افزایش رزولوشن نمایشگر گوشی های موبایل

بررسی روال افزایش رزولوشن نمایشگر گوشی های موبایل طی دهه اخیر

اخیرا یک بررسی بر روی روند افزایش رزولوشن نمایشگر گوشی های موبایل انجام شده که نشان می‌دهد اندازه، تراکم پیکسلی و مخصوصا وضوح تصویر صفحه نمایش دستگاه‌ها دچار تحولاتی اساسی شده‌اند.

از پرچمداری نسخه دارای ظرفیت داخلی ۸ گیگابایت گوشی موبایل نوکیا ان ۹۵، فقط ده سال می‌گذرد. صفحه نمایش این دستگاه ۲.۸ اینچ و رزولوشن آن ۲۴۰ در ۳۲۰ پیکسل بود. اگرچه ۲.۸ اینچ برای دستگاه‌های لمسی امروزی بسیار کوچک به نظر می‌رسد، اما در سال ۲۰۰۷، بزرگتر از متوسط ابعاد نمایشگر گوشی های موبایل محسوب می‌شد. وضوح تصویر QVGA آن نیز برای کاربران امروزی غیر قابل تحمل است.

در آن سال، متوسط اندازه نمایشگر گوشی های موبایل ۲.۳ اینچ بود. همچنین آن‌ها به صورت متوسط کمتر از ۸۴ هزار و پانصد و هشتاد و دو پیکسل داشته و تراکم پیکسلی‌شان حدود ۱۷۱ پی‌پی‌آی بود.

افزایش رزولوشن نمایشگر گوشی های موبایل

در این بررسی، سال ۲۰۰۷ به دلیل همزمانی با معرفی نخستین گوشی موبایل آیفون، به عنوان محصولی انقلابی در دنیای تکنولوژی، نقطه شروع انتخاب شد. در ادامه با جستجو در دیتابیس‌های متشکل از اطلاعات تمامی گوشی های موبایل، ۵۰ مورد از محبوب‌ترین مدل‌ها در هر سال تا رسیدن به سال ۲۰۱۷ مورد بررسی قرار گرفتند تا روند افزایش رزولوشن نمایشگر گوشی های موبایل مشخص شود.

افزایش رزولوشن نمایشگر گوشی های موبایل

نخستین آیفون به یک نمایشگر ۳.۵ اینچی مجهز شده بود که از متوسط اندازه صفحه‌های نمایش گوشی های موبایل در همان سال، حدود یک اینچ بزرگتر محسوب می‌شد. همچنین رزولوشن آن HVGA در نظر گرفته شده بود که به بیشترین رزولوشن موجود در نمایشگرهای محصولات آن زمان، بسیار نزدیک به شمار می‌آمد. در آن سال، تنها نمایشگرهای نوکیا ای ۹۰ و نوکیا ان ۸۰۰ دارای وضوح تصویر بیشتری بودند. بررسی روند پیشرفت نمایشگر گوشی های موبایل نشان داد به صورت کاملا طبیعی، در کنار رزولوشن، تراکم پیکسلی نیز افزایش پیدا کرده است.

با ظهور تعداد بیشتری از دستگاه‌های دارای صفحه نمایش لمسی، ابعاد نمایشگرها و همچنین رزولوشن آن‌ها با سرعتی بیشتر افزایش پیدا کردند. در سال ۲۰۱۰، چندین محصول بسیار مهم در این زمینه معرفی شدند و باز هم سرعت این روند رو به جلو را افزایش دادند. به عنوان نمونه، اپل آیفون ۴ مجهز به نمایشگر Retina و سامسونگ گلکسی اس دارای نمایشگر ۴ اینچی و مجهز به رزولوشن WVGA را معرفی کرد.

سالمتوسط رزولوشن (پیکسل)متوسط ابعاد (اینچ)متوسط تراکم پیکسلی (پی‌پی‌آی)
۲۰۰۷۸۴۵۸۲۲.۳۱۷۱
۲۰۰۸۱۰۵۶۷۰۲.۵۱۸۲
۲۰۰۹۱۶۳۸۹۸۲.۸۱۹۷
۲۰۱۰۲۱۸۶۲۴۳.۱۲۰۴
۲۰۱۱۳۰۵۹۷۵۳.۶۲۱۶
۲۰۱۲۴۵۳۰۷۵۴.۱۲۲۶
۲۰۱۳۹۷۲۳۰۱۴.۶۲۹۴
۲۰۱۴۱۱۹۴۲۹۵۵۳۰۹
۲۰۱۵۱۸۴۰۵۵۴۵.۲۳۷۵
۲۰۱۶۱۷۲۹۸۱۵۵.۳۳۶۸
۲۰۱۷۲۲۷۶۰۱۶۵.۴۴۱۱

سال بعد، سامسونگ نخستین محصول سری Note را معرفی کرد که به یک صفحه نمایش فوق‌العاده بزرگ ۵.۳ اینچی مجهز شده بود و بیش از یک میلیون پیکسل در آن وجود داشت. در آن زمان، با افزایش رزولوشن نمایشگر گوشی های موبایل، متوسط این میزان به ۳.۶ اینچ رسیده بود و به همین دلیل نخستین آیفون، مجهز به نمایشگری کوچکتر از حد متوسط محسوب می‌شد.

افزایش رزولوشن نمایشگر گوشی های موبایل

iPhone 4 – Galaxy S

اگرچه اکنون داشتن یک گوشی دارای صفحه نمایش ۵.۵ اینچی نیز بسیار عادی به نظر می‌رسد، اما در دست گرفت گلکسی نوت ۵.۳ اینچی در سال ۲۰۱۱ یک کار نامتعارف بود که احتمالا سبب خنده دیگران می‌شد!

با توجه به معرفی یک دسته‌بندی جدید با عنوان فبلت، متوسط ابعاد نمایشگر از ۳.۶ اینچ در سال ۲۰۱۱، در سال ۲۰۱۴ به ۵ اینچ رسید. اپل نیز مجبور شد از این روند افزایش رزولوشن نمایشگر گوشی های موبایل پیروی کند، به همین دلیل شاهد معرفی آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس در سال ۲۰۱۴ بودیم که اندازه نمایشگر آن‌ها به ترتیب ۴.۷ و ۵.۵ اینچ بود. در این مدت، وضح تصویر با سرعتی بیشتر در حال پیشرفت بود و نمایشگرهای Retina، از نظر تراکم پیکسلی متوسط محسوب می‌شدند.

در سال ۲۰۱۵، پرچمداران اندرویدی به صفحه نمایش‌های دارای رزولوشن کیو اچ‌دی (۲۵۶۰ در ۱۴۴۰ پیکسل) مجهز شدند و در کنار آن، یک جهش بزرگ از نظر میزان تراکم پیکسلی رخ داد. در کنار این دو، متوسط ابعاد نمایشگر نیز به افزایش ادامه داد تا در این سال به ۵.۲ اینچ برسد.

افزایش رزولوشن نمایشگر گوشی های موبایل

حرکت در جهت مخالف افزایش رزولوشن نمایشگر گوشی

تنها یک کاهش در جدول بالا وجود دارد که مربوط به متوسط رزولوشن و تراکم پیکسلی بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ است. در سال ۲۰۱۶، بازار محصولات میان‌رده به طور شگفت‌آوری محبوب شد و کاربران زیاد به سمت این دستگاه‌ها روی آوردند. به همین دلیل با وجود افزایش ۰.۱ اینچی متوسط ابعاد نمایشگر بین این دو سال، دو فاکتور دیگر روندی کاهشی را به خود دیدند.

در سال ۲۰۱۷، که سال انقلاب طراحی بدون حاشیه گوشی های موبایل به شمار می‌آید، افزایش رزولوشن نمایشگر گوشی های موبایل دوباره به روال سابق بازگشته است. اکنون با پرچمدارانی همچون ال جی جی ۶ و گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس رو به رو هستیم که به ترتیب دارای نمایشگرهایی ۵.۷، ۵.۸ و ۶.۲ اینچی بوده و به نسبت ابعاد تصویر عجیب ۱۸:۹ و ۱۸.۵:۹ مجهز شده‌اند.

در حال حاضر، متوسط ابعاد نمایشگرها ۵.۴ اینچ بوده و تراکم پیکسلی چیزی حدود ۴۱۱ پی‌پی‌‌آی است. این آمار در حالی به دست آمده که به تازگی نیمه نخست سال ۲۰۱۷ را پشت سر گذاشته‌ایم. مطمئنا تا انتهای سال، متوسط اعداد این سه فاکتور از این نیز بیشتر خواهند شد.

افزایش رزولوشن نمایشگر گوشی های موبایل

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*