ابرساختار فضایی

معمای ابرساختار فضایی بیگانه در اطراف ستاره Tabby: موجودات فضایی در حال استفاده از انرژی ستاره !

احتمالا ستاره‌شناسان برای حل معمای ستاره Boyajian (یا Tabby یا KIC 8462852) بایستی بیشتر از اینها فکر کنند. سال گذشته، Boyajian و همکارانش گزارش دادند که روشنایی ستاره KIC 8462852، طی هفت سال گذشته چندین بار کاهش یافته است و یکی از این کاهش‌ها به ۲۲ درصد نیز رسیده است. اولین حدس‌هایی که از علت این کاهش یافتن‌ها مطرح شد، وجود یک ابرساختار فضایی در اطراف این ستاره بود. سازه‌ای که موجودات فضایی ساکن در اطراف این ستاره ساخته‌اند تا از انرژی ستاره بهره‌برداری کنند. هرچند احتمال درستی این فرضیه در تحقیقات بیشتر، کاهش یافت.

تلسکوپ فضایی کپلر، برای چندین سال متوالی، به گوشه‌ای از آسمان چشم دوخته بود تا هرگونه تغییر در روشنایی ستاره‌های آن قسمت را ثبت کند. این ستاره خاص نیز که در میدان دید کپلر بود، توجه Boyajian را بری اولین بار جلب کرد. چرا که نوسانات آن به اندازه‌ای زیاد بود که نمی‌توانست ناشی از گذر یک سیاره از برابر قرص ستاره باشد. پس باید توضیح دیگری برای این پدیده داده می‌شد.

در ادامه محققان توضیحات بسیاری را ارائه دادند. از جمله وجود یک دنباله‌دار تکه تکه شده در اطراف ستاره، تغییرات روشنایی ناشی از خود ستاره، ابری از مواد بین ستاره‌ای که در میانه راه کپلر تا این ستاره قرار گرفته و از همه معروف‌تر، وجود ابرساختار فضایی ساخته‌شده توسط تمدنی بیگانه برای آنکه انرژی موردنیاز خود را از این ستاره تامین کنند.

در این یک سال، چندین تلسکوپ و تیم‌های تحقیقاتی، در حال کار برای آزمایش درستی این توضیحات بوده‌اند. از جمله تلسکوپ‌های رادیویی که به سیگنال‌های رادیویی از این ستاره گوش می‌دادند تا مواردی که منشاشان را بتوان تمدن بیگانه سازنده ابرساختار فضایی دانست، پیدا کنند. تلاش‌هایی که تا کنون بی‌نتیجه بوده‌اند.

یکی از اشخاصی که به دنبال یافتن جوابی برای تغییرات شدید روشنایی این ستاره بوده، محققی به نام Wright است که پانزده ماه گذشته را به مطالعه در این زمینه پرداخته و به تازگی مقاله‌ای از کارهای خود به چاپ رسانده است.

در این یک سال، نه تنها معمای این ستاره حل نشده که پیچیده‌تر نیز شده است. به طور مثال محققان دریافته‌اند که علاوه بر تغییرات روشنایی این چندسال، در سال‌های ۱۸۹۰ و ۱۹۸۹ نیز، روشنایی کل ستاره به میزان ۲۰ درصد کاهش یافته است. یا تحقیق دیگری که حاکی از کاهش ۳ درصدی روشنایی در فاصله سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ است.

wright اینگونه توضیح می‌دهد:

از بین کاندیدهایی که به عنوان دلیل این تغییرات مطرح شده‌اند، فعلا وجود یک ابر میان‌ستاره‌ای بسیار عجیب، گزینه محتمل‌تری است. اما اصلا نمی‌توان در این باره قطعیت داشت.

وی ادامه می‌دهد که این امکان نیز کاملا وجود دارد که هنوز پاسخ درست اصلا در میان گزینه‌های موجود نیست و به همین دلیل همچنان به جواب نهایی دست نیافته‌ایم. کسی نمی‌داند که چه زمان توضیحی قطعی به این پدیده نادر داده خواهد شد. به هرحال تا آن زمان، دانشمندان بسیاری وقت خود را صرف یافتن پاسخ خواهند کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۷ دیدگاه

 1. یعنی میشه یروزی من یه موجود فضایی داشته باشم مث حیون خونگی برا خودم؟!؟

 2. بعضی ها میگن تکنولوژی مورد استفاده فضائی ها میلیون ها سال و بعضی میگن هزاران سال از ما پیشرفته تره
  اگر مبنی رو همان ۱۰۰۰ سال فرض بکنیم و اگر فرضیه توطعه را نیز یحتمل بدانیم که میگه بیگانگان فضائی
  در پی استثمار و به بردگی کشیدن نژاد انسان در سیاره زمین هستند و این موضوع آنچنان از اهمیت برخوردار
  است که اگر بشر بجز اطاعت دست از پا خطا کند میزنند پدر صاحب بچه رو در میارن امااگر تکنولوژزی بیگانه ها فقط هزار سال از ما جلوتر باشه نسبت بیگانگان و آدم ابولبشر مساوی است با نسبت انسان با گاو اکنون فکر کنید اگر گاو در کره زمین نابود بشود چه اتفاقی رخ میدهد آنها برای ما فوق العاده سودمند هستند با این اوصاف مگه انسان خوله که به گاو ها برای از بین بردنشان قشون کشی بکند آنهم با مدرنترین تجهیزات ما از گاوها سود استفاده میبریم و اگر روزی احیانان بخواهیم بنابر دلائلی با آنها کل کل کنیم برای ادب کردنشان راه های آسون تری از حمله نظامی وجود داره مثلن در انبار علوفه بسته بمونه و اگر خیلی خیلی مشکل ساز باشه با پای خودش میبریمش تا مسلخ و میدیمش دست قصاب تا پوستش رو بکنه آب از آب تکون نمیخوره بقیه همنژادهایش اگر هم خبردار بشن جرات اعتراض ندارن خیالتون تخت آنقدر گاون که نمیفهمن چه بلائی سر رفیقاشون آوردیم آیا هنوز هم فکر میکنید آدم فضائی ها آنقدر گاون که به زمین حمله کنند
  (از طرفی انسان ها نیز همچین که خیلی ها فکر میکنند همش دنبال عشق و حال و یللی تللی نبوده افراد آدم حسابی بشر با استفادهاز مهندسی معکوس از یوفوهای سقوط کرده در سیاره و روشهای دیگری که در این متن نمیگنجه و البته از هوش ذکاوت و استعداد خودش بدست آورده که اگه بده دست ارازل و اوباش بشر اونوقت فضائی ها خواهند دید با آدم زمینی شوخی نباید بکنند)

  در خاتمه یاد آنهائی رو که برای نگهداری آب و خاکشون جان شیرین از دست دادند رو همواره گرامی بداریم

 3. نیاز به حمله نیست ، این ابر تکنولوژی که دارن برن سراغ خورشید ما ، تمام موجودات هستی در منظومه راه شیری در سرتیترش خود ما و موجودات دیگه ی هم که خبر نداریم نابود میشن ، میلیاردها میلیارد تکامل و زندگی همش به فنا میره

  • دوست عزیز با سپاس از نظرتون. اگه مطلب رو خونده باشین میبینید که همچین موجوداتی و همچین تکنولوژی ای اطراف این ستاره فقط یه احتمال از بین کلی احتمال دیگه بود که اصلا تایید هم نشده و تو متن هم خیلی واضح به این موضوع اشاره شده. پس اصلا نباید با قطعیت در مورد همچین چیزی صحبت کرد.
   به فرض که این مورد هم واقعیت داشته باشه و تایید بشه روزی، وجود میلیاردها میلیارد تکامل و اینکه همشون قراره توسط چنین موجوداتی نابود بشن رو برام جالبه که بدونم بر چه مبنایی میگین؟!

 4. سلام . و خسته نباشید … جالب که انرژی وسیله خودت رو از یه چیزی بگیری که تمام نشدنیه .بیشتر جا هست .فقط مشکل این که ما هنوز موندیم که چطور این قدر بهش نزدیک بشیم یا چطوری شوخت از خورشید بگیرم یا اون مواد مذاب کجا بزاریم . پس به این نتیجه میرسیم اگه همچین فضایی با همچین تکنولوژی به ما حمله کنه ۱۰۰ درصد به فنا رفتیم .

  • سپاس. دقت کنید که وجود همچین موجوداتی اطراف این ستاره فقط یه احتمال بوده که تایید هم نشده و هنوز دلیل قطعی برای معمای این ستاره پیدا نشده. پس هنوز نمیشه با قطعیت از همچین موجوداتی صحبت کرد. ضمن این که ما انسانها هنوز ابتدایی ترین شکل استفاده از انرژی خورشیدی خودمون رو هم به طور کامل توسعه ندادیم. لازم نیس که حتما یه سازه اطراف خورشید قرار بدیم. همین که روی زمین یه روزی همه انرژی خودمون رو از طریق سلول های خورشیدی بگیریم خودش خیلی کاره!