تفکیک نرخ اینترنت از اینترانت

چگونگی تفکیک نرخ اینترنت از اینترانت از زبان مدیرعامل شرکت آسیاتک

اخیرا کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب کرد که قیمت استفاده از سایت‌های داخلی با تخفیف 50 درصدی همراه خواهد شد. محمدعلی یوسفی‌ زاده، مدیرعامل شرکت آسیاتک به عنوان یکی از ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت، چگونگی محاسبه این تخفیف و تفکیک نرخ اینترنت از اینترانت را تشریح کرد.

اعمال تفکیک نرخ اینترنت از اینترانت یا به بیان دیگر، تفکیک قیمت استفاده از سایت‌های داخلی در شبکه ملی اطلاعات نسبت به سایت‌های خارجی، قرار بود از 15 اسفندماه اجرایی شود. با اجرایی شدن این مصوبه و طبق اهداف شبکه ملی اطلاعات، مشترکان به استفاده از سایت‌ های داخلی و افزایش میزان محتوای داخل کشور تشویق خواهند شد.

محمدعلی یوسفی‌ زاده، مدیرعامل شرکت آسیاتک در مورد این مصوبه گفت:

اجرای مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در میزان خرید بسته اینترنت مشترکان اعمال خواهد شد. بدین معنا که مشترکان در زمان خرید بسته اینترنت به اندازه دو برابر حجم ترافیک خارجی، ترافیک داخلی دریافت می‌کنند. به عنوان مثال، اگر برای خرید یک بسته اینترنت، مشترک یک گیگابایت حجم ترافیک بین‌المللی داشته باشد، امکان استفاده 2 گیگابایت حجم برای سایت های داخلی خواهد داشت.

تفاوت الگوی تفکیک نرخ اینترنت از اینترانت با گذشته

به گفته یوسفی‌ زاده، هدف از اجرای این مصوبه، جهت‌دهی به فرهنگ مصرف به سمت استفاده از ترافیک داخلی بر بستر شبکه ملی اطلاعات بوده است. پیش از این نیز شرکت‌ های اینترنتی امکاناتی را برای تفکیک نرخ اینترنت از اینترانت یا تمایز استفاده از ترافیک داخلی با خارجی برای کاربران فراهم کرده بودند اما در این روش، شرکت های ارائه‌دهنده اینترنت به اجبار باید برای ترافیک مصرفی سایت مربوطه با ارائه‌دهندگان بزرگ محتوا قرارداد می‌بستند. این روش برای حجم زیاد ترافیک مصرفی کاربران کاربردی نداشت اما با مصوبه جدید وزارت ارتباطات و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، الگوی تفکیک نرخ اینترانت از اینترنت و کاهش قیمت استفاده از سایت‌های داخلی متفاوت‌تر شده است.

تفکیک نرخ اینترنت از اینترانت

محمدعلی یوسفی زاده، مدیرعامل شرکت آسیاتک

طبق این مصوبه، حدود 200 سایت پرترافیک داخلی برای استفاده در دسترس قرار گرفته‌اند که استفاده از این سایت‌ها، نصف قیمت اینترنت بین‌الملل برای کاربران هزینه خواهد داشت. مدیرعامل شرکت آسیاتک در خصوص چگونگی محاسبه دستورالعمل ترافیک آپلود و دانلود در قیمت نهایی کاربران اظهار کرد که این روش بیشتر از آن که تاثیر درآمدی بر ارائه سرویس اینترنت داشته باشد، تاثیر فنی دارد. در گذشته، محاسبه آپلود برای شرکت‌های اینترنتی صورت می‌گرفت اما برای شرکت مخابرات این گونه نبود. این موضوع بر کیفیت شبکه نیز بسیار تاثیر می‌گذاشت؛ برای مثال برخی کاربران اینترنت روی شبکه، ترافیک دوربین ارسال می‌کردند که این ترافیک بر کیفیت شبکه تاثیر منفی داشت و باعث ایجاد اختلالاتی در شبکه می‌شد. حجم آپلود کاربران و میزان آن در حجم مصرفی اینترنت بسیار اندک است و این مصوبه اصلا در قیمت سرویسی که به کاربر ارائه می‌شود، محسوس نیست.

علت اختلالات مقطعی در دسترسی به سایت‌های خارجی

یوسفی‌ زاده در مورد بروز اختلالات مقطعی در دسترسی کاربران به سایت های خارجی نیز عنوان کرد که با توجه به تغییرات به وجود آمده در شبکه زیرساخت ارتباطی کشور و ایجاد مرکز تبادل و توزیع محتوا، ممکن است چنین اختلالاتی به صورت مقطعی ایجاد شود که به سرعت رفع خواهد شد.

وی همچنین از اجرای فاز آزمایشی تلویزیون اینترنتی با همکاری صدا و سیما و ارائه شبکه دسترسی به خدمات IPTV برای مشترکان خبر داد. مدیرعامل شرکت آسیاتک در پایان اعلام کرد که برای راه اندازی شبکه فیبر نوری منازل و ظرفیت‌سازی برای ارائه خطوط تلفن ثابت برای 10 هزار مشترک در سال 96 برنامه‌ریزی شده است. این یکی از برنامه‌های شرکت، مطابق با دریافت مجوز اپراتوری FCP خواهد بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*