نسبت تصویر صفحه نمایش گلکسی اس 8

همه چیز درباره نسبت تصویر صفحه نمایش گلکسی اس 8 ؛ مزایا و معایب نسبت ابعاد 18.5:9

بعد از مشاهده کوله‌باری از شایعات طی یک سال، دیگر هیچ چیز مخفی درباره گلکسی اس 8 (Galaxy S8) و گلکسی اس 8 پلاس (+Galaxy S8) باقی نمانده است. از زمان معرفی رسمی این دو گوشی، توجه کاربران بیش از همه به صفحه نمایش آن‌ها جلب شده است. این صفحه نمایش از سوی سامسونگ Infinity Display نام گرفته و نسبت تصویر متفاوتی در مقایسه با دیگر گوشی های هوشمند دارد. نسبت تصویر صفحه نمایش گلکسی اس 8 و گلکسی اس 8 پلاس 18.5:9 بوده و درک آن کمی برای کاربران مشکل شده است.

بعد از این که ال جی جی 6 (LG G6) با نسبت تصویر صفحه نمایش متفاوت 9:18 در نمایشگاه MWC 2017 ظاهر شد، سامسونگ با معرفی پرچمداران جدید خود، عددی عجیب‌تر را برای این نسبت به کاربران نمایش داد. بنابر گفته‌های سازنده، به لطف وجود این ویژگی، نسبت ابعاد صفحه نمایش به بدنه بالا رفته و می‌توان یک صفحه نمایش بزرگ را در بدنه‌ای کوچک جای داد. به دلیل نسبت ابعاد صفحه نمایش به بدنه 84.26 درصد، شاهد ارائه دو فبلت در اندازه‌های دو گوشی هوشمند هستیم. البته، این نسبت بالا را باید مدیون حذف حاشیه‌ها از کنار‌ه‌های صفحه نمایش دانست. این‌ها، گفته‌های سامسونگ هستند.

نسبت تصویر صفحه نمایش گلکسی اس 8

همانطور که می‌دانید، اندازه تمامی صفحه نمایش‌ها بر اساس قطر آن‌ها بیان می‌شود. بر این اساس، می‌توان گلکسی اس 8 مجهز به یک صفحه نمایش 5.8 اینچی را تقریبا با فبلت‌های متداول 5.7 اینچی یکسان دانست، در حالی که این تصور درستی نیست. هم در طراحی این مدل و هم در طراحی گلکسی اس 8 پلاس، شاهد کاهش عرض گوشی و در عوض، افزایش طولی آن در مقایسه با طراحی متداول گوشی های هوشمند هستیم.

بعید به نظر می‌رسد شکل صفحه نمایش گوشی های هوشمند حتی در آینده از حالت مستطیلی خارج شود. از آنجایی که محاسبه مساحت سطح یک مستطیل اصلا کار سختی نیست، می‌توان آن را برای دو پرچمدار جدید سامسونگ انجام داد. با انجام این کار متوجه می‌شوید نه تنها نسبت تصویر صفحه نمایش گلکسی اس 8 و گلکسی اس 8 پلاس تنها یک ترفند بازاریابی است، بلکه اندازه صفحه نمایش‌های آن‌ها نیز به اندازه‌ای که شرکت سازنده تبلیغ می‌کند، بزرگ نیست.

صفحه نمایش‌های 5.7 اینچی دیگر همانند گذشته نیستند

تغییر نسبت تصویر یک صفحه نمایش مستطیلی، بدون شک نسبت مورب و قطری آن را نیز در مقایسه با طرفین تغییر می‌دهد. در هر صورت آنچه تغییر نمی‌کند، شکل صفحه نمایش است. یک مستطیل، بدون در نظر گرفتن نسبت ابعاد، ترکیبی از دو مثلث قائم‌الزاویه است که از وتر به یکدیگر متصل شده‌اند. با ادغام آن‌ها، این دو وتر تبدیل به یک خط تنها، یعنی قطر مستطیل می‌شوند.

نسبت تصویر صفحه نمایش گلکسی اس 8

با استفاده از قضیه فیثاغورس طول و عرض مستطیل صفحه نمایش گلکسی اس 8 را محاسبه کردیم (می‌دانیم قطر یا همان وتر برابر 5.8 اینچ است). طرف طولی دارای اندازه تقریبی 5.22 اینچ و طرف عرضی دارای اندازه تقریبی 2.54 اینچ است. به این ترتیب، اندازه مساحت سطح صفحه نمایش حدود 13.26 اینچ‌ مربع می‌شود. اکنون با در نظر گرفتن این مساحت سطح، ابعاد چنین مستطیلی با نسبت ابعاد 9:16 را محاسبه می‌کنیم. با کمی بازی با ریاضی، اعداد 4.9 اینچ برای سمت طولی و 2.7 اینچ برای سمت عرضی به دست می‌آیند. همانطور که انتظار داشتیم، با توجه به نسبت ابعاد 9:16، از طول کاسته شده و به عرض اضافه شده است.

نسبت تصویر صفحه نمایش گلکسی اس 8

اکنون با در دست داشتن عرض و طول یک مستطیل دارای نسبت ابعاد 9:16، دوباره به سراغ قضیه فیثاغورس می‌رویم. از آنجایی که می‌خواهیم شما را به استفاده از یکی از پرکاربردترین فرمول‌های دوران دبیرستان تشویق کنیم، محاسبه را به شما می‌سپاریم. در هر صورت اگر با ریاضیات میانه خوبی ندارید، باید بدانید نتیجه، یعنی اندازه قطر و یا همان اندازه استاندارد صفحه نمایش، در این حالت برابر 5.57 اینچ است.

به این ترتیب نتیجه می‌گیریم اگر در گلکسی اس 8 از نسبت ابعاد معمولی و متداول استفاده می‌شد، قطر آن دارای اندازه 5.57 اینچ بود، اندازه‌ای که تقریبا با صفحه نمایش گلکسی اس 7 اج (Galaxy S7 edge) برابر است. تفاوت این دو گوشی در این است که گلکسی اس 8 به لطف حاشیه‌های کمتر در بالا و پایین صفحه نمایش، رد پای کوچکتری دارد. بعد از بررسی نسبت تصویر صفحه نمایش گلکسی اس 8 ، نوبت به ارزیابی نسبت تصویر صفحه نمایش گلکسی اس 8 پلاس می‌رسد.

نسبت تصویر صفحه نمایش گلکسی اس 8

+Galaxy S8

با استفاده از روش به کار رفته در بالا، به این نتیجه می‌رسیم که با اعمال نسبت ابعاد 9:16 به مستطیل دارای قطر 6.2 اینچ مدل بزرگتر پرچمدار سامسونگ، عدد 5.95 اینچ به دست می‌آید. به عبارت دیگر اگر گلکسی اس 8 پلاس همچون گوشی های معمولی این طور لاغر اندام و در عوض قد بلند طراحی نمی‌شود، اندازه قطر صفحه نمایش آن 5.95 اینچ بود. این میزان 0.28 اینچ از صفحه نمایش گلکسی نوت 5 (Galaxy Note 5) و گلکسی نوت 7 (Galaxy Note 7) بزرگتر است. به این ترتیب، گلکسی اس 8 پلاس دارای یک صفحه نمایش فبلت در بدنه گوشی موبایل نبوده و تنها یک فبلت قد بلند است و پهنایی همچون گلکسی نوت 7 دارد.

تماشا ویدیوی 16:9 بر روی صفحه نمایش 18.5:9

نسبت تصویر صفحه نمایش گلکسی اس 8

اگرچه نسبت تصویر صفحه نمایش گلکسی اس 8 و گلکسی اس 8 پلاس 18.5:9 است، اما اکثریت ویدیوهایی که بر روی این دو گوشی مشاهده خواهید کرد دارای نسبت تصویر 16:9 هستند، به این ترتیب نواحی که در بالا با رنگ قرمز نشان داده شده‌اند، حین پخش محتوا دارای نسبت ابعاد 16:9 با پیکسل‌های مشکی پر می‌شوند. اگر اصرار داشته باشید محتوا به صورت تمام صفحه یا همان فول اسکرین در گوشی شما پخش شود، بخش‌هایی از پایین و بالا آن بریده خواهند شد. محتواهای ویدیویی بسیار کمی با نسبت تصویر 18.5:9 وجود دارند. اما سوال اینجاست که با پخش ویدیوی دارای دارای نسبت تصویر 16:9 چه میزان از طرفین آن به رنگ سیاه درخواهند آمد؟

برای پاسخ دادن به این سوال باز هم باید به سراغ ریاضیات رفته و از قضیه فیثاغورس کمک بگیریم. قطر ویدیوی دارای نسبت تصویر 16:9، در گلکسی اس 8 برابر 5.18 اینچ و در گلکسی اس 8 پلاس برابر 5.54 اینچ است. به این ترتیب، از نظر مساحت سطح، چیزی حدود 13.5 درصد از صفحه نمایش، حین مشاهده ویدیو با پیکسل‌های سیاه پر خواهند شد. این اتفاق تنها به دلیل نسبت تصویر صفحه نمایش گلکسی اس 8 و گلکسی اس 8 پلاس است.

ظاهر گلکسی اس 8 با استفاده از نسبت تصویر متداول

با رعایت طراحی جدید سامسونگ، حفظ مساحت سطح، در نظر گرفتن حاشیه‌های کاهش یافته و همچنین حفظ نسبت ابعاد صفحه نمایش به بدنه و حتی میزان انحنای صفحه نمایش، به دو شکل زیر می‌رسیم که یکی از آن‌ها، متعلق به گلکسی اس 8 دارای نسبت تصویر صفحه نمایش 16:9 است.

نسبت تصویر صفحه نمایش گلکسی اس 8

با طراحی گلکسی اس 8 و گلکسی اس 8 پلاس به این شیوه، از طول‌شان کاسته شده و به عرض آن‌ها اضافه می‌شود. به این ترتیب با وجود سخت‌تر شدن نگه داشتن گوشی با یک دست، رساندن انگشت به بالاترین قسمت صفحه نمایش (پنل نوتیفیکیشن) راحت‌تر می‌شود.

مزایا و معایب نسبت تصویر صفحه نمایش گلکسی اس 8

وقتی اندازه یک گوشی از حدود 5.5 اینچ بالاتر می‌رود، رساندن انگشت به بالاترین و یکی از مهمترین بخش‌های صفحه نمایش یعنی محل قرارگیری پنل نوتیفیکیشن سخت می‌شود. کاربران همواره حین کار کردن با گوشی به وسیله یک دست، این مشکل را دارند. استفاده از نسبت ابعاد 18.5:9 تنها این کار را سخت‌تر می‌کند.

نسبت تصویر صفحه نمایش گلکسی اس 8

نسبت تصویر صفحه نمایش گلکسی اس 8 و گلکسی اس 8 پلاس و همچنین ال جی جی 6، سوال‌های مهمی را در ذهن به وجود می‌آورد. به عنوان نمونه، چرا باید این صفحه نمایش‌ها را به حالتی طراحی کرد که 99 درصد از محتواها را به همراه حاشیه‌های مشکی زیاد نمایش دهند، اما تنها در آن 1 درصد محتوا تولید شده با نسبت 18.5:9 و یا 9:18 (در ال جی جی 6) عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته باشند!

البته باید به مزایا نسبت تصویر صفحه نمایش گلکسی اس 8 و گلکسی اس 8 پلاس نیز اشاره کنیم. خواندن کتاب، کار کردن با اسناد و مخصوصا مرور وب به مراتب در این گوشی ها راحت‌تر است، چرا که آن‌ها با وجود داشتن قامتی بلندتر، عرض تقریبا یکسانی با پرچمداران سال گذشته سامسونگ دارند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

3 دیدگاه

  1. یعنی اگه من بخوام فیلم ببینم نمی تونم تمام صصفحه بگکیرم پس صفحه نمایش دراز چه مزیتی داره ای کاش منفجر بشه سامسونگ حاش جا بیاد