اوپل

اوپل رسما به پژو سیتروئن فروخته شد

پس از انجام مذاکرات دامنه‌دار میان جنرال موتورز و پژو سیتروئن برای فروش برند Opel، سرانجام این معامله قطعی شد و بخش اروپایی جنرال موتور شامل اوپل و واکسهال رسما با قیمت ۲.۳ میلیارد دلار به پژو سیتروئن فروخته شد. اکنون پژو سیتروئن توانسته گروه رنو-نیسان را پشت سر بگذارد و پس از گروه فولکس واگن دومین گروه خودروسازی بزرگ اروپا است.

پس از خرید برند اوپل، اکنون گروه PSA شامل شرکت‌های پژو، سیتروئن، دی اس، اوپل و واکسهال می‌شود. برندهای اوپل و واکسهال از ۶ مرکز مونتاژ، ۵ کارخانه تولیدی و یک مرکز مهندسی در روسلزهایم آلمان تشکیل شده و حدود ۴ هزار کارمند در آن مشغول به کار هستند. البته جنرال موتورز، مرکز مهندسی خود در تورینوی ایتالیا را برای انجام پروژه‌های بین‌المللی خود حفظ کرده است.

اوپل

طبق اخبار منتشر شده، فعلا محصولات اوپل از فناوری‌های جنرال موتورز استفاده می‌کنند و به تدریج در سال‌های آینده، محصولات این برند به پلتفرم‌های پژو سیتروئن منتقل می‌شوند. البته مدل‌ کراس لند ایکس و مدل آینده گرندلند ایکس اولین محصولات Opel خواهند بود که بر روی پلتفرم پژو سیتروئن ساخته می‌شوند.

یکی از نگرانی‌هایی که در مورد این معامله وجود دارد مربوط به احتمال بسته شدن کارخانه واکسهال در انگلیس است. ۱۴ درصد از سهام گروه PSA به دولت فرانسه تعلق دارد و ممکن است به دلیل خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و فرار از پرداخت تعرفه‌ و مالیات، تولیدات واکسهال به فرانسه منتقل شود.

تاثیر فروش اوپل به پژو سیتروئن بر روی دو گروه PSA و جنرال موتورز

مسئولان هر دو گروه خودروسازی پژو سیتروئن و جنرال موتورز معتقدند که این یک معامله برد-برد است؛ چرا که گروه PSA می‌توانند میزان فروش خود را افزایش دهد و در بازارهایی که نمی‌‌توانند با برند پژو یا سیتروئن وارد شوند، محصولات اوپل را به فروش برسانند. در سوی دیگر، جنرال موتورز نیز از برندی که همواره باعث ضرر بوده راحت می‌شود. بازوی اروپایی جنرال موتورز یعنی Opel و واکسهال برای ۱۶ سال پیاپی ضرر داشته اما مدیر اجرایی PSA بر این باور است که می‌تواند این شرکت‌ها را به مسیر سودآوری بازگرداند. همچنین جنرال موتورز می‌تواند درآمد حاصل از این معامله را در برندهای اصلی و آمریکایی خود سرمایه‌گذاری کند.

اوپل

شرکت اوپل در سال ۱۸۶۳ میلادی توسط Adam Opel و با هدف تولید چرخ خیاطی تاسیس شد و بعدها به ساخت خودرو روی آورد. این شرکت در سال ۱۹۲۹ به مالکیت جنرال موتورز درآمد. واکسهال نیز در سال ۱۹۲۵ توسط جنرال موتورز خریداری شد و از سال ۱۹۸۰ به بعد به تابعیت اوپل درآمد. اکنون پس از حدود ۹۰ سال این دو برند اروپایی از مالکیت غول آمریکایی خارج شدند و به گروه PSA پیوستند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*