شهر مریخی

برنامه های امارات برای ساخت شهر مریخی و رویای مهاجرت به فضا

در دهه‌های اخیر، کشور شیخ‌نشین امارات، نام خود را به عنوان یک کشور سرمایه‌دار مطرح کرده و با سرعت زیادی رو به پیشرفت است. برج‌های مرتفع، مراکز خرید و گردشگری لوکس و هتل‌های بی‌نظیر، همه نشان‌دهنده‌ی مدرنیزه شدن این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس است. اما آن‌ها به همین چیزها بسنده نکرده‌اند و اهداف بزرگ‌تری را در سر دارند؛ چرا که مدتی است اماراتی‌ها برای ساخت شهر مریخی و تحقق رویای مهاجرت به فضا برنامه‌ریزی کرده‌اند.

کشور بزرگ‌ترین شهربازی‌ها، بلندترین برج‌ها و لوکس‌ترین هتل‌ها، اکنون در حال برنامه‌ریزی برای ساخت یک شهر مریخی مدرن و لوکس است و با این طرح، قصد دارد پا را فراتر از کره زمین بگذارد و سرمایه‌های کلان خود را در سیاره‌های دیگر خرج کند. انسان‌ها مدت‌هاست که رویای زندگی در فضا را در سر می‌پرورانند و برنامه‌هایی نیز برای این موضوع مطرح شده است؛ حتی طرح‌هایی از خانه‌های مریخی معرفی شده و باید دید آیا در آینده این برنامه‌ها عملی خواهند شد یا خیر؟

شهر مریخی

سیاره مریخ یا بهرام، چهارمین سیاره منظومه شمسی است که بسیاری از دانشمندان و ستاره‌شناسان، آن را شبیه‌ترین سیاره به زمین می‌دانند. برخی از دانشمندان بر این باورند که مریخ تنها سیاره‌ای خواهد بود که امکان زندگی بشر در آن وجود دارد. به گفته محققان، نوری که از خورشید به مریخ می‌رسد معادل نیمی از نوری است که زمین، آن را دریافت می‌کند و به همین دلیل همیشه شرایط شبیه به زمستان کره زمین در مریخ حاکم است. همچنین هر سال در مریخ از ۶۷۸ روز تشکیل می‌شود و روزها نیز ۲۴ ساعت و ۳۷ دقیقه هستند. علاوه بر آن، سیاره سرخ دارای دو قمر به نام‌های فوبوس و دیموس است.

شهر مریخی

چند سالی است که سازمان ناسا و شرکت اسپیس ایکس در حال بررسی شرایط مریخ برای سکونت بشر هستند. در کنار این دو سازمان فضایی بزرگ، کشور امارات متحده عربی نیز عزم خود را برای ورود به سیاره سرخ و حتی ساخت یک شهر مریخی جزم کرده است. امارات که با درآمد حاصل از فروش نفت و گاز و جذب توریست توانسته به یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا تبدیل شود، اکنون قصد دارد شهری به بزرگی شیکاگو (بزرگ‌ترین شهر ایالت ایلینو آمریکا) در سیاره مریخ بسازد. با اعلام حاکمان امارات، قرار است این شهر مریخی در ۱۰۰ سال آینده یعنی تا سال ۲۱۱۷ میلادی تکمیل شود. البته آن‌ها می‌خواهند همین امسال، فضانوردانی را به مریخ بفرستند.

شهر مریخی

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی و معاون رئیس جمهور امارات متحده عربی در جریان اجلاس دولت جهانی در دبی در خصوص پروژه ساخت شهر مریخی مدرن و لوکس اظهار کرد:

جاه‌طلبی انسان‌ها هیچ‌گاه به پایان نخواهد رسید و پیشرفت‌ نسل بشر در سال‌های اخیر نیز نشان‌دهنده همین موضوع است. انسان با به‌کارگیری توانایی‌های خود می‌تواند به آرزوها و رویاهایش دست پیدا کند. اولین قدم برای ساخت شهر مریخی ، اعزام فضانوردان جوانمان به سیاره سرخ است و به همین منظور، تیمی برای سرعت بخشیدن در حمل و نقل به این سیاره ایجاد شده است. همچنین دانشمندان در حال مطالعه نحوه تامین انرژی، مواد غذایی و حمل و نقل در مریخ هستند.

شهر مریخی

در اجلاس دولت جهانی در دبی، سران ۱۳۸ کشور حضور داشتند و مطرح شدن چنین مبحثی، باعث افتخار اماراتی‌ها بود. آژانس فضایی این کشور حاشیه خلیج فارس در سال ۲۰۱۴ میلادی تاسیس شد و با موسسه‌های فضایی فرانسه و انگلیس نیز همکاری نزدیکی دارد.

سران اماراتی، نام پروژه شهر مریخی را پروژه شهر شادی گذاشته‌اند. این پروژه حدود ۱۰۰ سال به طول می‌انجامد و یکی از طولانی‌ترین پروژه‌های تاریخ دنیا محسوب می‌شود. در حال حاضر، اماراتی‌ها کاوشگران بدون سرنشینی را برای ارسال به مریخ آماده می‌کنند تا محیط این سیاره را به خوبی مورد بررسی قرار دهند. این کار تا سال ۲۰۲۱ ادامه پیدا خواهد کرد و تمامی جوانب زندگی در مریخ و روش‌های حمل و نقل در آن به خوبی بررسی خواهد شد.

شهر مریخی

ساخت شهر مریخی ؛ امکان‌پذیر یا رویاپردازی؟

برخی منتقدان بر این باورند که برنامه امارات برای ساخت شهر مریخی کمی رویاپردازانه است و ساخت چنین شهر مدرن و مجهزی در مدت ۱۰۰ سال آن هم در مریخ بسیار سخت و پرهزینه و حتی غیرممکن خواهد بود. با این حال، مسئولان اماراتی معتقدند که اهدافشان تا سال ۲۰۲۱ به صورت کاملا دقیق، محاسبه و برنامه‌ریزی شده است و در آینده نزدیک خبرهای جدیدی در این مورد اعلام خواهد شد.

شهر مریخی

اگر این طرح اجرایی شود و امارات موفق به ساخت یک شهر در مریخ شود، می‌تواند از وابستگی به درآمد نفت و گاز رهایی پیدا کند و از طریق جذب گردشگر برای این شهر مدرن و فضایی، درآمد هنگفتی را به جیب بزند. بسیاری از محققان و سازمان‌ها و نهادهای مربوط به حوزه هوا و فضا، احتمال موفقیت این طرح را ۵۰ درصد می‌دانند. سازمان ناسا نیز اعلام کرده بود که در بهترین حالت ممکن، ۷۰ درصد احتمال دارد که این پروژه با موفقیت همراه شود. حال باید دید که آژانس فضایی امارات که سابقه بسیار کمی هم دارد می‌تواند با سرمایه‌گذاری هنگفت شیخ‌های اماراتی، این پروژه را به سرانجام برساند؟ در هر صورت، اگر این طرح عملی شود، علاوه بر آینده درخشانی که برای امارات متحده عربی رقم می‌زند، می‌تواند رویاهای همیشگی انسان‌ها برای زندگی در فضا را محقق کند.

شهر مریخی

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. با این که عرب هستن. ولی خدایی پولاشونو دارن جای دزستی خرج میکنن.

  2. مطمئناً چنین چیزی امکان پذیر نیست،نه به دلیل کمبود سرمایه یا مسائلی از این دست بلکه به این دلیل که آینده کره زمین تا صد سال آینده کاملاً نامعلومه.