تصاوير و ويديويي جالب از پديده گردباد آتش

 يك فيلمساز موفق به تهيه تصاويري از پديده نادر گردباد آتش به ارتفاع 30 متر در يكي از مناطق دورافتاده استراليا شده است.بر خلاف گردبادهاي گرد و غبار كه حرارت خود را از نور خورشيد بدست مي آورند، گردبادهاي آتشين با استفاده از آتش سوزي هاي موجود بر روي زمين و تركيب با هواي گرم، ستون هاي عظيم آتش را شكل مي دهند.

 گردباد آتش جزو يكي از پديده هاي طبيعي بسيار شايع محسوب مي شود، اما كمتر توسط انسان مشاهده شده است و يكي از دلايل اين مسأله، وقوع اين پديده در قلب آتش سوزي جنگلها عنوان مي‌شود.

پروفسور «مارك ويسوكي» متخصص علوم جوي دانشگاه كورنل تأكيد مي كند:

اين پديده بيش از آنكه به گردباد شبيه باشد، مانند ستوني از رشته هاي آتش يا گرداب هاي آتشين هستند.با بالا رفتن و قد كشيدن ستون آتش، از قطر آن كاسته و بر سرعت چرخش آن افزوده مي شود. ارتفاع تقريبي ستون آتش 30 متر و سرعت چرخش آن 35.4 كيلومتر در ساعت تخمين زده مي شود.به گفته «ويتوسكي» سرعت گسترش اين پديده بسيار سريع است و مانند يك دستگاه مكنده، هواي گرم را بطرف خود كشيده و گرداب آتشين را ايجاد مي كند.

«كريس تانگي» كه از پديده هاي طبيعي نادر فيلم تهيه مي كند، روز پنجشنبه 11 سپتامبر (20 شهريور) در يكي از مناطق دورافتاده استراليا موفق به مشاهده اين پديده و تهيه فيلم از آن شد.


منبع : travel.aol.co.uk

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*