کمپین یادگاری به زمین
کمپین یادگاری به زمین

یادگاری ماندگار سامسونگ به ایران: امروز نشست خبری کمپین یادگاری تو به زمین برگزار شد

اگرچه، نام سامسونگ بیشتر در عرصه الکترونیک، شهره است، اما حالا این شرکت کره‌ای در عرصه محیط ریست، حرکت بسیار زیبا و ماندگاری انجام داده؛ حرکتی که به سبزتر شدن هر چه بیشتر ایران، کمک می‌کند. کاشت 120 هزار اصله نهال در جنگل‌های هیرکانی جواهرده، پروژه‌ای بود که سامسونگ در مدت 4 ماه و تحت عنوان کمپین یادگاری به زمین به پایان رساند. نشست خبری این کمپین، امروز در تهران برگزار شد و ما نیز به نمایندگی از گجت نیوزی ها، در این مراسم حضور داشتیم. در ادامه با گزارش مفصلی از این رویداد، با ما همراه باشید…

۱۲۰ هزار نهال، هدیه به زمین

نشست خبری کمپین «یادگاری تو به زمین» روز دوشنبه ۲۷ دی‌ماه با حضور مدیران سامسونگ و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در هتل هما تهران برگزار شد. در این نشست خبری، بام سوک هانگ، مدیرعامل سامسونگ ایران گفت: «حفظ کره زمین صرف‌ نظر از ملیت‌، نژاد و قومیت وظیفه همه انسان‌هاست.» به گفته هانگ، سامسونگ در حوزه مسئولیت‌‌های اجتماعی دیدگاهی فراتر از یک برند لوازم الکترونیکی دارد و معتقد است، به همان اندازه‌ای که از کره زمین و منابع طبیعی این سیاره استفاده می‌کند، تعهداتی در مورد حفظ و نگهداری این میراث انسانی نیز دارد.

مدیر عامل سامسونگ ایران، درختان را مظهر فروتنی و کارآمدی خواند و گفت: «با افزایش گازهای گلخانه‌ای و عوامل دیگری که بر محیط زیست ما تاثیر منفی گذاشته اند، حیات تمامی موجودات زنده به خطر افتاده است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم برای به جا گذاشتن یادگاری ماندگار برای آینده ایران و محیط زیستی سبزتر در این کشور، پروژه درختکاری را اجرا کنیم و خوشحالیم که توانستیم هدیه‌ای به اندازه ۱۲۰ هزار درخت به کره زمین تقدیم کنیم.»

در ادامه این نشست خبری، کیت شین، مدیر ارشد کسب‌وکار بخش موبایل سامسونگ ایران کمپین «یادگاری تو به زمین» را اولین فعالیت مسئولیت‌ اجتماعی واحد موبایل سامسونگ ایران عنوان کرد. به گفته شین، در زمان مطرح شدن این ایده در واحد موبایل سامسونگ، ملموس بودن و امکان مشارکت و درگیر شدن طیف بیشتری از مخاطبان با مقوله مهم درختکاری از علت‌های اصلی انتخاب این برنامه بود.

کمپین یادگاری به زمین

کمپین یادگاری به زمین

مهسا سرافرازی، مدیر پروژه کمپین «یادگاری تو به زمین» یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود که به گفته او، ایده اصلی این کمپین اوایل شهریور ماه در واحد موبایل سامسونگ مطرح و پس از پیشنهاد به سازمان جنگل‌ها و استقبال این سازمان در مهرماه کلید خورد. در این پروژه به غیر از خریداران گوشی‌های پرچمدار سامسونگ تمامی کاربرانی که ویدئوهای کمپین را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذاشتند می‌توانستند نهالی را به یادگار از خود بگذارند و به نوعی سفیر کمپین باشند. طبق آمار اعلامی مدیر پروژه کمپین یادگاری، ویدئو‌های این کمپین که با حضور لیلا حاتمی، بازیگر مشهور سینمای ایران همراه بود، بیش از ۳ میلیون بازدید‌کننده در شبکه‌های اجتماعی داشته است.

به گفته سرافرازی، کار سامسونگ به اینجا ختم نشده و این شرکت تا دو سال آینده کلیه‌ هزینه‌های مربوط به آبیاری عرصه و کاشت نهال‌های جایگزین را برعهده دارد. در ادامه نشست خبری ناصر مقدسی، قائم مقام رئیس سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری، با اعلام رضایت از اجرای موفق کمپین «یادگاری تو به زمین» اظهار امیدواری کرد و درخواست کرد که سایر شرکت‌ها و کارخانه‌ها با الگوبرداری از این حرکت، حفظ محیط زیست و درختکاری را جزو دغدغه‌های مهم خود قرار دهند.

مقدسی در مورد همکاری با سامسونگ گفت: «۱۱۰ هکتاری که در طول کمپین سامسونگ درختکاری شد، تنها شروعی برای فعالیت‌های گسترده دو طرف در حوزه محیط زیست است و با توجه به نیاز منطقه جواهرده به کاشت نهال امیدواریم این پروژه بیش از پیش توسعه پیدا کند.»

به گفته مقدسی کمپین «یادگاری تو به زمین» در زمانی کلید خورد که جنگل‌داری در ایران دوره گذار خود را از جنگل‌داری کلاسیک به جنگل‌داری پایدار و نوین طی می‌کند. پایداری و حصول اطمینان از باقی ماندن عرصه جنگل در آینده یکی از عوامل مهمی بوده است که سامسونگ و سازمان جنگل‌های برای مکان پروژه مدنظر داشته‌اند. موضوع افزایش گازهای گلخانه‌ای و کاهش سطح پوشش جنگلی جهان یکی دیگر از موارد مورد اشاره رئیس شورای عالی سازمان جنگل‌ها بود، به گفته مقدسی بعد از موارد ناشی از سوخت‌های فسیلی جنگل‌زدایی یکی از مهم‌ترین علت‌های افزایش گازهای گلخانه‌ای در دهه اخیر بوده است.

کمپین یادگاری به زمین

کمپین یادگاری به زمین

فرناز فرضی، مدیر روابط عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی سامسونگ الکترونیکس، در این نشست از توسعه فعالیت‌های محیط‌زیستی سامسونگ در در سال ۲۰۱۷ خبر داد. به گفته فرضی، سلامت و محیط‌زیست دو موضوع مهمی هستند که فعالیت‌های مسئولیت اجتماعی سامسونگ در سال ۲۰۱۷ میلادی با نگاه ویژه‌ای به این دو بخش توسعه می‌یابند.

مدیر مسئولیت‌های اجتماعی سامسونگ، محیط‌زیست را یکی از دغدغه‌های مهم این شرکت عنوان کرد که همواره در تولید و به کارگیری مواد اولیه در ساخت محصولات الکترونیکی سامسونگ مدنظر قرار گرفته است. فرضی، ساخت تلویزیون‌های کوانتوم‌دات فاقد ماده خطرناک کامیوم را شاهدی برای مدعای خود دانست. در پایان این نشست خبری که با حضور اهالی رسانه و مدیران سامسونگ و سازمان‌ جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری برگزار شد، با اهدای لوح تقدیر از مدیران، کارکنان و مجریان برگزاری کمپین یادگاری تو به زمین تجلیل به عمل آمد.

کمپین «یادگاری تو به زمین» به عنوان یکی از فعالیت‌های مسئولیت‌ اجتماعی سامسونگ با هدف حفظ محیط‌زیست و میراث قدیمی جنگل‌های هیرکانی توسط بخش موبایل سامسونگ و سازمان جنگل‌ها انجام شد و سامسونگ متقبل تمامی هزینه‌های این پروژه است‌. در طول اجرای این کمپین بیش از ۱۲۱ هزار اصله نهال در ۱۱۰ هکتار از جنگل‌های هیرکانی در منطقه جواهرده رامسر کاشته شد.

کمپین یادگاری به زمین

کمپین یادگاری به زمین

در ادامه بام سوک هانگ، مدیرعامل سامسونگ ایران، ابراز داشت:

افتخاری است که امروز با چنین جمع متمایزی از اهالی رسانه زیر یک سقف باشیم و مطمئنم روز سبزی را پیش رو داریم. همه ما دور این میز هستیم چون باور داریم که برای هستی آدمی در جهان دلایلی متعالی‌تر از مصرف و گذران زمان وجود دارد. دور این میز هستیم چون ما به عنوان خانواده سامسونگ و شما به عنوان خانواده رسانه‌ها باور داریم که ما وجود داریم که بسازیم، به اشتراک بگذاریم و بهبود ببخشیم. ما باور داریم که همگی شهروندان جهان امروزیم و دارای میراث مشترکی هستیم  که جنگلها یکی از آنها هستند. با این نگاه دیگر یک فضای سبز فقط از آن یک منطقه یا کشور نیست بلگه از آن همه ماست و در برابر آن مسئولیم.

شاید شما سامسونگ را تنها به عنوان نامی در زمینه کالاهای الکترونیک مصرفی بشناسید ولی ما خودمان را فراتر از یک نام یا نشان بلکه به عنوان هویتی می‌بینیم که به جهان پیرامونش متعهد است بیش از آنچه برداشت می‌کند بکارد و بانی صلح و آرمش و وحدت در زمانه‌ای پر از نیاز باشد.

گیاهان و درختان این ساکنین صلح‌جو و مفید جهان همواره به ما و شما، جوامع شرقی، درس فروتنی، سخت‌کوشی و مفید بودن آموخته‌اند. آنها هوای ما را حفظ می‌کنند، خاکمان را پاس می‌دارند  و مناظرمان را نقاشی می‌کنند ولی ما در مقابل برای آنها چه می‌کنیم. مردمان در برابر این همه نیکی آنها را فرو می‌اندازند، به آتش می‌کشند و تا حد انقراض از آنها بهره می‌برند ولی آنها هر روز با این قصد به حیاتشان ادامه می‌دهند که جهان را برای ما دلپذیرتر کنند.

برخی جنگلها مانند این درختان فوق‌العاده‌ای که امروز درباره‌شان صحبت می کنیم حتی پیش از پدیدار شدن بشر امروز هم بر این عرصه خاکی بوده‌اند و قدمت آنها به صدها هزار سال پیش باز می گردد. ولی ما آنها را به سادگی در معرض خطر قرار می دهیم. سامسونگ این میراث را به عنوان یادمانی مشترک برای بشر امروز به رسمیت می شناسد و باور دارد بایست این یادگاری را به زمین بازگرداند.

سامسونگ ایران سالهاست با مفهوم سرمایه‌گذاری برای آینده آشناست. در همین سال گذشته ما کتابخانه صوتی برای نابینایان ساختیم، به ده‌ها مدرسه و موسسه در آستانه مهرماه کمک کردیم، به هوشمند‌سازی مدارس پرداختیم و صدها کارشناس از آکادمی ما فارغ‌التحصیل شده‌اند. شاید در این میان ولی ماندگارترین هدیه ما به نسل آینده ایران و جهان بیش از ۱۲۰ هزار نهالی باشد که در یکصد هکتار بافت باستانی جنگل‌های ایران کاشته می‌شوند و همچنان مورد حمایت و نگهداری ما می‌مانند تا باشد که نه تنها فرزندان ما بلکه فرزندان فرزندانشان هم از جلوه‌های آن بهره ببرند. این هدیه شما، میراث شما، شهروندان جهانی، به زمین و آینده است است. از این جمع لذت ببرید و یاریمان کنید با هم آینده بهتری بسازیم.

کمپین یادگاری به زمین

کمپین یادگاری به زمین

پس از آن، کیت شین، مدیر ارشد کسب‌وکار بخش موبایل سامسونگ ایران گفت:

زمانی که ما در واحد موبایل سامسونگ ایران برای اولین بار به ایده یادگاری تو به زمین رسیدیم، ما در همان بدو ماجرا بسیار هیجان‌زده شدیم. البته بسیاری از حرکت‌ها در حد ایده باقی مانده‌اند ولی این ایده گلکسی سبز یا همان یادگاری چنان ملموس و فراگیر بود که  مشخص بود شبکه گسترده‌ای از افراد را درگیر خواهد کرد. از کاربران سامسونگ، ستارگان و سازمان محترم جنگلداری گرفته تا البته شما، رسانه‌ها، که بدون شما این مهم ممکن نبود.

یادگاری تو به زمین اولین تجربه ماست در واحد  موبایلسامسونگ ایران که مستقیما در ارتباط با بازار ایران کار کنیم.  طی این تجربه ما فرصت این را داشتیم که با انبوهی از انسان‌‌های مستعد و متخصص کار کنیم که شتاب و پویایی لازم را به طرح ما بدهند. این گروه بزرگ از افراد با بیش از  دهها نفر از همکاران خودمان و آژانس‌های مرتبط در دفتر سامسونگ شروع می‌شود تا چند صد نفر از مدیران عالی رتبه کشوری گرفته تا کارگران محلی و پیمانکاران امتداد مییابد.  سامسونگ از تمامی‌ ابزارهای در اختیار خود از تابلوهای شهری تا ساعت‌ها ویدیو و عکس در فضای مجازی بهره گرفت تا به شهروندان اطلاع رسانی کند. قلب واقعی این ماجرا شما رسانه‌ها و مردم بودید. بیش از ۵۰ مقاله در این باره نوشته و منتشر شد و بیش از ۳ هزار نفر به عنوان سفرای ما در این طرح شرکت کردند.

. ما این درختان را کاشتیم، محافظت کردیم و مراقبت کردیم چون به عنوان افرادی در کسب و کار موبایل ما باور داریم از طریق اتصال قلبها و اذهان می‌توانیم آینده و جهان بهتری بسازیم و این یادگاری حقیقی ماست به زمین. ما به این امر پا بندیم و شما را مطلع نگاه می ‌داریم.

کمپین یادگاری به زمین

کمپین یادگاری به زمین

آنچه در کمپین یادگاری تو به زمین گذشت

 کمپین درختکاری با ایده‌پردازی و سرمایه‌گذاری بخش موبایل سامسونگ در راستای مسئولیت اجتماعی این شرکت در اوایل پاییز امسال به راه افتاد که «یادگاری تو به زمین» نام گرفت. در این کمپین ۱۲۱ هزار اصله نهال در مساحتی به وسعت 110 هکتار از زمین‌های جواهرده رامسر کاشته می‌شود.

  • زمان کمپین

واحد موبایل سامسونگ متعهد شد از مهرماه تا آذر ماه، به ازای هر یک از گوشی‌های پرچم‌دار که در ایران روشن شود، یک نهال در ارتفاعات جواهرده به هزینه کامل خودش بکارد. در اجرای این پروژه سعی بر آن بود که با دقت بر تمامی جزئیات اعم از انتخاب محل و گونه گیاهی به ترتیبی عمل شود که پروژه دارای پایداری کامل زیست‌محیطی باشد.

  • مکان برگزاری کمپین

منطقه جواهرده که یکی از نقاط گردشگری شهر رامسر است در فاصله ۲۵ کیلومتری این شهر قرار دارد. جنگل‌های این منطقه، از جمله جنگل‌های ارزشمند هیرکانی هستند که سابقه‌ای چندین میلیون ساله دارند. اهمیت جنگل‌های هیرکانی به اندازه‌ای‌ست که پرونده ثبت جهانی آن هم‌اکنون در یونسکو در حال بررسی است. درختانی که در این کمپین کاشته می‌شوند، همگی توسط سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری انتخاب شده‌اند تا قدمی باشند برای حفظ محیط‌زیست و فرهنگ‌سازی بهتر در جامعه.

  • هدف کمپین یادگاری تو به زمین

هدف اولیه از این کمپین نزدیک شدن به کاربران به عنوان بزرگترین عضو خانواده سامسونگ و آگاهی بخشی به این جامعه بزرگ از مردم است. پیش بینی می‌شود کمپین «یادگاری تو به زمین» با همراهی خانواده سامسونگ بخشی از جنگل‌های تاریخی حوالی جواهرده، از توابع رامسر، را احیا کرده و در کنار توسعه و ترمیم بافت گیاهی شمال کشور قدم بزرگی در تعامل و فرهنگ‌سازی میان مشتریان سامسونگ و دفتر این شرکت کره‌ای در ایران برای حفظ میراث طبیعی ایران بردارد.

  • چرا هیرکانی، چرا جواهرده

در این چند سال میزان تخریب جنگل‌های هیرکانی بسیار بیشتر از احیا و نوسازی آن بوده است و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از همکاری شرکت‌ها در حفظ این میراث ملی‌ بسیار استقبال می‌کند. همچنین آشنایی مردم با منطقه جواهرده و حضور گردشگران در جنگل‌ها یکی دیگر از دلایل انتخاب جواهرده است، چراکه فرهنگ‌سازی بهتر در راستای حمایت از محیط زیست صورت می‌گیرد.

  • درختان کاشته شده در کمپین

ون، کاج سیاه، افرا شیردار، بلوط ایرانی، پیسه آ، گیلاس وحشی وگلابی وحشی از جمله درختانی هستند که در عرصه «یادگاری تو به زمین» در خاک جنگل‌های هیرکانی ریشه می‌دوانند.

تعهدات سامسونگ در مورد کمپین یادگاری تو به زمین

پس از اتمام درختکاری، سامسونگ متعهد است برای دو سال از این عرصه نگهداری کند، به عبارت دیگر سامسونگ طی‌ دوسال آتی آبیاری و واکاری نهال‌هایی که بر اثر شرایط محیطی‌ از بین رفته‌اند را برعهده دارد و پس از گذشت دو سال و زمانی که نهال‌ها به قدر کافی رشد کرده باشند، عرصه در اختیار سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری منطقه مازندران قرار می‌گیرد. کمپین «یادگاری تو به زمین» تمام شده است و سامسونگ الکترونیکس و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با کاشت ۱۲۱ هزار اصله نهال در عرصه 110 هکتاری، این پروژه را به پایان رسانده‌اند. «یادگاری تو به زمین» تجربه موفقی از فعالیت یک شرکت الکترونیکی در زمینه محیط‌زیست است.