کیمیاگر ایرانی موفق به تولید طلای ۲۴ عیار شد!

 کشف بی‌سابقه محقق ایرانی برای تولید طلای ۲۴ عیار از باکتری ابرنیرومند در زمانی که ارزش طلا بسرعت در حال افزایش است، موجب شگفتی محققان شد. کاظم کاشفی،دانشیار میکروب‌شناسی و ژنتیک مولکولی دانشگاه میشیگان دریافت یک قابلیت باکتریایی برای ایستادگی در برابر مقدار باورنکردنی از سمیت، کلید تولید طلای ۲۴ عیار است.

 وی اظهار کرد:

کیمیاگری میکروبی آن چیزی است که ما در حال انجام آن هستیم و آن تولید طلا از مایعی بی‌ارزش و تبدیل آن به حالت جامد است.

کاشفی و همکارانش دریافتند که باکتری مقاوم در برابر فلز Cupriavidus metallidurans می‌تواند در غلظت‌های عظیم کلرید طلا یا طلای مایع که یک ترکیب شیمیایی سمی بوده، رشد کند.کاشفی در چیدمان هنری خود موسوم به «کار بزرگ عاشق طلا» که از ترکیب فناوری زیستی، هنر و کیمیاگری برای تبدیل طلای مایع به طلای ۲۴ عیار استفاده کرده، نشان داده که این باکتری حداقل ۲۵ برابر قوی‌تر از گزارش‌های پیشین است.

این کار هنری حاوی یک آزمایشگاه قابل جابجایی ساخته شده از سخت‌افزار روکش طلای ۲۴ عیار، یک راکتور زیستی شیشه‌ای و باکتری بوده که در برابر چشم بیننده به تولید طلا می‌پردازد.کاشفی و همکارانش این باکتری را با میزان بی‌سابقه‌ای از طلای مایع تغذیه کرده و به تقلید از فرایندی پرداخته‌اند که به باور آنها در طبیعت روی می‌دهد. این باکتری در کمتر از یک هفته مواد سمی را تبدیل و یک قطعه طلا تولید کرد.علاوه بر آن این هنر چیدمان از یک مجموعه تصاویر ثبت شده توسط یک میکروسکوپ اسکن الکترونی برخوردار است.محققان با استفاده از شیوه‌های قدیمی تذهیب طلا یک ورقه طلای نازک ۲۴ عیار را در مناطقی از چاپ اعمال کردند که یک رسوب طلای باکتریایی شناسایی شده و از این رو هر چاپ حاوی برخی از طلاهای تولید شده در راکتور زیستی است.

اجرای این کار در مقیاس بزرگتر بسیار پر هزینه است و همچنین موفقیت دانشمندان در تولید طلا منجر به بروز پرسشهایی در مورد تاثیرات اقتصادی و محیطی آن شده که بر اصول اخلاقی مربوط به علوم و مهندسی طبیعت تمرکز دارند.
این هنر چیدمان در رقابت هنر سایبری «جایزه الکترونیک ARS» انتخاب شده و تقدیرنامه دریافت کرد. این جایزه یکی از مهمترین رقابت‌ها برای خلاقیت و روح ابتکار در حوزه رسانه دیجیتال و هیبریدی است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*