یوجین سرنان

فضانورد بزرگ ناسا، یوجین سرنان در سن ۸۲ سالگی درگذشت

آپولو ۱۷ (Apollo 17) یازدهمین سفر از ماموریت‌های آپولو و آخرین سفر انسان به کره ماه بود که در آن، یوجین آندرو سرنان (Eugene Andrew “Gene” Cernan)، هریسون اشمیت (Harrison Schmitt) و رونالد اوانز (Ronald Evans) حضور داشتند. اما امروز و بعد از گذشت نزدیک به ۴۵ سال از انجام این ماموریت، افسر بازنشسته نیروی دریایی آمریکایی در سن ۸۲ سالگی در گذشت. یوجین سرنان یازدهمین و البته آخرین نفری بود که بر روی کره ماه قدم گذاشت. همچنین او به عنوان یک فضانورد، بیش از ۵۰۰ ساعت در فضا حضور داشت که طبق آمار، ۷۳ ساعت آن در کره ماه بوده است.

فعالیت اصلی سرنان به عنوان فضانورد ناسا از سال ۱۹۶۳ آغاز شد و اولین سفر او به فضا نیز در سال ۱۹۶۶ و طی ماموریت جمینای ۹ (Gemini 9) انجام شد. پس از آن در سال ۱۹۶۹ و در ماموریت آپولو ۱۰ (Apollo 10) بود که سرنان به‌عنوان خلبان ماژول لونار خدمت کرد و سرانجام دسامبر سال ۱۹۷۲، با سمت فرمانده فضاپیما در ماموریت آپولو ۱۷ (Apollo 17) حاضر شد.

درنهایت سرنان بعد از ۲۰ سال خدمت، در سال ۱۹۷۶ از نیروی دریایی آمریکا بازنشسته شد و هم‌زمان ناسا را نیز ترک کرد. ویدیوی زیر، قدم زدن یوجین سرنان بر روی کره ماه را نشان می‌دهد:

ویدیوی قدم زدن یوجین سرنان بر روی کره ماه

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*