فرودگاه فضایی در مدار ماه

ایجاد فرودگاه فضایی در مدار ماه برای اعزام فضاپیمای سرنشین‌دار به مریخ

مدت‌هاست که بحث سفر انسان به مریخ مطرح شده و شرکت‌هایی مانند اسپیس ایکس و همچنین سازمان ناسا فعالیت‌های زیادی را در همین راستا انجام داده‌اند؛ اما تاکنون چیز زیادی در مورد چگونگی انجام این ماموریت اعلام نشده است. اکنون گفته می‌شود که قرار است یک فرودگاه فضایی در مدار ماه راه‌اندازی شود تا سفر فضاپیماهای سرنشین‌دار به مریخ از طریق آن صورت بگیرد.

آژانس فضانوردی آمریکا یا ناسا در سال‌های اخیر، هزینه زمانی و مالی زیادی را صرف ساخت و آزمایش قدرتمندترین راکت خود یعنی سیستم پرتاب فضایی (SLS) کرده اما تاکنون چیز زیادی در مورد اینکه سفر به مریخ در چه زمانی و با چه مکانیزمی انجام می‌شود منتشر نشده است. حال خبرهای جدیدی در این مورد به گوش می‌رسد و ظاهرا اتفاقات مهمی در این بخش رخ داده است.

فرودگاه فضایی در مدار ماه

ناسا برنامه جالب توجهی را شامل چند پرتاب تشریح کرد. بر این اساس قرار است یک فرودگاه فضایی در مدار ماه با عنوان پروژه Deep Space Gateway راه‌اندازی شود و ماموریت‌هایی با هدف رسیدن به اعماق فضا از طریق این مکان صورت بگیرد. مهم‌ترین بخش این ماموریت‌ها، اعزام فضاپیمای سرنشین‌دار به مریخ در سال ۲۰۳۳ میلادی خواهد بود.

این پروژه در ظاهر مانند برنامه‌های علمی تخیلی به نظر می‌رسد و شباهت زیادی به فیلم Stargate محصول سال ۱۹۹۴ دارد؛ اما برنامه جدید ناسا برای سفر به مریخ را می‌توان یک نسخه قابل تحقق از این قبیل فیلم‌های علمی تخیلی دانست که در آن خبری از کرم چاله‌ها نخواهد بود. شواهد نشان‌دهنده‌ی آن است که ناسا با جدیت در حال پیگیری این پروژه است و نخستین پرتاب آزمایشی در راستای سفر انسان به مریخ نیز در سال آینده تحت عنوان ماموریت EM-1 انجام خواهد شد. بیل گرستن مایر (Bill Gerstenmaier)، رئیس برنامه پرتاب‌های سرنشین‌دار ناسا نیز در این باره اظهار کرد که همه چیز برای آغاز این نوع ماموریت‌ها آماده است.

فرودگاه فضایی در مدار ماه تنها در زمان پرتاب‌ها از فضانوردان میزبانی خواهد کرد

در مرحله اول از راکت SLS برای ماموریت EM-1 به عنوان یک ماموریت بدون سرنشین استفاده خواهد شد اما امکان ایجاد هر تغییری در این برنامه وجود دارد. سازمان ناسا در ادامه از این راکت برای پرتاب فضاپیمای Europa Clipper استفاده خواهد کرد. این فضاپیما به سوی اعماق فضا و با هدف مطالعه قمر مهم سیاره مشتری یعنی «اروپا» پرتاب می‌شود. پس از آن نیز نوبت به استفاده از راکت SLS در ماموریت‌هایی می‌رسد که در سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۶ میلادی انجام می‌شود و طی آن‌ها قرار است انسان‌ها به مریخ سفر کنند. طبق آخرین اخباری که منتشر شده، قرار است یک فرودگاه فضایی در مدار ماه ساخته شود که به اعزام انسان‌ها به مریخ کمک خواهد کرد. این فرودگاه فضایی نسبت به ایستگاه فضایی بین‌المللی که به دور زمین در حال چرخش است و همواره تعدادی فضانورد در آن حضور دارند، ابعاد کوچکتری خواهد داشت و تنها هنگام پرتاب‌ها از فضانوردان میزبانی می‌کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*