اینترنت نسل 3 و 4

اینترنت نسل ۳ و ۴ اپراتورهای تلفن همراه در چند شهر ایران راه‌‌اندازی شده است؟

یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها و اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، راه‌اندازی و توسعه‌ی اینترنت نسل ۳ و ۴ اپراتورهای تلفن همراه است. این وزارتخانه در دولت یازدهم با حذف انحصار اینترنت نسلی اپراتور سوم و صدور مجوز برای اپراتورهای اول و دوم، اقدام مهمی را به منظور افزایش فضای رقابتی بین اپراتورهای تلفن همراه انجام داد.

هم‌اکنون حدود ۴۰ میلیون مشترک فعال ثابت و سیار اینترنت پرسرعت در کشور وجود دارد؛ در حالی که این رقم در سال ۱۳۹۲ حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر و در سال ۱۳۹۴ حدود ۲۸ میلیون نفر بود. یکی از پروژه‌های بهره‌برداری شده در دولت یازدهم، نوسازی و ایجاد ایستگاه‌های رادیویی نسل دو و ایجاد ایستگاه‌های رادیویی نسل ۳ و ۴ بود که با سرمایه‌گذاری ۷ میلیارد تومانی توسط اپراتور همراه اول انجام شد. بر اساس آمار منتشر شده، اپراتور همراه اول تا پایان شهریور ۱۳۹۵، تعداد ۵۴۷ شهر را به اینترنت پرسرعت نسل ۳ و ۳۳ شهر را به اینترنت پرسرعت نسل ۴ مجهز کرده است.

تعداد شهرهای تحت پوشش اینترنت نسل ۳ و ۴ توسط ایرانسل

اپراتور دوم ارتباطی کشور یعنی ایرانسل نیز با سرمایه‌گذاری ۶ میلیارد تومانی، پروژه‌هایی مانند توسعه شبکه نسل ۲، راه‌اندازی و توسعه شبکه اینترنت نسل ۳ و ۴ و توسعه شبکه TD-LTE را به بهره‌برداری رساند. ایرانسلی‌ها تا پایان شهریور امسال، ۵۶۸ شهر را تحت پوشش اینترنت نسل سه قرار داده‌اند و ۲۲۸ شهر را نیز به اینترنت نسل چهار مجهز کرده‌اند.

همچنین اپراتور سوم یا رایتل که پیش از دو اپراتور دیگر موفق شده بود به صورت انحصاری شبکه نسل ۳ و سامانه وب چت را راه‌اندازی کند، برنامه‌هایی را در دولت یازدهم به مرحله اجرا رساند که از جمله آن می‌توان به نصب ۵۴ کیلومتر فیبر نوری، راه‌اندازی رسمی LTE و راه‌اندازی سرویس وای فای عمومی اشاره کرد. رایتل تا پایان شهریور ۹۵ بالغ بر ۵۲۰ شهر را به اینترنت نسل ۳ مجهز کرده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*