خودروهای گیربکس اتوماتیک

جدول رضایت مشتریان از خودروهای گیربکس اتوماتیک زیر ۱۰۰ میلیون تومان کشور در سال ۹۵

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، جدول رضایت مشتریان از خودروهای گیربکس اتوماتیک زیر ۱۰۰ میلیون تومان موجود در بازار کشورمان در سال ۱۳۹۵ را منتشر کرده است.

این روزها خودروهای گیربکس اتوماتیک در بازار کشورمان متنوع‌تر و محبوب‌تر از گذشته شده‌اند و به همین دلیل این بار شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد به سراغ مشتریان این دسته از خودروها رفته و نتایج رضایتمندی آن‌ها از این محصولات را منتشر کرده است. این گزارش به سال ۱۳۹۵ مربوط شده و با مشتریان ۳۱ خودرو گیربکس اتوماتیک در بازه قیمتی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان مصاحبه و مکاتبه شده تا میزان رضایت آن‌ها از این خودروها مشخص شود.

خودروهای گیربکس اتوماتیک

بر اساس اعلام شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران،‌ در سال گذشته ۳۱ مدل خودروی گیربکس اتوماتیک در بازه قیمتی زیر ۱۰۰ میلیون تومان در بازار ایران عرضه شد. برخی از این محصولات قبلا به صورت گیربکس دستی در بازار به فروش می‌رسید. شرکت بازرسی کیفیت با بیش از ۱۳۱ هزار مشتری در سه ماهه اول مالکیت خودرو، مصاحبه و مکاتبه کرده و بر اساس نتایج به دست آمده، ۳۱ مدل خودروی گیربکس اتومات را رده‌بندی کرده است. در این رده‌بندی، ۱۹ خودرو امتیاز رضایت بالای ۷۰۰ از ۱۰۰۰ را به دست آورده‌اند و بقیه دارای نمره‌هایی بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هستند. سه هاچ بک خارجی با نام‌های کیا پیکانتو، میتسوبیشی میراژ و هیوندای آی ۲۰ در صدر جدول رضایت مشتریان از خودروهای گیربکس اتوماتیک زیر ۱۰۰ میلیونی قرار گرفته‌اند و محصولات چینی در رده‌های انتهایی دیده می‌شوند.

کیا پیکانتو

کیا پیکانتو

نکته جالب توجه این رده‌بندی این است که برخی خودروها با وجود سطح کیفی بالا از دید آمار، نتوانسته‌اند رضایت مشتریان را جلب کنند. از جمله این خودروها می‌توان به رنو ساندرو اشاره کرد که در جدول ارزیابی کیفی خودروهای داخلی موفق به دریافت ۴ ستاره کیفی شده اما در جدول رضایت مشتریان از خودروهای گیربکس اتوماتیک در رده سیزدهم قرار گرفته است. در سوی دیگر خودروهای چانگان، لیفان و ولیکس با وجود کیفیت پایین‌تر نسبت به ساندرو، رضایت بیشتری را از مشتریان کسب کرده‌اند. کیا سراتو مونتاژی سایپا نمونه دیگری از این محصولات است که با وجود سطح کیفی بالا نتوانسته در جمع بهترین خودروهای گیربکس اتومات بازار ایران قرار بگیرد.

کیا سراتو

کیا سراتو

در بررسی رضایتمندی مشتریان، کل مسائل فنی و ظاهری خودرو ملاک قرار گرفته و رضایت مشتریان از خودروهای گیربکس اتوماتیک به کل ویژگی‌های فنی و ظاهری این محصولات مربوط می‌شود و نه تنها گیربکس اتوماتیک آن‌ها.

به گفته یکی از مسئولان شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، رضایت مشتریان از کیفیت خودروهای گیربکس اتومات زیر ۱۰۰ میلیون تومان از سه روش مصاحبه حضوری، مصاحبه تلفنی و مکاتبه صورت گرفته است. این مصاحبه‌ها در قالب ۲۴ پرسش و ۵ شاخص اصلی شامل بدنه خودرو، سیستم موتوری، سیستم تعلیق و انتقال قدرت، ایمنی و سیستم تهویه و وسایل برقی انجام شد. بنابراین آنچه باعث شده خودروهایی مانند پیکانتو و چانگان در رده‌های بالایی قرار بگیرند و محصولاتی چون ساندرو و سراتو در رده‌های پایین‌تر جای گرفته‌اند، تنها گیربکس اتومات آن‌ها نیست بلکه مجموع تمام ویژگی‌های فنی و ظاهری آن‌ها مورد ارزیابی قرار گرفته است. این مقام مسئول تاکید کرد که خودروهایی چون ساندرو و سراتو اگرچه از نظر ایمنی و کیفیت فنی شرایط مناسبی دارند اما چون امکانات و آپشن‌های محصولات چینی را ندارند نتوانسته‌اند رضایت مشتریان را آن طور که باید به دست بیاورند. به گفته وی اتفاقا خودروهای دنده دستی چینی از گیربکس بهترین نسبت به مدل‌های اتومات برخوردارند ولی با این حال به علت ظاهر و آپشن‌های مناسب مورد رضایت مشتریان قرار گرفته‌اند.

جدول رده‌بندی رضایت مشتریان از خودروهای گیربکس اتوماتیک

رتبهخودروامتیاز
۱کیا پیکانتو۷۵۵
۲میتسوبیشی میراژ۷۴۷
۳هیوندای آی ۲۰۷۴۵
۴چانگان CS35۷۴۴
۵هایما S7 توربو۷۴۳
۶لیفان ۸۲۰۷۳۸
۷چری تیگو ۵۷۳۲
۸جک اس ۵۷۲۹
۹کیا سراتو۷۱۶
۱۰چری آریزو ۵۷۱۵
۱۱هایما S7۷۱۵
۱۲ولیکس C30۷۱۵
۱۳ساندرو استپ وی۷۱۳
۱۴بسترن بی ۵۰۷۱۳
۱۵ام وی ام ایکس ۳۳۷۰۹
۱۶تندر ۹۰۷۰۶
۱۷هاوال۷۰۶
۱۸ساندرو۷۰۰
۱۹برلیانس H330۷۰۰
۲۰دانگ فنگ اچ ۳۰ کراس۶۹۹
۲۱ام وی ام ایکس ۲۲۶۹۸
۲۲جک جی ۵۶۹۶
۲۳رنو سیمبل۶۹۴
۲۴برلیانس H230۶۹۳
۲۵ام وی ام ۵۵۰۶۸۹
۲۶برلیانس H320۶۸۸
۲۷برلیانس H220۶۸۸
۲۸سابرینا۶۸۸
۲۹لیفان ایکس ۵۰۶۷۹
۳۰آریو S300۶۷۵
۳۱لیفان ایکس ۶۰۶۷۱

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*