کاووش محققان برای یافتن اشکال میکروبی حیات در تاریک ترین مناطق قطب جنوب

محققان انگلیسی جست‌وجو برای حیات مدفون شده در عمق یخ های دریاچه‌ای قطب جنوب را اواخر سال جاری میلادی آغاز می‌کنند.جست‌وجو برای یافتن اشکال میکروبی حیات در تاریک ترین مناطق قطب جنوب و در عمق سه کیلومتری یخ های دریاچه «الس ورث» (Ellsworth) با بررسی نمونه های آب و گل دریاچه بزودی آغاز می شود.

دریاچه «الس ورث» یکی از ۱۵۰ دریاچه موجود در زیر توده های عظیم یخ های قطب جنوب است. حرارت زمین گرمایی باعث ذوب ورق های عظیم یخی و شکل گیری این دریاچه در عمق سه کیلومتری توده های یخ قطب جنوب شده است.
این مطالعه با هدایت موسسه بررسی قطب جنوب انگلیس و با حضور ۱۲ نفر شامل چهار دانشمند، پنج مهندس، مدیر برنامه ریزی، مدیر کمپ و تصویربردار انجام خواهد شد و ناسا این مطالعه را برای مأموریت های آینده فضایی بر روی قمر پوشیده از یخ مشتری برای یافتن حیات احتمالی میکروبی رصد می کند.
دانشمندان معتقدند که حیات میکروبی احتمالی در این دریاچه بیش از نیم میلیون سال دست نخورده باقی مانده است و با وجودی که نور خورشید به این منطقه نفوذ نکرده است، میکروب ها با استفاده از منابع دیگر، انرژی مورد نیاز را بدست می‌آورند.
بودجه تحقیقاتی این پروژه ۱۲ میلیون دلار اعلام شده است و بیش از ۱۰۰ تن تجهیزات علمی و مهندسی به یکی از دورترین مناطق کره زمین با دمای تابستانی منفی ۲۵ درجه منتقل خواهد شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*