تویوتا کمری

تویوتا کمری چگونه در طول تاریخ تغییر کرد؟ مقایسه نسل اول و آخر سدان محبوب ژاپنی

تویوتا کمری یکی از محبوب‌ترین خودروهای جهان است. در این مطلب قصد داریم نسل جدید این سدان محبوب را با نسل اول آن در سال ۱۹۸۳ مقایسه کنیم.

در حال حاضر تویوتا کمری (Toyota Camry) ششمین خودروی پرفروش بازار آمریکا به شمار می‌رود و نسل جدید آن یعنی کمری ۲۰۱۸ اخیرا با تغییرات بزرگی معرفی شده است. پیشینه کمری به سال ۱۹۸۳ میلادی بازمی‌گردد و نسل اول آن در حدود ۳۴ سال پیش معرفی شد. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم تغییرات این سدان محبوب ژاپنی را بررسی کرده و اولین و آخرین نسل آن را با یکدیگر مقایسه کنیم.

نسل اول تویوتا کمری با ویژگی‌هایی مانند پنجره‌های برقی، کروزکنترل و سیستم کنترل الکترونیکی گیربکس اتومات عرضه شد که برای زمان خود بسیار چشمگیر بود. در طول این سی و چهار سال، تغییرات زیادی در این خودرو ایجاد شده و نسل جدید آن نیز با قدرت بیشتر، مصرف سوخت کمتر، ایمنی بالاتر و ابعاد بزرگ‌تر روانه بازار می‌شود. همچنین فناوری‌ها و امکاناتی در این خودرو قرار گرفته که حتی در خودروهای لوکس دهه ۸۰ میلادی نیز وجود نداشت.

تویوتا کمری در طول زمان همواره رقابت نفس‌گیر و جذابی با دیگر سدان ژاپنی یعنی هوندا آکورد داشته است. نسل اول کمری در زمان عرضه بزرگ‌تر بود و ۱۵ سانتی‌متر فاصله محوری بیشتر و ۶ اسب بخار قدرت بیشتر داشت و به همین دلیل بر آکورد برتری داشت؛ اما در سال‌های اخیر این رقابت بسیار نزدیک‌تر از قبل شده است.

تویوتا در طول این سال‌ها تلاش زیادی برای بهبود و ارتقای کمری کرده و در سال ۱۹۸۶ برای نخستین بار، نسخه استیشن آن را معرفی کرد. در سال ۱۹۸۸ برای بازار ایالات متحده آمریکا، علاوه بر موتور ۴ سیلندر قبلی، یک پیشرانه ۲.۵ لیتری وی ۶ هم عرضه شد. این پیشرانه، قدرت ۱۶۰ اسب بخار را ارائه می‌کرد در حالی که نسخه پایه فعلی کمری، قدرت ۲۰۰ اسب بخار را در اختیار قرار می‌دهد. نسل سوم خودرو در بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ میلادی تولید شد و در آن زمان برای اولین بار، نسخه کوپه هم به این خانواده اضافه شد. البته این مدل، عمر زیادی نکرد و از سال ۱۹۹۶ به بعد دیگر تولید نشد.

اولین مدل هیبریدی تویوتا کمری در سال ۲۰۰۷ و همزمان با نسل ششم این سدان محبوب به بازار آمد. این مدل در آزمون‌های EPA به مصرف سوخت ترکیبی ۶.۹ لیتر در هر صد کیلومتر دست یافت اما اکنون کمری XLE مدل ۲۰۱۸ با پیشرانه وی ۶ و قدرت ۳۰۰ اسب بخار، مصرف سوخت ترکیبی ۷.۱ لیتر در هر صد کیلومتر را ارائه می‌کند. نسخه هیبریدی جدید کمری نیز بهبود قابل توجهی از نظر مصرف سوخت داشته و ۴.۵ لیتر بنزین در هر صد کیلومتر ترکیبی مصرف می‌کند.

کمری، موفقیت بزرگی برای شرکت خودروسازی تویوتا محسوب می‌شود و این سازنده ژاپنی تا به امروز بیش از ۱۸ میلیون دستگاه از این خودرو را در سراسر جهان به فروش رسانده است. جالب آن که ۱۰ میلیون دستگاه آن تنها به بازار آمریکا مربوط می‌شود. در سال ۱۹۸۳، شرکت تویوتا ۵۲ هزار و ۵۶۱ دستگاه کمری را فروخت اما این آمار در سال گذشته به رقم قابل توجه ۳۸۸ هزار و ۶۱۸ دستگاه، آن هم تنها در آمریکا رسیده است. البته این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۵ میلادی، کاهش ۹.۵ درصدی را تجربه کرد.

در حال حاضر ۵۰ درصد از کل فروش تویوتا کمری به بازار ایالات متحده مربوط می‌شود و چین نیز با در اختیار داشتن یک چهارم کل فروش جهانی این سدان ژاپنی در جایگاه دوم قرار گرفته است. در پایان در جدول زیر، مشخصات سه نسل تویوتا کمری یعنی مدل‌های ۱۹۸۳ (نسل اول)، ۲۰۱۷ (نسل هفتم) و ۲۰۱۸ (نسل هشتم) را با هم مقایسه کرده‌ایم. در این مقایسه تنها نسخه ۴ سیلندر خودرو را در نظر گرفته‌ایم. نسل اول کمری در سال ۸۳ میلادی علاوه بر موتور ۴ سیلندر دارای یک نسخه دیزلی نیز بوده و نسل آخر آن در نسخه‌های هیبریدی و ۶ سیلندر نیز عرضه می‌شود.

مقایسه نسل اول و آخر تویوتا کمری

خودرو نسل اول ۱۹۸۳ نسل هفتم ۲۰۱۷ نسل هشتم ۲۰۱۸
پیشرانه ۲ لیتری ۴ سیلندر ۲.۵ لیتری ۴ سیلندر ۲.۵ لیتری ۴ سیلندر
قدرت موتور ۹۲ اسب بخار ۱۷۸ اسب بخار ۲۰۶ اسب بخار
گشتاور ۱۵۳ نیوتن متر ۲۳۰ نیوتن متر ۲۵۲ نیوتن متر
گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک ۶ سرعته اتوماتیک ۸ سرعته اتوماتیک
طول ۴.۴۶ متر ۴.۸۵ متر ۴.۸۹ متر
عرض ۱.۶۹ متر ۱.۸۲ متر ۱.۸۴ متر
ارتفاع ۱.۳۷ متر ۱.۴۷ متر ۱.۴۴ متر
ظرفیت صندوق بار ۵۶۶ لیتر ۴۳۶ لیتر ۴۲۷ لیتر
مصرف سوخت ترکیبی ۹ لیتر ۸.۷ لیتر ۷.۳ لیتر
قیمت پایه ۷ هزار و ۷۹۸ دلار (معادل ۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار امروزی) ۲۳ هزار و ۷۰ دلار ۲۳ هزار و ۴۹۵ دلار

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. چی بوده چی شده
    حتی مدل اولیش از خیلی ماشینای حال حاضز ما بهتره