کاشت سیب زمینی در مریخ

ناسا: کاشت سیب زمینی در مریخ واقعا امکان پذیر است!

با وجود حجم بالای تشعشعات خطرناک، اتمسفر نازک و دمای بسیار پایین، اولین افرادی که وارد مریخ می‌شوند کار سختی را برای زنده ماندن پیش رو دارند. حال با فرض اینکه ما روش مقاومت در برابر این شرایط سخت را می‌دانیم، سوالات بسیاری پیرامون منبع تغذیه این افراد مطرح می‌شود که ناسا، کاشت سیب زمینی در مریخ را پیشنهاد کرده است.

این طرح که با عنوان “Potatoes on Mars Project” شناخته می‌شود، از فوریه سال گذشته توسط مرکز بین المللی سیب زمینی (CIP) استارت خورد. شاید تاکنون این موضوع را نمی‌دانستید؛ اما سیب زمینی هم یک مرکز بین المللی دارد که البته وجود آن نیز لازم است. CIP در همکاری با ناسا، بخشی از خاک بسیار خشک منطقه “Pampas de La Joya Desert” واقع در جنوب پرو که شبیه‌ترین خاک در کره زمین به سیاره سرخ محسوب می‌شود را برای بررسی ایده کاشت سیب زمینی در مریخ مورد آزمایش قرار داد.

کاشت سیب زمینی در مریخ

همان‌طور که می‌دانید شرایط جوی بسیار سختی در مریخ حاکم است؛ در این بررسی نیز محققان تلاش کردند با قرار دادن سیب زمینی در شرایط آزمایشگاهی مقاومت آن را محک بزنند. به همین منظور، آنها محفظه‌ای هرمی‌شکل را تولید و آن را داخل یک ماهواره‌ مکعبی (CubeSat) قرار دادند. دلیل استفاده از این ماهواره، ایجاد فضایی بسته برای انجام آزمایش بود که شرایط لازم را فراهم می‌کرد. درادامه محققان یک لامپ ال ای دی را به عنوان شبیه‌ساز تشعشعات خورشیدی داخل این محفظه قرار دادند. برای دقیق‌تر شدن آزمایش نیز از سیستم‌های مختلف برای کنترل تغییرات دما مطابق با چرخه روز و شب سیاره مریخ، تنظیم فشار هوا، اکسیژن و سطوح کربن دی‌اکسید استفاده شد.

به‌گفته یکی از محققان حاضر در این پروژه، خولیو والدیویا سیلوا (Julio Valdivia-Silva)، اگر سیب زمینی‌ها توانایی تحمل شرایط سختی که آنها در این محفظه ایجاد کرده‌اند را داشته باشند، شانس کاشت و پرورش آنها در مریخ نیز وجود خواهد داشت.

ما چندین آزمایش مختلف را برای بررسی مقاومت سیب زمینی انجام می‌دهیم تا حداقل شرایط مورد نیاز این ماده غذایی برای تحمل جو مریخ را پیدا کنیم.

کاشت سیب زمینی در مریخ

نتایج اولیه آزمایش ایده کاشت سیب زمینی در مریخ رضایت‌بخش بوده است

پیش از این آزمایش‌های محققان CIP که سال گذشته انجام شد، مقاومت بالای سیب زمینی و توانایی رشد آن در خاک بسیار خشک داخل ماهواره‌ مکعبی را نشان می‌داد. همچنین درگذشته آنها نوع مخصوصی از این ماده غذایی که به شدت در برابر نمک مقاوم بود را برای استفاده در مناطق نیمه گرمسیری مورد آزمایش قرار داده و پس از آن نیز موفق به پرورش آنها در مناطق ساحلی بنگلادش با خاکی بسیار شور شدند. اینکه محققان با پرورش سیب زمینی در این منطقه می‌توانند آن را منبعی بادوام و قابل اعتماد در مریخ در نظر بگیرند یا نه به تحقیقات بیشتری نیاز دارد؛ اما نتایج آزمایش‌های اولیه مثبت اعلام شده است.

یکی از پرورش‌دهندگان سیب زمینی در مرکز CIP، والتر آموروس (Walter Amoros) در این‌باره می‌گوید:

مقاومت سیب زمینی در چنین خاکی برای ما غیر منتظره بود. این آزمایش نشان می‌دهد که تلاش ما برای پرورش انواع مختلف از این ماده غذایی موثر بوده و سیب زمینی پتانسیل بالایی برای رشد با تغییر شرایط آب و هوایی دارد.

ویدیوی تایم لپس زیر، رشد سیب زمینی داخل ماهواری مکعبی CIP را نشان می‌دهد:

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*