معرفی سه موتور جست و جوی چهره

۳ موتور جست و جوی چهره برای یافتن فرد مورد نظر شما تنها با یک تصویر

تشخیص چهره به کمک دوربین‌های نظارتی مجموعه‌ای می‌سازد که تمامی قدم‌های شما را در نظر می‌گیرد. در این مقاله به معرفی ۳ موتور جست و جوی چهره می‌پردازیم.

موتورهای جست و جو هر روزه هوشمندتر شده و حالا حجم عظیمی از اطلاعات وب را مدیریت می‌کنند. جست و جو و تسخیص چهره از ابزارهایی هستند که افراد را هدف قرار داده و با استفاده از اطلاعات عمومی آن‌ها در وب، اطلاعات دقیقی از وضعیت آن‌ها به شما می‌دهند.

در این بخش به ۳ موتور جست و جوی چهره می‌پردازیم تا بدانیم چه اطلاعاتی از شما و دوستان‌تان در وب قابل دسترسی هستند.

  1. جست و جوی چهره گوگل

می‌دانستید که قابلیت جست و جوی تصویر هم در گوگل وجود دارد؟ به جای سرچ کردن یک کلمه کلیدی می‌توانید از یک تصویر مناسب استفاده کنید تا به تصاویر مشابه آن برسید. با کلیک بر روی فیگور دوربین می‌توانید کار جست و جوی تصویر را انجام دهید. برای ادامه کار می‌توانید لینک URL عکس مورد نظر را در قسمت خالی وارد کرده و یا عکس را از درون کامپیوتر خود انتخاب و آپلود نمایید.

جست و جوی چهره در گوگل

برای دقت بیشتر با وارد کردن کد مناسب می‌توانید تمرکز بیشتر را بر روی جست و جوی چهره قرار دهید؛ برای این کار زمانی که به قسمت جست و جوی تصویر گوگل رفتید، می‌توانید با وارد کردن کد زیر به انتهای لینک مرورگر خود نتیجه بهتری به دست آورید:

&imgtype=face

ویژگی تشخیص چهره در سرویس عکس گوگل هم در دسترس شما قرار گرفته است.

۲. PicTriev – تشخیص چهره

این موتور جست و جو پا را یک قدم فراتر نهاده و تنها به دنبال چهره مورد نظر شما می‌گردد، متاسفانه تمرکز این سرویس بیشتر بر روی پیدا کردن تشابه چهره سلبرتی‌ها است.

کاری که شما باید انجام دهید اضافه کردن آدرس URL و یا آپلود تصویر JPG است که البته نباید سایزی بیشتر از ۲۰۰ کیلوبایت داشته باشد، در ادامه، موتور جست و جوی PicTriev سلبرتی‌های مشابه را به شما نمایش می‌دهد.

در تست انجام گرفته، چهره مورد نظر ۹۶ درصد زنانه براورد شده و ۶ درصد به جیسون کلارک نزدیکی دارد. این سرویس در جست و جو به دنبال چهره‌های مطرح بهتر عمل خواهد کرد.

جست و جوی چهره PicTriev

با استفاده از PicTriev می‌توانید تشابه بین دو صورت را به خوبی تخمین بزنید و بدانید که تصاویر گوناگون مربوط به یک فرد هستند یا خیر؛ برای این کار آیکون Meter را در سمت راست و بالای صفحه انتخاب کنید و دو تصویر آپلود نمایید، حالا با انتخاب یکی از گزینه‌های identity یا similarity اجازه دهید که PicTriev محاسبات خود را به انجام رساند.

تشخیص هویت PicTriev

برای به دست آوردن نتیجه بهتر با مطالعه دستورالعمل فرمت‌ها می‌توانید بیشترین بهره را از این موتور جست و جوی چهره ببرید.

۳. FindFace –  موتور جست و جوی چهره شبکه اجتماعی VK.com

VK.com بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی روسیه به شمار می‌آید. با استفاده از این سرویس می‌توانید هر فردی که در VK.com پروفایل دارد را با جست و جوی چهره‌اش پیدا کنید؛ برای این کار وارد اکانت خود در این سرویس شوید و اجازه اپلیکیشن را صادر کنید، حالا با آپلود تصویر JPG یا PNG مورد نظر که کم‌تر از ۵ مگابایت هم می‌باشد کار جست و جو را انجام دهید.

برنامه FindFace برای جست و جوی چهره

با استفاده از تنظیمات تکمیلی جنسیت، سن، محل زندگی و روابط اجتماعی می‌توانید فرد مورد نظر خود را پیدا کنید.

نتایج جست و جوی چهره در دیتابیس VR.com

در آزمایشی که انجام دادیم نتایجی بسیار مشابه به دست آمد که جالب توجه بود.

در این میان یک عکاس روسی به نام ایگور چیتکاو (Egor Tsvetkov) با استفاده از برنامه FindFace توانست کار جالبی انجام دهد. او با عکسبرداری از افرادی که در مترو رفت و آمد می‌کردند توانست اطلاعات زیادی از آن‌ها به دست آورد؛ اطلاعاتی که شاید با یک پرسش ساده حاصل نمی‌شد. این پروژه نشان می‌دهد که یک عکس ساده چهره چه اطلاعات زیادی را در خود جای می‌دهد.

۴. BetaFace – نسخه آزمایشی از یک موتور جست و جوی چهره قدرتمند

BetaFace عملکردی چون PicTriev دارد. با استفاده از این سرویس می‌توانید آدرس URL و عکس مورد نظر خود را آپلود کرده، تمامی اطلاعات قابل برداشت از یک چهره را به دست آورید.

شناسایی چهره BetaFace

امتیاز دیگر این سرویس مقایسه چهره‌ها (می‌توانید با آپلود چندین عکس درصد تشابه آن‌ها را تخمین بزنید)، جست و جوی چهره سلبرتی‌ها و سرچ کردن ویکیپدیا به دنبال چهره مورد نظر شما است. نتایج به دست آمده در جدولی مشابه عکس زیر به برای شما به نمایش در می‌ایند.

سرچ کردن یک چهره با استفاده از BetaFace

این موتور جست و جوی چهره برای آپلود تصاویر گوناگون و مقایسه آن‌ها با یک‌دیگر بسیار مناسب است؛ با استفاده از BetaFace می‌توانید المان‌های رنگ و مشخصات جغرافیایی یک تصویر را هم وارد کنید، این خصوصیات تکمیلی سرعت رسیدن به نتیجه را کم می‌کنند اما نتیجه دقیق‌تری برای شما در بر خواهند داشت.

۵. TwinsOrNot.net – تشابه چهره

همچون ویژگی تشابه چهره PicTriev، در این سرویس هم می‌توانید تشابه دو چهره را تخمین بزنید، سایت TwinsOrNot.net تحت حمایت مایکروسافت بوده و درصد همانندی چهره‌ها را برای شما تخمین می‌زند.

در بررسی انجام شده ما دو چهره از یک فرد را به فاصله زمانی ۵ سال در این سایت آپلود کردیم، با این وجود نتوانستیم آن را گول بزنیم و درصد تشابه به دست آمده این سایت کامل بود و مشخص کرد که این دو تصویر مربوط به یک فرد هستند.

تشخیص شباهت میان دو چهره

نکته جالب توجه این بود که TwinsOrNot بخشی از تصویر را با بیشترین تشابه پیدا کرده و به ما نشان داد.

چهره شما چه چیزی را برملا می‌کند؟

تشخیص چهره و ابزارهای جست و جو استفاده‌های قابل توجه‌ای دارند: با استفاده از این سرویس‌ها پلیس می‌تواند تصاویر دوربین‌های نظارتی را تجزیه تحلیل کند و چهره مورد نظر خور را بیابد، استفاده دیگر این ابزار برای عکاسان حرفه‌ای است؛ کسانی که می‌خواهند عکس‌های خود را براساس المان‌های تصویری ایندکس کرده و آرشیوهای بزرگ بسازند. در بخش دیگر این تکنولوژی می‌تواند به جای پسوورد استفاده گردد.

همانطور که می‌دانید همیشه یک یا چند نکته منفی هم در برخورد با تکنولوژی جدید وجود دارد. این سرویس می‌تواند در عرض چند ثانیه تمامی اطلاعات عموی شما را برملا کند. با آپلود یک تصویر ساده می‌توانید هرکس را که می‌خواهید در فیسبوک پیدا کنید و به اطلاعات او دسترسی داشته باشید.

با این‌که چنین برنامه‌ای می‌تواند اطلاعات خصوصی افراد را در معرض سو استفاده قرار دهد، در حال حاضر فیسبوک در بخش هوش مصنوعی خود از آن استفاده می‌برد، مگر آن‌که شما آن را در بخش تنظیمات پروفایل خود غیرفعال کرده باشید. سرویس تشخیص چهره فیسبوک حتی از سرویس تشخیص چهره FBI هم قدرتمندتر است! چرا؟ به این دلیل که شما از روی میل باطنی خود این اطلاعات را درون فیسبوک در معرض نمایش قرار می‌دهید؛ اطلاعاتی که هر روزه تکنولوژی هوش مصنوعی فیسبوک را قوی‌تر می‌کنند؛ امتیازی کاملا قانونی که FBI حتی خواب‌اش را هم نخواهد دید!