

دومین تست آینه ربات انسان نمای ظرف چند ماه آینده و با توسعه عملکردهای شناختی ربات انجام خواهد شد. در ادامه ربات انتظارات اولیه از مشاهدات خود را فرا می گیرد و از این اطلاعات برای تخمین زدن محل قرار گرفتن سایر اشیاء در اتاق از طریق مشاهده در آینه استفاده می کند.
هدف نهایی محققان، ارتقاء سطح مهارت شناختی ربات و موفقیت در آزمون یادگیری و تغییرات شناختی است که در سال ۱۹۷۰ در خصوص حیوانات انجام شده است.
این دستاورد یک گام مهم در حوزه هوش مصنوعی محسوب می شود و توسعه این فناوری در آینده می تواند منجر به ارتقاء سیستم حرکتی و قدرت بصری ربات ها و شناخت بهتر محیط پیرامون آنها شود.
نتایج دستاورد محققان در طراحی ربات Nico ماه گذشته میلادی و همزمان با برگزاری کنفرانس هوش مصنوعی در تورنتو کانادا ارائه شد.


منبع : technewspedia

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*