پردازنده های سری Ryzen

AMD بعد از معرفی سری جدید Ryzen از سه پردازنده جدید رونمایی کرد

بعد از چهار سال تحقیق و توسعه، شرکت ای ام دی (AMD) بالاخره از سری جدید پردازنده‌های ۸۶ بیتی خود با نام رایزن (Ryzen) رونمایی کرد. این شرکت همچنین اطلاعات نخستین پردازنده های سری Ryzen را با جزییات آن‌ها اعلام کرد تا به این وسیله کاربران پیش از آغاز پیش‌فروش آن‌ها، با داشتن اطلاعات کافی دست به انتخاب بزنند. به زبان ساده‌تر، Ryzen اکنون تبدیل به یک برند جدید برای کمپانی ای ام دی شده است و سه سری برای این برند معرفی شده‌اند.

پردازنده های سری Ryzen در سه مدل رایزن ۷، رایزن ۵ و رایزن ۳ ارائه شده‌اند. این روش نام نهادن بدون دلیل نیست، چرا که سری Ryzen 7 حکم سری پرچمدار را داشته و از طرفی سری Ryzen ۳ اقتصادی محسوب می‌شود. در حال حاضر، ای ام دی تنها پردازنده‌های Ryzen 7 را معرفی کرده است و محصولات دو سری دیگر در زمانی نامعلوم در سال جاری معرفی خواهند شد.

پردازنده های سری Ryzen 7 اکنون شامل سه مدل بوده و پرچمدار این سری پرچمدار، ۱۸۰۰X نام دارد. دو محصول دیگر با نام‌های ۱۷۰۰X و همچنین ۱۷۰۰، به عنوان ارزان‌ترین مدل، شناخته می‌شوند.

پردازنده های سری Ryzenمدل ۱۸۰۰X یک پردازنده ۸ هسته‌ای و ۱۶ رشته‌ای با توان طراحی حرارتی (TDP) به میزان ۹۵W است. در واقع همانند پردازنده‌های سری Corei اینتل که اگرچه دو یا چهار هسته واقعی دارند اما سیستم عامل آن‌ها را چهار و یا هشت عدد نشان می‌دهد، با استفاده از پردازنده ۱۸۰۰X نیز شانزده رشته پردازنده توسط سیستم عامل تشخیص داده خواهند شد؛ سرعت این پردازنده در حالت پایه ۳.۶ گیگاهرتز بوده و تا ۴.۰ گیگاهرتز نیز افزایش پیدا می‌کند.

پردازنده های سری Ryzen در مقایسه با سری Corei اینتل قیمت فوق‌العاده‌ای دارند

یکی از رقبای ۱۸۰۰X را باید پردازنده Core i7-6900K دانست که در تست‌های گرفته شده در Cinebench، اگرچه از لحاظ تک رشته‌ای عملکرد یکسانی را همانند آن دارد، اما حین آزمایش به صورت چندرشته‌ای ۹ درصد نسبت به آن بهتر عمل کرد. نکته بسیار بسیار جالب درباره پرچمدار پرچمداران پردازنده های سری Ryzen، قیمت ۴۹۹ دلاری آن است، در حالی که Core i7-6900K چیزی حدود ۱۰۰۰ دلار قیمت دارد.

پردازنده های سری Ryzenپردازنده مدل ۱۷۰۰X نیز همچنان ۸ هسته‌ای و ۱۶ رشته‌ای بوده و از توان طراحی حرارتی یکسانی در آن استفاده شده است. این بار سرعت پایه آن به ۳.۴ گیگاهرتز رسیده و با افزایش به ۳.۸ گیگاهرتز می‌رسد. در تست چندرشته‌ای در Cinebench، پردازنده ۱۷۰۰X توانست ۴ درصد بهتر از پردازنده Core i7-6900K و ۳۹ درصد بهتر از پردازنده Core i7-6800K ظاهر شود. در مقایسه با قیمت سرسام‌آور Core i7-6900K، مدل Core i7-6800K تنها ۴۵۰ دلار قیمت دارد، در حالی که قیمت ۱۷۰۰X فقط ۳۹۹ دلار تعیین شده است.

پردازنده های سری Ryzenدر بین پرچمداران پردازنده های سری Ryzen ، در نهایت به مدل ۱۷۰۰ می‌رسیم که مجددا ۸ هسته‌ای و ۱۶ رشته‌ای بوده و در مقایسه با دو مدل بالا، توان طراحی حرارتی آن به ۶۵W کاهش پیدا کرده است تا به این وسیله در بین تمامی پردازنده‌های ۸ هسته‌ای بازار، کمترین توان طراحی حرارتی را داشته باشد. سرعت پایه آن ۳.۰ گیگاهرتز بوده و در زمان افزایش به ۳.۷ گیگاهرتز می‌رسد. در تست چندرشته‌ای در Cinebench، مدل ۱۷۰۰ در مقایسه با Core i7-7700K به میزان ۴۶ درصد بهتر ظاهر شده است. قیمت این محصول ۳۲۹ دلار است.

نظر شما درباره پردازنده های سری Ryzen مخصوصا پرچمداران آن چیست؟ آیا بعد از راه یافتن آن‌ها به بازار، خریدشان را به پردازنده‌های Corei شرکت اینتل ترجیح می‌دهید؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*