خودروهای گیربکس اتوماتیک

جدول رضایت مشتریان از خودروهای گیربکس اتوماتیک زیر ۱۰۰ میلیون تومان کشور در سال ۹۵

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، جدول رضایت مشتریان از خودروهای گیربکس اتوماتیک زیر ۱۰۰ میلیون تومان موجود در بازار کشورمان در سال ۱۳۹۵ را منتشر کرده است.

این روزها خودروهای گیربکس اتوماتیک در بازار کشورمان متنوع‌تر و محبوب‌تر از گذشته شده‌اند و به همین دلیل این بار شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد به سراغ مشتریان این دسته از خودروها رفته و نتایج رضایتمندی آن‌ها از این محصولات را منتشر کرده است. این گزارش به سال ۱۳۹۵ مربوط شده و با مشتریان ۳۱ خودرو گیربکس اتوماتیک در بازه قیمتی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان مصاحبه و مکاتبه شده تا میزان رضایت آن‌ها از این خودروها مشخص شود.

خودروهای گیربکس اتوماتیک

بر اساس اعلام شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران،‌ در سال گذشته ۳۱ مدل خودروی گیربکس اتوماتیک در بازه قیمتی زیر ۱۰۰ میلیون تومان در بازار ایران عرضه شد. برخی از این محصولات قبلا به صورت گیربکس دستی در بازار به فروش می‌رسید. شرکت بازرسی کیفیت با بیش از ۱۳۱ هزار مشتری در سه ماهه اول مالکیت خودرو، مصاحبه و مکاتبه کرده و بر اساس نتایج به دست آمده، ۳۱ مدل خودروی گیربکس اتومات را رده‌بندی کرده است. در این رده‌بندی، ۱۹ خودرو امتیاز رضایت بالای ۷۰۰ از ۱۰۰۰ را به دست آورده‌اند و بقیه دارای نمره‌هایی بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هستند. سه هاچ بک خارجی با نام‌های کیا پیکانتو، میتسوبیشی میراژ و هیوندای آی ۲۰ در صدر جدول رضایت مشتریان از خودروهای گیربکس اتوماتیک زیر ۱۰۰ میلیونی قرار گرفته‌اند و محصولات چینی در رده‌های انتهایی دیده می‌شوند.

کیا پیکانتو

کیا پیکانتو

نکته جالب توجه این رده‌بندی این است که برخی خودروها با وجود سطح کیفی بالا از دید آمار، نتوانسته‌اند رضایت مشتریان را جلب کنند. از جمله این خودروها می‌توان به رنو ساندرو اشاره کرد که در جدول ارزیابی کیفی خودروهای داخلی موفق به دریافت ۴ ستاره کیفی شده اما در جدول رضایت مشتریان از خودروهای گیربکس اتوماتیک در رده سیزدهم قرار گرفته است. در سوی دیگر خودروهای چانگان، لیفان و ولیکس با وجود کیفیت پایین‌تر نسبت به ساندرو، رضایت بیشتری را از مشتریان کسب کرده‌اند. کیا سراتو مونتاژی سایپا نمونه دیگری از این محصولات است که با وجود سطح کیفی بالا نتوانسته در جمع بهترین خودروهای گیربکس اتومات بازار ایران قرار بگیرد.

کیا سراتو

کیا سراتو

در بررسی رضایتمندی مشتریان، کل مسائل فنی و ظاهری خودرو ملاک قرار گرفته و رضایت مشتریان از خودروهای گیربکس اتوماتیک به کل ویژگی‌های فنی و ظاهری این محصولات مربوط می‌شود و نه تنها گیربکس اتوماتیک آن‌ها.

به گفته یکی از مسئولان شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، رضایت مشتریان از کیفیت خودروهای گیربکس اتومات زیر ۱۰۰ میلیون تومان از سه روش مصاحبه حضوری، مصاحبه تلفنی و مکاتبه صورت گرفته است. این مصاحبه‌ها در قالب ۲۴ پرسش و ۵ شاخص اصلی شامل بدنه خودرو، سیستم موتوری، سیستم تعلیق و انتقال قدرت، ایمنی و سیستم تهویه و وسایل برقی انجام شد. بنابراین آنچه باعث شده خودروهایی مانند پیکانتو و چانگان در رده‌های بالایی قرار بگیرند و محصولاتی چون ساندرو و سراتو در رده‌های پایین‌تر جای گرفته‌اند، تنها گیربکس اتومات آن‌ها نیست بلکه مجموع تمام ویژگی‌های فنی و ظاهری آن‌ها مورد ارزیابی قرار گرفته است. این مقام مسئول تاکید کرد که خودروهایی چون ساندرو و سراتو اگرچه از نظر ایمنی و کیفیت فنی شرایط مناسبی دارند اما چون امکانات و آپشن‌های محصولات چینی را ندارند نتوانسته‌اند رضایت مشتریان را آن طور که باید به دست بیاورند. به گفته وی اتفاقا خودروهای دنده دستی چینی از گیربکس بهترین نسبت به مدل‌های اتومات برخوردارند ولی با این حال به علت ظاهر و آپشن‌های مناسب مورد رضایت مشتریان قرار گرفته‌اند.

جدول رده‌بندی رضایت مشتریان از خودروهای گیربکس اتوماتیک

رتبه خودرو امتیاز
۱ کیا پیکانتو ۷۵۵
۲ میتسوبیشی میراژ ۷۴۷
۳ هیوندای آی ۲۰ ۷۴۵
۴ چانگان CS35 ۷۴۴
۵ هایما S7 توربو ۷۴۳
۶ لیفان ۸۲۰ ۷۳۸
۷ چری تیگو ۵ ۷۳۲
۸ جک اس ۵ ۷۲۹
۹ کیا سراتو ۷۱۶
۱۰ چری آریزو ۵ ۷۱۵
۱۱ هایما S7 ۷۱۵
۱۲ ولیکس C30 ۷۱۵
۱۳ ساندرو استپ وی ۷۱۳
۱۴ بسترن بی ۵۰ ۷۱۳
۱۵ ام وی ام ایکس ۳۳ ۷۰۹
۱۶ تندر ۹۰ ۷۰۶
۱۷ هاوال ۷۰۶
۱۸ ساندرو ۷۰۰
۱۹ برلیانس H330 ۷۰۰
۲۰ دانگ فنگ اچ ۳۰ کراس ۶۹۹
۲۱ ام وی ام ایکس ۲۲ ۶۹۸
۲۲ جک جی ۵ ۶۹۶
۲۳ رنو سیمبل ۶۹۴
۲۴ برلیانس H230 ۶۹۳
۲۵ ام وی ام ۵۵۰ ۶۸۹
۲۶ برلیانس H320 ۶۸۸
۲۷ برلیانس H220 ۶۸۸
۲۸ سابرینا ۶۸۸
۲۹ لیفان ایکس ۵۰ ۶۷۹
۳۰ آریو S300 ۶۷۵
۳۱ لیفان ایکس ۶۰ ۶۷۱

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*