ثروتمندترین مردان دنیای فناوری

با ثروتمندترین مردان دنیای فناوری آشنا شوید

نشریه بلومبرگ (Bloomberg) هر از چندگاهی لیست ثروتمندترین افراد جهان را منتشر می‌کند که بر اساس آخرین آمار این نشریه، تقریبا ۳۰ درصد میلیاردرهای دنیا در عرصه فناوری فعالیت می‌کنند. نام افرادی مانند بیل گیتس، مارک زاکربرگ، جف بزوس و لری پیج نیز در این لیست به چشم می‌خورد. در این مطلب قصد داریم به معرفی ۹ مورد از ثروتمندترین مردان دنیای فناوری بپردازیم.

امروزه، فناوری در تمامی عرصه‌های زندگی وارد شده و به بخش مهم زندگی روزمره تمامی افراد در سراسر دنیا تبدیل شده است. به همین دلیل هیچ تعجبی ندارد که بسیاری از میلیاردرهای جهان در این حوزه فعالیت داشته باشند. در این میان، حضور کارآفرینان آمریکایی نیز بسیار چشم‌گیر است؛ کارآفرینانی که با تلاش مداوم به موفقیت و ثروت بسیاری دست پیدا کردند. با این روند، پیش‌بینی می‌شود که در سال‌های آینده نیز تعداد افرادی که در حوزه فناوری به درآمدهای میلیاردی می‌رسند افزایش پیدا کند. در ادامه با ثروتمندترین مردان دنیای فناوری آشنا می‌شویم.

۹ مورد از ثروتمندترین مردان دنیای فناوری

۹. ما هواتنگ (Ma Huateng)

ثروت: ۲۲.۵ میلیارد دلار

سن: ۴۵

کشور: چین

منبع ثروت: هلدینگ تنسنت

یکی از ثروتمندترین مردان دنیای فناوری ، ما هواتنگ، مالک چینی هلدینگ «تنسنت» (Tencent) است که در زمینه ارائه خدمات شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های گروهی، پورتال‌های وب، تجارت الکترونیک، آنتی ویروس‌ها، مرورگر وب، بازی‌های آنلاین چندنفره و خدمات ارزش افزوده مخابراتی فعالیت می‌کند. این شرکت هلدینگ در سال ۱۹۹۸ میلادی توسط وی راه‌اندازی شد و در سال ۲۰۱۴ پس از شرکت‌های گوگل، آمازون و کام وای بی، به چهارمین شرکت بزرگ اینترنتی جهان تبدیل شد. ثروت کنونی ما هواتنگ حدود ۲۲.۵ میلیارد دلار برآورده شده که ۴.۵ میلیارد دلار آن تنها در سال ۲۰۱۶ کسب شده است.

ثروتمندترین مردان دنیای فناوری

۸. استیو بالمر (Steve Ballmer)

ثروت: ۲۷ میلیارد دلار

سن: ۶۰

کشور: آمریکا

 منبع ثروت: مایکروسافت

استیو بالمر یک دانشجوی انصرافی از دانشگاه استنفورد در سال ۱۹۸۰ بود که سپس به دوست هارواردی خود یعنی بیل گیتس پیوست. وی با دریافت حقوق ۵۰ هزار دلاری به اولین مدیر تجاری مایکروسافت تبدیل شد و در سال ۲۰۰۰ پس از کناره‌گیری بیل گیتس از سمت‌های اجرایی به عنوان مدیرعامل این شرکت انتخاب شد و تا سال ۲۰۱۴ نیز در همین سمت باقی ماند. بالمر تمام دارایی خود را از راه کارمندی شرکت مایکروسافت به دست آورد و این در حالیست که وی موسس و یا از اقوام موسس مایکروسافت هم نبود. این میلیاردر آمریکایی با هزینه ۲ میلیارد دلار، باشگاه بسکتبال لس آنجلس کلیپرز را خریداری کرده است. استیو بالمر ۲۷ میلیارد دلار سرمایه دارد که ۴.۸ میلیارد دلار آن را در سال ۲۰۱۶ کسب کرد.

ثروتمندترین مردان دنیای فناوری

۷. جک ما (Jack Ma)

ثروت: ۳۵.۷ میلیارد دلار

سن: ۵۲

کشور: چین

منبع ثروت: وبسایت علی بابا

جک ما با راه‌اندازی وبسایت علی بابا (Alibaba) به ثروتمندترین مرد چین تبدیل شد. او در سال ۱۹۹۶ میلادی با سرمایه ۶۰ هزار دلاری، علی بابا را به راه انداخت و ۱۵ سال پس از آن، این کمپانی با دریافت ۲۵ میلیارد دلار سفارش، رکوردشکنی کرد. جک ما با وجود افت‌هایی که در سهام علی بابا به وجود آمد، همواره به موفقیت کسب و کارش اطمینان دارد. در حال حاضر ثروت این مرد چینی ۳۵.۷ میلیارد دلار است که ۸.۴ میلیارد دلار آن در سال ۲۰۱۶ کسب شد.

ثروتمندترین مردان دنیای فناوری

۶. سرگئی برین (Sergey Brin)

ثروت: ۴۱.۶ میلیارد دلار

سن: ۴۳

کشور: آمریکا

منبع ثروت: گوگل

سرگئی برین یک کارآفرین نخبه است که به همراه لری پیج، گوگل را راه‌اندازی کرد. وی در روسیه به دنیا آمده و در دانشگاه استنفورد تحصیل کرده است. برین در حال حاضر مدیر فناوری گوگل و چهارمین ثروتمند جوان جهان است. میزان ثروت این میلیاردر جوان ۴۱.۶ میلیارد دلار برآورده شده که ۴.۱ میلیارد دلار آن در سال ۲۰۱۶ به دست آمده است.

ثروتمندترین مردان دنیای فناوری

۵.لری پیج (Larry Page)

ثروت: ۴۲.۵ میلیارد دلار

سن: ۴۳

کشور: آمریکا

منبع ثروت: گوگل

یکی دیگر از ثروتمندترین مردان جهان در دنیای فناوری ، لری پیج است که در مقطع دکترا از دانشگاه استنفورد فارغ‌التحصیل شد. پیج با همکاری همکلاسی‌اش یعنی سرگئی برین موفق به راه‌اندازی گوگل شدند و تاثیر بزرگی را بر دنیای فناوری گذاشتند. لری پیج در سال ۲۰۱۵ هلدینگ آلفابت را تاسیس کرد و تغییرات بنیادینی را در گوگل به وجود آورد. به این ترتیب، گوگل و کلیه شرکت‌های زیرمجموعه آن به عضوی از این هلدینگ بزرگ تبدیل شدند. این کارآفرین ۴۳ ساله آمریکایی اکنون ۴۲.۵ میلیارد دلار ثروت دارد که ۴.۳ میلیارد دلار آن در سال گذشته میلادی حاصل شده است.

ثروتمندترین مردان دنیای فناوری

۴. لری الیسون (Larry Ellison)

ثروت: ۴۵.۳ میلیارد دلار

سن: ۷۲

کشور: آمریکا

منبع ثروت: اوراکل

لری الیسون با گذراندن سن ۷۲ سالگی، مسن‌ترین فرد حاضر در فهرست ثروتمندترین مردان دنیای فناوری است و اکنون رهبری یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در زمینه پایگاه داده یعنی اوراکل (Oracle) را بر عهده دارد. او کار خود را از سال ۱۹۷۷ میلادی در حوزه الکترونیک آغاز کرد. الیسون حقوق خود را از یک میلیون دلار در سال به یک دلار در سال کاهش داد؛ اما با توجه  به میزان سهامی که در اختیار دارد، بیش از ۶۰ میلیون دلار در سال از سهام شرکت اوراکل به دست می‌آورد. هم‌اکنون ثروت الیسون بالغ بر ۴۵.۳ میلیارد دلار است که ۵.۲ میلیارد دلار آن به سال گذشته مربوط می‌شود.

ثروتمندترین مردان دنیای فناوری

۳. مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg)

ثروت: ۵۸.۵ میلیارد دلار

سن: ۳۲

کشور: آمریکا

منبع ثروت: فیسبوک

جوان‌ترین فرد حاضر در فهرست ثروتمندترین مردان دنیای فناوری ، مارک زاکربرگ معروف و موسس شبکه اجتماعی فیسبوک است. وی در سال ۲۰۰۴، دانشجوی دانشگاه هاروارد بود و تصمیم گرفت برای مدیریت شبکه اجتماعی تازه‌تاسیس خود یعنی Facebook قید درس خواندن را بزند. نتیجه همین تصمیم این شد که رکورد یک میلیارد کاربر در روز برای فیسبوک ثبت شده است. او با ۳۲ سال سن و دارایی ۵۸.۵ میلیارد دلار، اکنون جوان‌ترین ثروتمند جهان است و ۱۱.۱ میلیارد دلار از ثروت خود را در سال ۲۰۱۶ به دست آورده است.

مارک زاکربرگ و همسرش در یک اقدام انسان‌دوستانه اعلام کردند که ۹۹ درصد ثروت خود را پس از مرگ به بنیاد خیریه چان – زاکربرگ می‌بخشند. علاوه بر آن، او در سال ۲۰۱۵ مبلغی بالغ بر ۲۵ میلیون دلار را برای مبارزه با بیماری ابولا و همچنین بخشی از سهام فیسبوک را به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار برای بهبود سیستم مدارس عمومی نیوجرسی اهدا کرده است.

ثروتمندترین مردان دنیای فناوری

۲. جف بزوس (Jeff Bezos)

ثروت: ۷۳.۱ میلیارد دلار

سن: ۵۳

کشور: آمریکا

منبع ثروت: آمازون

زمانی وجود داشت که اگر کسی می‌گفت می‌خواهد فروشگاهی تاسیس کند و بدون آن که وجود فیزیکی داشته باشد به گردش مالی چند میلیارد دلاری دست پیدا کند، همه به او می‌خندیدند و او را دیوانه می‌خواندند؛ اما جف بزوس با راه‌اندازی بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان یعنی Amazon به این رویا تحقق بخشیده است. سایت فروش آنلاین آمازون در سال ۱۹۹۴ با فروش آنلاین کتاب آغاز به کار کرد اما اکنون از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن فروخته می‌شود. جف بزوس ۵۳ ساله با ۷۳.۱ میلیارد دلار سرمایه در رده سوم ثروتمندترین مردان جهان قرار گرفته و ۲۱.۹ میلیارد دلار از ثروت خود را در سال ۲۰۱۶ به دست آورده است.

ثروتمندترین مردان دنیای فناوری

۱. بیل گیتس (Bill Gates)

ثروت: ۸۵.۲ میلیارد دلار

سن: ۶۱

کشور: آمریکا

منبع ثروت: مایکروسافت

و اما می‌رسیم به نفر اول ثروتمندترین مردان دنیای فناوری و البته ثروتمندترین مرد دنیا در تمامی حوزه‌ها یعنی بیل گیتس که مایکروسافت را تاسیس کرد و تا سال ۲۰۰۰ میلادی به مدت ۲۵ سال به عنوان مدیرعامل آن فعالیت می‌کرد. وی تا سال ۲۰۱۴ در مجموع ۳۹ سال، ریاست هیات مدیره مایکروسافت را بر عهده داشت و اکنون نیز با در اختیار داشتن ۸۰ درصد سهام این شرکت، مالک اکثریت سهام این غول دنیای فناوری است. بیل گیتس بالغ بر ۸۵.۲ میلیارد دلار ثروت دارد که ۱۰.۶ میلیارد دلار آن در سال ۲۰۱۶ کسب شده است. وی همچنین اعلام کرد که تمامی ثروت خود را به خیریه خواهد بخشید و هیچ ارثی باقی نخواهد گذاشت.

ثروتمندترین مردان دنیای فناوری

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۴ دیدگاه

  1. انسان واقعی با این مخ ها میگن!!!حالا ایرانو ببین با این پولداراش

  2. خدا به داشتن انسانهایی مثل بیل گیتس افتخار میکنه…انسانی که نه ادعای مسمان بودن داره و نه چیزی ولی هر چی داره در راه کمک به انسانها میده…کاش ما هم یاد میگرفتیم که این افراد برگزیده های خدا هستند

  3. این چرا استیو جابز رو نداره؟؟؟