میزان روشنایی و دید در فضای باز

کیفیت و خوانایی نمایشگر کدام گوشی پرچمدار در روشنایی روز و زیر نور آفتاب بهتر است؟

در ادامه خوانایی نمایشگر گلکسی اس 8 پلاس، آیفون 7 پلاس، ال جی جی 6، گوگل پیکسل، اکسپریا ایکس زد اس و وان پلاس 5 را از نظر میزان روشنایی ، دید در فضای باز و زیر نور آفتاب مقایسه می‌کنیم.

اگرچه در تابستان امسال، دمای هوا در سراسر دنیا به میزان بسیار زیادی در مقایسه با سال‌های قبل افزایش یافته است، اما این گرما هم نمیتواند مردو را در خانه نگه دارد. فصل تابستان فارغ از گرمای آن، بهترین فرصت برای تفریح و گشت و گذار است و هیچکس دوست ندارد چنین فرصتی را از دست بدهد.اما برای افرادی که گوشی موبایل بخش قابل توجهی از زندگی‌شان را تشکیل می‌دهد علاوه بر گرما یک مشکل دیگر نیز وجود دارد؛ آن‌ها مجبورند حین کار کردن با دستگاه، آن را در یک دست نگه داشته و با دستی دیگر یک سایه‌بان برایش درست کنند، چرا که تابش نور خورشید به حدی است که محتواها بر روی نمایشگر به راحتی دیده نمی‌شوند.

خوانایی نمایشگر

کاربران دوست دارند از کم، زیاد و یا متعادل بودن خوانایی نمایشگر گوشی موبایل خود مطلع شوند. اگر آن‌ها بدانند دید در فضای باز صفحه نمایش گوشی موبایل آن‌ها با دیگر محصولات در یک رده است، این مشکل قابل تحمل خواهد شد، اما اگر متوجه شوند محصولاتی در بازار دارای نمایشگرهایی بسیار خوانا زیر نور مستقیم آفتاب هستند، قضیه کمی برایشان دردآور می‌شود!

در ادامه به مقایسه میزان روشنایی و دید در فضای باز شش مورد از برترین پرچمداران بازار امروز می‌پردازیم. بهتر است ابتدا مشخصات فنی نمایشگرهای آن‌ها را بررسی کنیم.

گوشی موبایلاندازهنسبت ابعاد تصویرنوع پنلرزولوشنسقف میزان روشنایی
اپل آیفون 7 پلاس5.5 اینچ16:9LCDفول اچ‌دی672 نیتس
سامسونگ گلکسی اس 8 پلاس6.2 اینچ18.5:9AMOLEDکیو اچ‌دی565 نیتس
گوگل پیکسل5.0 اینچ16:9AMOLEDفول اچ‌دی398 نیتس
سونی اکسپریا ایکس زد اس5.2 اینچ16:9LCDفول اچ‌دی511 نیتس
ال جی جی 65.7 اینچ18:9LCDکیو اچ‌دی506 نیتس
وان پلاس 55.5 اینچ16:9AMOLEDفول اچ‌دی435 نیتس

با توجه به چارت بالا، روشنایی صفحه نمایش آیفون 7 پلاس و گلکسی اس 8 پلاس از چهار گوشی موبایل دیگر بیشتر است، به طوری که این میزان در هر دوی آن‌ها بالای 550 نیتس است. هر چه این عدد بیشتر باشد، مشاهده محتوا بر روی یک نمایشگر راحت‌تر خواهد بود.

خوانایی نمایشگر

بعد از آن‌ها اکسپریا ایکس زد اس و با فاصله کمی از آن ال جی جی 6 قرار دارند که روشنایی آن‌ها نیز بالاتر از 500 نیتس است. اگرچه برای افزایش خوانایی در فضای باز فاکتورهای تاثیرگذار دیگری نیز وجود دارند، اما از نظر نخستین فاکتور مهم، وان پلاس 5 و گوگل پیکسل عملکرد به مراتب ضعیف‌تری دارند. سقف روشنایی نمایشگر گوشی موبایل سال 2016 گوگل حتی از 400 نیتس نیز کمی کمتر است.

در عمل، به جز حداکثر میزان روشنایی، بازتاب‌پذیری نیز در خوانایی نمایشگر اهمیت زیادی دارد. بهترین کار برای مقایسه واقعی میزان روشنایی و دید در فضای باز این دستگاه‌ها، قرار دادن آن‌ها زیر نور مستقیم آفتاب و مشاهده عملکرد است.

خوانایی نمایشگر

تصاویر زیر همگی در زیر نور مستقیم و البته شدید آفتاب گرفته شده‌اند که شرایطی چالش برانگیز برای هر دوربین محسوب می‌شود. در چنین حالتی، به خاطر پویایی بالای منظره نمی‌توان صحنه را به صورت واقعی ثبت کرد. به همین دلیل، به منظور ایجاد تصاویری واقع‌بینانه به منظور بررسی میزان خوانایی نمایشگر زیر نور آفتاب، ویرایش‌هایی بر روی آن‌ها انجام شده است. از آنجایی که تمامی عکس‌ها به یک میزان ویرایش شده‌اند، این مقایسه میزان روشنایی و دید در فضای باز عادلانه خواهد بود.

در پایین دو منظره نخست، ابتدا تصویر اورجینال که توسط دوربین ثبت شده را مشاهده می‌کنید. در ادامه می‌توانید نحوه نمایش همان صحنه در زیر نور مستقیم آفتاب در نمایشگر هر شش گوشی موبایل یاد شده را ببینید.

منظره اول

تصویر اورجینال

خوانایی نمایشگر

محتوای روی نمایشگر

خوانایی نمایشگر

تصویر این صحنه، بر روی برخی نمایشگرها به راحتی و بدون هیچ زحمتی دیده می‌شود. اگرچه هدف ابتدایی ما مقایسه کیفیت و خوانایی نمایشگر این صفحه‌ نمایش‌ها بود، اما با آغاز آزمایش توجه‌مان به یک تفاوت آشکار دیگر نیز جلب شد. رنگ‌ها در هر نمایشگر به شیوه‌ای متفاوت به تصویر کشیده می‌شوند.

متاسفانه در برخی موارد، با یک مقایسه ساده با تصویر اورجینال متوجه می‌شویم رنگ‌های واقعی حفظ نشده است. در هر صورت، تمرکز خود را بر روی هدف اصلی تست نگه می‌داریم. امتیازدهی در این بخش و مشخص کردن بهترین گوشی موبایل را بر عهده شما می‌گذاریم. پرواضح است که گوگل پیکسل، عملکرد بسیار ناامیدکننده‌ای در صحنه نخست دارد.

منظره دوم

تصویر اورجینال

خوانایی نمایشگر

محتوای روی نمایشگر

خوانایی نمایشگر

در این منظره نیز همانند مورد بالا، عملکرد وان پلاس 5 و مخصوصا گوگل پیکسل از چهار گوشی موبایل دیگر ضعیف‌تر است. به نظر می‌رسد اهمیت میزان روشنایی نمایشگر بر حسب نیتس بیشتر از آن چیزی است که تصور می‌کردیم، چرا که مجددا گلکسی اس 8 پلاس، اکسپریا ایکس زد اس و آیفون 7 پلاس خوانایی نمایشگر بیشتری دارند.

منظره سوم

محتوای روی نمایشگر

خوانایی نمایشگر

از آنجایی که زیر نور مستقیم آفتاب، خواندن متن اصلی‌ترین چالشی است که در برابر کاربر قرار می‌گیرد، صحنه سوم در بر دارنده نوشته‌هایی ریز و درشت است. در اینجا نیز فقط آیفون 7 پلاس، گلکسی اس 8 پلاس و اکسپریا ایکس زد اس عملکرد قابل قبولی دارند. برخلاف دو صحنه بالا، در اینجا عملکرد اکسپریا ایکس زد اس از گوشی های موبایل دیگر بهتر است.

نتیجه‌گیری از مقایسه خوانایی نمایشگر گوشی‌‎های پرچمدار

در مقایسه با چند سال قبل، نمایشگر گوشی های موبایل از نظر حفظ تعادل رنگ‌ها و همچنین میزان روشنایی وضعیت بهتری پیدا کرده‌اند. در سال گذشته نیز چنین بررسی بر روی برترین پرچمداران انجام گرفت. اکنون می‌بینیم به صورت متوسط، شش گوشی موبایل منتخب سال جاری وضعیت بهتری در مقایسه با سال 2016 دارند. حتی بر روی نمایشگر بدترین دستگاه در بین این شش مورد نیز محتواها با کمی زحمت قابل مشاهده‌ هستند، در حالی که تا چند سال قبل، حین استفاده از اکثر گوشی های موبایل زیر نور آفتاب، ابدا هیچ چیزی مشخص نبود.

با وجود عملکرد بسیار خوب هر دو گوشی موبایل آیفون 7 پلاس و گلکسی اس 8 پلاس، پرچمدار سامسونگ عملکرد بهتری را به نمایش گذاشت. همچنین اگرچه بر اساس اعداد و ارقام پیرامون مشخصات نمایشگرها، رتبه اول و دوم را مختص پرچمداران اپل و سامسونگ می‌دانستیم، اما اکسپریا ایکس زد اس بعد از گلکسی اس 8 می‌ایستد. برترین گوشی موبایل سال گذشته اپل در مقایسه پیشین در جایگاه نخست قرار داشت، اما امسال به رتبه سوم سقوط کرده است.

ال جی جی 6 و وان پلاس 5 اگرچه عملکرد آن‌چنان قابل قبولی نداشتند، اما در مقایسه با گوگل پیکسل خیلی بهتر ظاهر شدند. گوشی موبایل سال گذشته شرکت گوگل با وجود داشتن قیمتی سرسام‌آور، از نظر میزان روشنایی و دید در فضای باز بسیار ناامیدکننده است.

رتبهگوشی موبایلامتیاز
1#سامسونگ گلکسی اس 8 پلاس7.0
2#سونی اکسپریا ایکس زد اس6.5
3#اپل آیفون 7 پلاس6.2
4#ال جی جی 65.0
5#وان پلاس 54.5
6#گوگل پیکسل2.0

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

36 دیدگاه

 1. والا به نظر من تو اینا اون طور که معلومه ساسونگ با اپل تصویر بهتری دارن.حقیقتش من ساسونگ برنده می دونم چون همیشه سامسونگ روی کیفیت تصویرش خیلی کار می کنه ولی اپل بیشتر روی مقاومت بدنه ی گوشیاش کار می کنه.

 2. جناب همیشه مخالف با ایران

  چرا دعوا میکنید عمو جون ها این شرکت ها با هم دوستن همشون این رسانه ها الکی خبر میسازن شرکت فلان دشمن فلان شرکت است چرا خودتونو اذیت می کنید اینا پول میگیرن شما دعوای برند میکنید الان همین اپل کل صفحه نمایش هاشو از سامسونگ میگیره بجز رتینای قدیمی که خودش ساخته بود ،خلاصه میگم که شما خودتونو نکشید .هوادران دارن جنگ میکنن شرکت ها با هم قرار داد می بندند مگه خیر یا ضرری داره هواداری تون ؟!!!!!…..

 3. داشا به نظر من (البته فقط به نظر من )نظر شخصی من اینه که ایفون و سامسونگ بهترین گوشیا رو میزنن من به شخصه اگه بخوام گوشی بخرم یا سام میخرم یا ایفون خیلی خفنه گوشیاش
  البته تا حالا ایفون نداشتم به خاطر اینکه میگن محدوده ولی امیدوارم تجربش کنم یه بار ?

 4. داداش من ک ال جیو مثل آیفون دیدم یکم دقت کن عزیز من ب نظر بنده تو این قیاس اول ای فون بود بعد ال جی بعد سونی من خودم سامسونگ و سونی دارم ولی میخوام ال جی بخرم واقعا از لحاظ کیفیت بهترینه

 5. عالی و منصفانه بود مرسی از نویسنده
  یقین دارم اگر XZp شرکت می کرد در این مسابقه پیروز بود

 6. خدایش اگه ادم بخاد منصفانه نظر بده جی 6 و سونی بهتر بودن البته ایفون که کلا عالی و لی سامسونگ که شده اول هر جوری حساب کنیم نمیشه نمیدونم چرا سامسونگ را زدین اول و تازه کلا جای می 6 خالی بود صفحه نمایش می 6 از هر لحاظ عالیه و حتی از اس 8حالا چرا گجت نیوز می 6 را نیاورده نمیدونم جای خیلی ها خالیه این وسط حتی پریمیوم من خودم شخصا طرفدار هیچ برندی نیستم ولی به نظر شخصی بنده 1.اپل 2.سونی 3. الجی .4سامسونگ …….. و مابقیه

 7. خودم اندرویدیم ..و سامسونگ دارم

  ولی ایفون ۷ پلاس از همه بهتر بود

 8. دسته همه سامسونگه چون این شرکت به مغازه داران باج میدهد تا گوشیهای بدردنخور سامسونگ رو غالب کنند به مردم

 9. من خودم آیفون ندارم و دوست ندارم داشته باشم و از اون دسته آدم هایی هم هستم که بد اپل رو میگم ولی منکر نقاط قوتش نمیشم.توی این عکسها هم بنظرم عملکرد آیفون بهتر بود .درسته که نور کمتری داشت ولی جزئیات بهتر مشخص بود . البته این نظر منه

 10. سلام .بنظرم تقریبا سامسونگ و سونی در یه حد بودن

 11. جا HTC u 11 خالی بود

 12. ما ایرانیا عادت داریم اگر پول بالای یک کالایی دادیم اون کالا اگه بدترین کیفیت رو داشته باشه ، باز میگیم کالایی که من دارم بهترین کیفیت رو داره . این در 90 درصد کامنت های ایرانیها مشاهده میشه اونهم با تعصب فراوان

 13. چشممون روشن!!!!!! دلمون خوش بود فقط گجت نیوز بی طرفه و حقایق رو میگه ولی انگار این سایت و کانالش جیزه خور سامسونگ دروغگو و بزرگ شدن تبریک میگم. یکی با دقت ب عکسا نگاه کنه متوجه میشه سونی واقعا و انصافن برتر بود در بیشتر موارد و حالا شما چرا ایکس زد پریمیوم با نیت 711 رو چرا تو این مسابقه قرار ندادین ‘!!!!!!!؟؟؟ یکم منصف باشیم

  • درود بر شما
   دوست عزیز ، درست نیست بدون توجه به اینکه مطلب ترجمه سایت فون آرنا هست، چنین صفت های به گجت نیوز نسب می‌دهید
   پیروز باشید

  • ترول های عزیز شرکت سونی نیازی نیست با خراب کردن اسم گجت سونی شکست خورده رو بیارید بالا
   اولا که مطلب رو سایتی دیگه نوشته گجت ترحمه کرده
   دوما هراوشگولی عکسا رو ببینه میفهمه در کل سامسونگ بهتر بود البته منکر این نمیشم که در بعضی شرایط سونی بهتر بود اما در مجموع سامسونگ بهتر بود
   یه چیزی هم خیلی وقته رو دلم مونده تو کامنت های سایت های فارسی رو که نگاه میکنم 80 درصدشون طرفدار سونی هستن اما چیزی که جالبه اینه که اگه سونی اینقدر طرفدار تو ایران داره پس چرا دست همه ملت سامسونگ و هواوی و آیفونه ؟؟؟؟؟؟؟
   بابا تابلویید ترول های عزیز اینقدر اسپم ندید. گوشی های سونی 10 ساله همشون یه شکل هستن هیچ نوآوری هم دیده نمیشه

   • lol
    فناوری نداره سونی! به یه جوک شبیهه این حرف!
    نه که سامسونگ هر نسلش کلا میکوبه از اول میسازه!
    بعدشم حالا خوبه یه اس 8 کم حاشیه اومد،همین الان طرح بقیه سریاش مث همه، به جز طراحی غیر کانفیگ هیچ فرقی با قبلش نکرده…
    واقعا توی این سایت هایی که رفتم افرادی مث شما با طرز فکرهای جالب که کاملا حق به جانب حرف میزدن زیاد دیدم
    خیلی سکوت کردم، اما این کامنت دیگه آخرش بود!!!
    باز هرچی هست سونی،پایدار ترین گوشی اندرویدیه
    نه یه جنس بی اصالت
    بعدشم خرید زیاد این برند و اینکه دست هرکسی دیده میشه،اصلا دلیل برتر بودنش نیست، چون قضیه تبلیغات این شرکت و روش هاش برای همه ثابت شدست
    تاجر جماعت هم روی چیزی سرمایه میذاره که سود بیشتری میبره،نه جنسی که الزاما بهتره… و سود رو هم آدم های عام بهش میرسونن

  • پیمان جان من خودم ب گجت نیوز انتقاد داشتم و گفتم چرا همش سامسونگ رو بالا نشون میدید و اگه راست میگید ب ضررش هم خبر بزارید!ولی ۲روز نشد دیدم این اتفاق افتاد و مشکلات اس۸ رو شدیدا زیرسوال بردن!حداقل ب من ثابت شده ک اخبار گجت نیوز جهت دار و مغرضانه نیست مثل زومیت و 1سری نان ب نرخ روز خورِ سامسونگ پرست. دیگه اکثر کاربرها میدونن امسال سونی بالاتره و اینو توی کامنت ها، امتیاز دهی ونظرسنجیها میشه دید! فکرکن دیجیکالا بااون همه تبلیغش باز کاربرها از۵ ستاره ۳/۸ ب اس۸ و اس8 پلاس و ۴/۲ بxz پریموم امتیازدادن!حرصشون رو هم از بررسی های مضحک پریموم میشه دید! ای تی رسان ک انگار سونی بهشون تجاوز کرده بقول دوستان!

   • دقیقا علی جان
    منم مث شما اخبار چندتا سایت رو دنبال میکنم،اما واقعا گجت نیوز نسبت به بقیه وضعش بهتره و میشه گفت تقریبا بی طرفه
    توی این سایت ها،جی!س ام هم بد نیست
    اما زومیت دیگه حال آدمو بد میکنه از بس تابلو تبلیغ منفی میکنه
    ممنونم از تمامی دست اندرکاران این سایت که نسبت به بقیه صادقانه تر کار میکنن

    • جی اس ام کجاش بی طرفه؟ دیجیاتو خیلی بهتر از جی اس ام هستش.
     من که فقط گجت نیوز و دیجیاتو رو نگاه می کنم.
     حالا دیجیاتو برسیاشو فقط یه نفر انجام میده.اونو کلا بیخیال شین بقیش عالیه.
     آخه طرف هیچی حالیش نیست.

     • برو بررسی تخصصی xz premium رو ببین
      قشنگ نویسنده بررسی، به تمسخر میگیره سونی رو و مث افراد عادی نظر میده
      بعد برو بررسی جی اس ام رو هم ببین
      مطمینا نظرت عوض میشه

  • چه ربطی داره؟ تازه برای سونی خوب شده که با شبه پرچمدارش بهترین صفحه نمایش رو داره.چه برسه به پرچمدارش.

  • یعنی باید میومد از بنجل هایی مثل اچ تی سی که همه ساله گند میزنن طرفداری میکرد
   من نمی دونم تو اون مغز خرابتون چی میگزه ولی بدونید که زمانی اگر یک چیزی رو مشاهده کردید خلاف نظر شما بود مثل این اقا های هوی نکنید
   البته از اریایی ها بعید نیست

   • آقا یا خانوم نژاد پرست
    اولاً این چیزا چه ربطی به نژاد خاصی داره دوما وقتی از چیزی استفاده نکردی واسه چی الکی میگی بنجل؟؟
    البته فک نکنم سنت قد بده تاریخچه اچ تی سی رو واسه همینم نمیدونی
    به کل نظر دادنت سطح شعورتو میرسونه .

 14. من فکر می کنم کمی بی انصافی شده است حداقل در یک نگاه معمولی از نظر دو پارامتر روشنایی و وضوح اکسپریا زد برتر است. یعنی سونی اگر گوشیه کروی هم بزنه باز هم در یک جریان تبلیغاتی سامسونگ تخریب میشهو جالبه زمانی ضد اب بودن و کلید هوم فیزیکی مساله مهمی نبود حالا چون در s8 این کار شده میشه یک نقطه عطف تبلیغاتی، از یک سو زمانی صحبت بود که سونی از نظر رزولوشن رو فول اچ دی فکوس کرده و بقیه QHDهستند، حالا 4Kشده میگن جشم انسان قادر به دیدن نیست. امیدوارم یادمون باشه که چه امارهایی در جهان مثلا عمر زیاد گوشی های سونی یا کیفیت اسپیکرهاش یا فیلمبرداریش یا ضد اب بودن به معنای واقعی و… موارید یاز این دست هنوز برترینه ولی مسئولان این کمپانی دنبال این نیستند که رو گوشی فقط تمرکز کنند و خودشون رو بکشن. متاسفانه در ایران هم این فضا خیلی افراطی وجود داره که البته گجت نیوز منطقی تر و منصفانه تر به این موضوع می نگرد الحق و الانصاف

  • فقط سامسونگ…سونی مگه هنوز گوشی درست میکنه؟

   • داداش جای تو بودم حرف نمی زدم . از عکسا معلومه که پرچمدار سامسونگ جلوی xzs کم اوردش.

   • lol
    وای که چقدر تخریب شد سونی!
    جای شکر داره که دست هرکسی دیده نمیشه
    حالا خوبه سونی بی اصالت و بی کیفیت نیست که اینقدر براش حرف درمیارن
    جالبه که تنها نقطه اتکا برای برتر دونستن گوشی های سامسونگ خرید بالاش هست که دیگه طبیعیه افراد عام گول تبلیغ رو میخورن و نمیدونن که چی بهتره و چی بدتر
    پس اصلا نمیشه گفت خرید بیشتر نشون بهتر بودن هست

 15. درود بر سامسونگ بزرگ

  • lol
   توی جی! س ام یه کاربری هست که با اسمای مختلف کامنت میذاره
   بماند که بساط خنده و شادی فراهم میکنه

   اما واقعا میبینم از این دست کاربرا کم نیست!
   خوش باشین با افکارتون 🙂

   • برو با بنجلت کار کن
    حسود
    گوشی گرفتی بدرد نمیخوره امدی عقدتو بر سر مردم خالی میکینی

    • کاملا از طرز حرف زدنت معلومه تو عقده داری یا من 🙂
     بعدشم هروقت به سن قانونی رسیدی بیا نظر بده
     واقعا همین چیزا توی محیط مجازی اعصاب خرد کنه که هر کسی با هر سن و سطح فکر و شعوری اجازه اظهار نظر به خودش میده…
     صد رحمت به سعید جی اس ام
     تو نوبری