نصب ویندوز از روی فلش مموری

آموزش کامل نصب ویندوز از روی فلش مموری

نصب ویندوز از روی فلش مموری یا انواع حافظه یو اس بی (USB) کار بسیار ساده ای است که در ادامه ضمن دانلود نرم افزار مربوطه، آموزش نصب ویندوز با فلش را خواهید آموخت.

چندین سال قبل شاهد جایگزینی فلاپی‌ها با لوح‌های فشرده و یا همان سی دی‌ها و دی وی دی‌ها بودیم. اکنون نیز همین روال برای لوح‌های فشرده پیش آمده و رفته رفته کاربرد آن‌ها کم می‌شود، چرا که کاربران ترجیح می‌دهند از حافظه‌های دارای قابلیت استفاده مجدد همچون فلش‌ مموری‌های یو اس بی و هارد دیسک‌های اکسترنال استفاده کنند. علاوه بر آن، در برخی لپ تاپ‌های قدیمی درایو نوری وجود ندارد و متاسفانه این بخش سخت افزاری در لپ تاپ‌های جدید نیز کمی زود خراب می‌شود. با توجه به این شرایط، نصب ویندوز از روی فلش مموری بهترین راهکار است. اما چگونه؟

مزایای نصب ویندوز از روی فلش مموری

 • سرعت در نصب و راه‌اندازی به مراتب افزایش پیدا می‌کند
 • تهیه نسخه پشتیبان بسیار راحت می‌شود.
 • نصب ویندوز از روی فلش مموری فرآیندی یکبار مصرف نیست و تا زمان فرمت کردن فلش مموری می‌توان بر روی دستگاه‌های مختلف ویندوز نصب کرد.
 • می‌توان تنها بر روی یک درایو یو اس بی، شرایط نصب چندین سیستم عامل را به صورت همزمان فراهم کرد.

نه تنها کاربران، بلکه بازار تکنولوژی نیز روش کار خود را تغییر داده و به شکلی متفاوت به لوح‌های فشرده نگاه می‌کند. به عنوان نمونه، اکنون می‌توان ویندوز ۱۰ را به صورت درایو یو اس بی خریداری کرد. اگرچه لوح‌های فشرده همچنان وجود داشته و روش اصلی نصب سیستم عامل محسوب می‌شوند، اما مدت‌ها است که دیگر تنها روش انجام این کار نیستند. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در دستگاه‌های جدید مخصوصا تبلت‌ها و لپ تاپ‌ها، سیستم عامل به صورت پیشفرض نصب می‌شود و کاربر هرگز درگیر نصب ویندوز از روی فلش مموری و یا دی وی دی نخواهد شد.

یو اس بی درایوها نصب سیستم عامل را بسیار سریع و راحت کرده‌اند، با این وجود هنوز به یک کپی از دیسک نصب ویندوز نیاز است. انجام این کار به راحتی کپی و پیست کردن چند فایل نیست، اما نرم افزار WinToFlash کار را بسیار سریع کرده است. نسخه Personal Edition نرم افزار WinToFlash، به صورت مستقیم از دیسک نصب ویندوز، یک یو اس بی با قابلیت بوت کردن می‌سازد. نرم افزار WinToFlash Personal Edition را دانلود و نصب کنید. بعد از نصب، برنامه را باز کرده و با قوانین استفاده از آن همچون مشاهده پیام‌های تبلیغاتی نه چندان آزاردهنده موافقت کنید. در ادامه به تب Advanced mode وارد شوید.

نصب ویندوز از روی فلش مموری

همانند تصویر بالا، گزینه Transfer Windows Vista/7/8/10 setup to a USB drive را برگزینید. در ادامه مسیر فایل نصبی ویندوز (Windows setup file path) را مشخص کنید. در مرحله بعدی فلش یو اس بی مورد نظر را انتخاب کرده و در نهایت کلید Run را بزنید. فراموش نکنید همواره برای فراهم کردن مقدمات نصب ویندوز از روی فلش مموری ، تمامی اطلاعات این یو اس بی فرمت خواهند شد. پس حتما از اطلاعات مهم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

قابلیت مالتی بوت نرم افزار WinToFlash

یکی از قابلیت‌هایی که WinToFlash را بین تعداد زیادی از نرم افزارهای موجود برای نصب ویندوز از روی فلش مموری در اولویت قرار می‌دهد، امکان مالتی بوت آن است.  کاربر می‌تواند یک درایو یو اس بی سفارشی‌سازی شده مملو از انواع توزیع های لینوکس، دیسک بازیابی و دیگر ابزارهای دم دستی ایجاد کند.

نصب ویندوز از روی فلش مموری

برای این کار مجددا به تب Advanced mode بازگشته و گزینه Create Multiboot USB Drive را انتخاب کنید. در صفحه بعد، گزینه Add را برگزینید. با این کار پنل Add new item برای شما باز خواهد شد. همانند دیگر ابزارهای ساخت درایو یو اس بی مالتی بوت، نرم افزار WinToFlash نیز یک لیست بلند بالا برای ساخت ابزارهای مختلف در این فلش مموری دارد. بین گزینه‌های آن اسکرول کرده و ابزار مورد نظر را انتخاب کنید.

نصب ویندوز از روی فلش مموری

یکی از قابلیت‌های بسیار خوب این نرم افزار، اکنون تحت گزینه Download selected ISO now به نمایش درخواهد آمد. با انتخاب این گزینه می‌توانید آخرین نسخه ابزار و یا سیستم عامل انتخاب شده را دانلود کنید. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، با زدن گزینه Select an ISO image امکان انتخاب یک فایل ISO از سیستم کامپیوتری شما نیز وجود دارد.

نصب ویندوز از روی فلش مموری

انتخاب‌های خود را تکمیل کرده و سپس بر روی گزینه Run کلیک کنید. فراموش نکنید با استفاده از نسخه Lite نرم افزار WinToFlash تنها می‌توانید دو فایل ISO را در حالت مالتی بوت انتخاب کنید. البته ابزارهای رایگان دیگری وجود دارند که انجام این کار به صورت نامحدود در آنها ممکن است.

روش دیگر نصب ویندوز از روی فلش مموری

نرم افزار WinToFlash یکی از بهترین ابزارها برای بوت کردن فلش مموری به کمک رسانه نصب فیزیکی است (لوح فشرده). اما امروز بیشتر کاربران، تمامی مراحل کارهای خود را دیجیتالی پیش برده و همواره در اینترنت به دنبال فایل‌های مورد نیاز می‌گردند. استفاده از نرم افزار Microsoft Media Creation Tool روش دیگری برای دانلود فایل ISO ویندوز است تا به این وسیله بدون نیاز به دی وی دی ویندوز، به نصب ویندوز از روی فلش مموری بپردازید. مزیت این ابزار این است که نسخه ویندوز را بنابر مشخصات سیستم کامپیوتری شما تشخیص داده و بسیاری از مراحل را به صورت خودکار پیش می‌برد.

ویندوز ۱۰

نرم افزار Microsoft Media Creation Tool را دانلود و نصب کنید. بعد از موافقت با قوانین استفاده از آن، گزینه Create installation media for another PC را برگزینید.

نصب ویندوز از روی فلش مموری

در مرحله بعدی، زبان، نسخه و معماری سیستم عامل مورد نظر (۳۲ یا ۶۴ بیتی) را انتخاب کنید. Media Creation Tool به صورت پیشفرض برخی از گزینه‌ها را انتخاب می‌کند و می‌توانید بدون تغییر آن‌ها، باقی فرآیند را پیش ببرید. در هر صورت اگر در حال دانلود فایل ISO برای یک سیستم کامپیوتری دیگر هستید، شاید نیاز باشد نسخه و معماری متفاوتی را انتخاب کنید.

نصب ویندوز از روی فلش مموری

در صفحه بعدی دو گزینه USB flash drive و ISO file را پیش رو دارید. با انتخاب گزینه دوم، یک فایل ISO با توجه به اطلاعات وارد شده در صفحه قبل ایجاد می‌شود. حال بعد از دانلود این ISO، می‌توانید به کمک ابزارهایی همچون Rufus، به نصب ویندوز از روی فلش مموری بپردازید. اما اکنون گزینه انتخابی ما USB flash drive است. گزینه Next را زده و سپس یو اس بی مورد نظر را انتخاب کنید. در ادامه جدیدترین ورژن ویندوز ۱۰ دانلود خواهد شد.

نصب ویندوز از روی فلش مموری

دانلود فایل ISO برای نصب ویندوز از روی فلش مموری مزایای بیشتری دارد. با این کار می‌توان بدون تکرار مراحل بالا، یک بار یک درایو یو اس بی ایجاد کرده و بر روی بی‌نهایت دستگاه ویندوز نصب کرد. در ادامه نحوه نصب ویندوز از روی فلش مموری با استفاده از نرم افزار Rufus و به کمک فایل ISO را آموزش خواهیم داد.

ویندوز ۷ و ۸.۱

در نظر داشته باشید برای ویندوز ۸.۱، ابزار متفاوتی وجود دارد که می‌توانید آن را از طریق این لینک دریافت کنید. بعد از نصب، باقی مراحل همانند موارد ذکر شده در بالا هستند.

نصب ویندوز از روی فلش مموری

نصب ویندوز از روی فلش مموری با فایل ISO و به کمک Rufus

بیشتر کاربران، به جای جمع‌آوری چندین سی دی و دی وی دی، فایل ISO سیستم عامل‌های مختلف را تهیه کرده و در هارد دیسک خود نگهداری می‌کنند. یکی از بهترین ابزارها برای ساخت یک درایو یو اس بی با قابلیت بوت کردن، نرم افزار Rufus است. بعد از رفتن به وب سایت Rufus، آخرین نسخه نرم افزار آن را دانلود کنید.

نصب ویندوز از روی فلش مموری

به محض دانلود، فایل را باز کرده و پایین گزینه Device، فلش مموری یو اس بی مورد نظر را انتخاب کنید. در ادامه، بر روی آیکون دیسک کوچک در پایین کلیک کرده و فایل ISO را برای ادامه باقی مراحل نصب ویندوز از روی فلش مموری انتخاب کنید. سپس Start را انتخاب کرده و تا اتمام فرآیند منظر بمانید. اکنون فلش شما اصطلاحا بوتیبل (Bootable) شده است. حال باید چه کرد؟

بوت از فلش یو اس بی

این مرحله یکی از متداول‌ترین مشکلات و سوالات کاربران حین نصب سیستم عامل است. سیستم همواره در تلاش است تا از محلی که سیستم عامل نصب شده بوت شود، اما در زمان نصب سیستم عامل، باید این اولویت را عوض کرده و به درایو نوری (برای نصب از روی دی وی دی) و یا یو اس بی درایو تغییر دارد. تغییر اولویت بوت از منوی Boot Device Priority ممکن است. اما چگونه باید به این منو دست پیدا کرد؟

دست یافتن به تنظیمات بایوس در هر سیستم متفاوت است. به عنوان نمونه، در برخی لپ تاپ‌ها باید سیستم را خاموش کرده و سپس آن را با نگه داشتن دکمه مشخص شده در عکس زیر روشن کرد.

در برخی دیگر از لپ تاپ‌ها، یک دکمه بسیار ریز در کنار پورت سمت چپ یو اس بی وجود دارد که باید آن را بعد از خاموش کردن سیستم، با یک شی بسیار نازک و تیز برای چند ثانیه فشار داد. دسترسی به تنظیمات بایوس در هر سیستم متفاوت است، پس بسته به سیستم کامپیوتری خود، در اینترنت به دنبال روش انجام آن بگردید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۱۶ دیدگاه

 1. سلام.من ویندوز ۷ دانلود کردم در سه پارت که به صورت فشردست بعد ک از حالت فشرده سازی خارج میکنم یک فایلی به صورت iso است ودر واقع من هر فایلی زیپی ک من از حالت فشرده سازی خارج میکنم روی هم از هرکدوم ی فایل iso میده ک روی هم میشه ۳ تا.الان من برای نصب باید چیکارکنم؟؟

 2. چرا در موقع نصب بافلاش اولین باری که در موق نصب ویندوز سیستم باید ری استا ت بشه بعد از بالا اومدن سیستم دوباره بر میگرده. اول نصب

  • چون شما وقتی پیام کلیدی را فشار دهید رو میبینید کلیدی را فشار می دین،این کار فقط باید برای بار اول و ورود به نصب کننده انجام بشه و دفعه های بعدی نباید کلیدی رو فشار بدین و اجازه بدین سیستم بوت شه.

 3. من طبق دستور این کارو کردم نمی‌دادم چرا در موقعنصب ویندوز. اولین باری که در نصب سیتم باید ری استارت میشه در موقع بال آمدن دوباره دوباره بر میگرده از اول نصب بشه ویندوز چرا

 4. سلام لب تاب من فقط یک فلش سفید روی صفحه آبی میاد آیا ویندوز پرونده لطفاً راهنمایی کنید متشکرم دوستان واقعا اینجا استفاده از معرفت بیشتر به آدم حال میده چون بی توقع یاری میدن آدم را ا

 5. سلام
  سوال من اینکه موقع نصب ویندوز رو تبلت که بوت یو اس بی تو ستابش نداره به چه شکل هست؟
  فقط دو تا بوت براش تعریف شده که به ترتیب زیر است
  windows boot manager
  internal EFI shell

 6. سلام ببخشید من لپ تاپم ویندوز ۷ هست و از ورژن های قدیمیش.رمز ورودی رو به طور کل فراموش کردم و تنها برام ریست پسورد میزاره.وقتی میزم روش بعد next رو میزنم بعدش ازم وسورد دیسک ویزارد(یه همچین چیزی)میخواد.از بوت و اینجور چیزاهم سردر نمیارم و نمیدونم با فلش دیسک باید چیکار کنم.لطفا کمکم کنین

  • یک برنامه برای برداشتن پسور ویندوز توی وب وجود داره سرچ کنید Windows Password Remover. برنامه به صورت یک فایل iso دانلود میکنید بعد روی یه سی دی رایت میکنید. سیستم رو با اون سی دی بوت میکنید و پس از طی چن مرحله ساده ، پسورد ویندوزتون برداشته میشه.
   موفق باشید

 7. سلام من فایل رو دانلود کردم ریختم روی فلش حالا چجوری از طریق فلش ویندوز نصب کنم چون مادربردم قابلیت بوت از طریق فلش رو نداره

 8. من ویندوز ۱۰ رو دانلود کردم دو قسمت هست دو تا ایمیج ازش در می اد چگونه این رو تبدیل به یه ایمیج کنم بدم به این نرم افزارها؟

  • اگر ویندوز ۱۰ که دانلود کردید به صورت فایل ایزو هست میتونید مستقیما به این نرم افزارها معرفی کنید و به ابزار دیگه‌ای نیاز نداره، وگرنه باید ابتدا با استفاده از یه برنامه دیگه ایزو اون رو به دست بیارید

 9. سعلااام، خسته نباشید
  ببخشید موقع نصب با فلش وقتی درایو c رو فرمت میکنم و میخوام next بزنم ک بره تو نصب این ارور پایین میادش فقط هم موقع نصب با فلش اینطوری با سی دی همچنین مشکلی ندارم، ممنون میشم ی راه حلی معرفی کنید
  “”Setup was unable to create a new system partition ارور هنگام نصب ویندوز””

 10. ساده ترین نرم افزار و بهترین که مربوط به خود شرکت میکروسافت هستش . حتما امتحان کنید پشیمون نمیشید

  Windows.7 . 8 .1 .10. USB.DVD microsoft

  صفحه ماکروسافت

  https://www.microsoft.com/en-us/download/windows-usb-dvd-download-tool

  اینم لینک دانلود چند لحظه صبر کنید تا فراخوانی شه
  http://download-codeplex.sec.s-msft.com/Download/Release?ProjectName=wudt&DownloadId=96313&FileTime=129048694816630000&Build=21046