شرکت سازنده گوشی های لوکس ورتو

فروش 50 میلیون پوندی شرکت سازنده گوشی های لوکس ورتو به یک تاجر تبعیدی ترکیه‌ای

شرکت سازنده گوشی های لوکس ورتو (Vertu)، یک شرکت بریتانیایی است که پس از فروش بخش تجاری آن در سال 2012 میلادی از شرکت نوکیا، برای سومین بار به فروش می‌رسد. به نقل از گزارش جدیدی که توسط تلگراف به انتشار رسیده، ورتو توسط یک تاجر تبعیدی ترکیه‌ای (به نام هاکان اوزان) به ارزش 50 میلیون پوند (61 میلیون دلار) خریداری شده است.

به نقل از این گزارش، هاکان یکی از اعضای خانواده ترکیه‌ای اوزان است. این خانواده قدرتمند سالیانی پیش صاحب یک بانک، مجموعه‌ای از نیروگاه‌ها، چندین شرکت پخش کننده و همچنین شرکت مخابراتی معروف “Telsim” بودند. شرکت تل‌سیم در سال 1994 و با پول‌های قرض گرفته شده از نوکیا و موتورولا راه اندازی شد. پس از آن که این شرکت مخابراتی با مشکلات مالی زیادی روبرو شد و به تبع آن در پرداخت اقساط وامی به ارزش 2.7 میلیارد دلار ناتوان بود، جریمه‌ی چند میلیارد دلاری را برای خانواده اوزان به بار آورد.

این آغازی بر پایین کشیدن خانواده اوزان از تخت سلطنت تجارت ترکیه بود و در راستای آن، در سال 2004 میلادی دولت ترکیه بیش از 200 شرکت متعلق به این خانواده را مصادره کرد. این شرکت ها به تصرف دولت ترکیه درآمدند تا اعضای این خانواده پرقدرت بازپرداخت بدهی مجموعا 5.7 میلیارد دلاری مربوط به بانک Imar را پرداخت کنند. بسیاری از اعضای خانواده اوزان نظیر بزرگ این خاندان کمال اوزان به بهانه اهداف خود پا به فرار گذاشتند. به نقل از تلگراف، او پناهندگی سیاسی خود را در فرانسه دریافت کرد اما محل نگهداری آن نامشخص است.

شرکت سازنده گوشی های لوکس ورتو

آیا هاکان اوزان با سابقه بد خانواده خود می‌تواند ورتو را به خوشبختی برساند؟

اما خرید شرکت تولیدی ورتو دقیقا توفقی بر مشکلات مالی این خانواده نخواهد بود. شرکت سازنده گوشی های هوشمندی که به عرضه محصولات اندرویدی با مشخصات میان رده، اما استایلی لوکس نظیر استفاده از چرم شترمرغ صورتی رنگ برای ساخت قاب یکی از گوشی هایشان معروف هستند. این شرکت در سال 2014 میلادی 53 میلیون پوند از 110 میلیون پوند فروش خود را باخت. در سال 2015 آن‌ها گزارش دادند که در سراسر جهان 450 هزار گوشی هوشمند با میانگین قیمت فروش 6 هزار دلار را به فروش رسانده‌اند.آنها همچنان مقر خود در بریتانیا را حفظ کردند و خرده فروشی هایی را در سراسر جهان ران اندازی کردند.

در سال 2012، شرکت ورتو توسط نوکیا به یک گروه سهامی خاص سوئدی به نام EQT VI به قیمت 175 میلیون پوند به فروش رسید. در سال 2015 این گروه بار دیگر ورتو را به یک شرکت هنگ کنگی که مبلغ قرار داد آن‌ها مشخص نیست به فروش رسید. حال هاکان اوزان این شرکت را خریداری کرده است. وی به تلگراف می‌گوید:

ورتو یک نام تجاری قدرتمند با بازاری شناخته شده است. من مشتاقانه منتظر کار با این تیم و سرمایه گذاری هستن تا ورتو بتواند از تمامی پتانسیل خود به خوبی استفاده کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*