هوندا کلاریتی

هوندا کلاریتی ؛ یک اتومبیل هیبریدی کم مصرف در شرف ورود به کلان شهرها

هوندا کلاریتی (Honda Clarity) نام یکی از جدیدترین اتومبیل های شرکت ژاپنی هوندا است که در سه نسخه پلاگین هیبریدی، هیدروژنی و تمام الکتریکی عرضه خواهد شد. در زیر بیشتر با این خودرو آشنا خواهیم شد.

اتومبیل های سبز همراه با قوای محرکه سازگار با محیط زیست خود، روند تازه‌ای را در صنعت اتومبیل ها به ارمغان آوده است. از مهم‌ترین محصولات تولید شده به این سبک می‌توان به هیوندای آیونیک اشاره کرد که در سه مدل مختلف تمام الکتریکی، پلاگین هیبریدی و سوخت فسیلی – هیبریدی روانه بازار شده است. از دیگر خودروهای محبوب این حوزه می‌توان به تویوتا پریوس اشاره کرد که در دو مدل پلاگین و استاندارد وارد بازار شده است. شرکت هوندا نیز به عنوان یک خودروساز قدرتمند ژاپنی خودرو هیدروژنی هوندا کلاریتی را روانه بازار کرده است، اما آن‌ها با حضور در نمایشگاه خودرو نیویورک از دو نسخه دیگر تمام الکتریکی و هیبریدی آن رونمایی کردند تا کلاریتی را یک اتومبیل تماما سبز بشناسیم.

مدل پلاگین هیبریدی هوندا کلاریتی از یک موتور الکتریکی با توان تولید ۱۸۱ اسب بخار همراه با گشتاور ۳۱۵ نیوتن‌متر بهره می‌برد که با یک باتری ۱۷ کیلووات ساعتی همراه شده است. به همراه این موتور، یک پیشرانه ۱.۵ لیتری ۴ سیلندر بنزینی نیز قرار داده شده است که در واقع بیشتر برای تولید برگ و افزایش برد کلاریتی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ هر چند در شرایطی خاص قادر است به صورت مستقیم به چرخهای خودرو نیز متصل شود.

Honda Clarity قادر است تنها با موتور الکتریکی خود مسافتی ۶۷ کیلومتری را بپیماید هرچند مجموع فرآیند دو موتور آن می‌تواند مسافتی تا ۵۳۰ کیلومتر را به ارمغان بیاورد. مصرف سوخت مدل پلاگین آن حدودا ۲.۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر برآورد شده است و انتظار می‌رود شارژ باتری آن همراه با اتصال به برق ۲۴۰ ولت حدودا ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه به طول انجامد.

همانطور که گفته شد، در کنار مدل پلاگین، نسخه تمام الکتریکی هوندا کلاریتی نیز در نمایشگاه نیویورک امسال معرفی شد که به جای استفاده از سلول‌های سوختی و یک پیشرانه بنزینی، نیروی محرک آن به صورت کاملا الکتریکی از باتری استفاده می‌کند. مدل مذکور از یک پیشرانه الکتریکی با توان تولید ۱۶۱ اسب بخار و گشتاور ۳۰۰ نیوتن‌متری استفاده می‌کند. هرچند این توان کمتر از مدل پلاگین آن است، ولیکن پکیجی متشکل از باتری های قدرتمندتر ۲۵.۵ کیلووات ساعتی با آن همراه شده است. در حال حاضر برد مدل تمام الکتریکی کلاریتی اعلام نشده است، اما مصرف حدودی آن معادل ۲.۱ لیتر بنزین در هر ۱۰۰ کیلومتر خواهد بود. در زیر می‌توانید جدول مشخصات این سه مدل را مشاهده کنید.

مقایسه مدلهای هوندا کلاریتی

مدلپلاگین هیبریدیهیدروژنیتمام الکتریکی
توان۱۸۱ اسب بخار۱۷۴ اسب بخار۱۶۱ اسب بخار
گشتاور۳۱۵ نیوتن‌متر۳۰۰ نیوتن‌متر۳۰۰ نیوتن‌متر
مصرف سوخت۲.۲ لیتر۳.۵ لیتر۲.۱ لیتر
برد۵۳۰ کیلومتر۵۹۰ کیلومتراعلام نشده

 

در بالا می‌توانید تصاویری از این نسخه را مشاهده کنید. نسخه هیدروژنی تصاویر میانی، نسخه تمام الکتریکی تصاویر چپ و نسخه پلاگین هیبریدی تصاویر سمت راست هستند. همانطور که در تصاویر مشخص است، تنها تفاوت‌های جزئی در نسخه‌های مختلف این خودرو وجود دارد. از این موارد می‌توان به تغییراتی در جلوپنجره، رینگ ها و همچنین گرافیک داخلی چراغ های قسمت پشتی اشاره کرد. در داخل کابین نیز آن‌ها تنها در تریم متفاوت هستند و هیچ نقطه تمایز دیگری بین آن‌ها وجود نخواهد داشت.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*