مدارگرد اکتشافی جدید ناسا امسال راهی مریخ می شود

 ناسا قصد دارد با پرتاب مدارگرد اکتشافی مریخ، به سوالات مطرح درخصوص تاریخچه باستانی سیاره سرخ از جمله وضعیت جوی و امکان میزبانی حیات پاسخ دهد. محققان در مرکز سیستم‌های فضایی «لاکهید مارتین» در حال انجام تست‌های تکمیلی برای آماده سازی پرتاب مدارگرد اکتشافی Maven‌ هستند.

 

 وزن این کاوشگر فضایی دو هزار و ۵۰۰ کیلوگرم است و با افزودن آرایه‌های پنل خورشیدی، طول کاوشگر به ۱۱ متر معادل یک اتوبوس مدرسه می رسد.فضاپیمای جدید ناسا با بودجه ۶۷۰ میلیون دلاری در دست طراحی است و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته در یک بازه زمانی از ۱۸ نوامبر تا هفتم دسامبر ۲۰۱۳ میلادی سفر خود به سمت سیاره سرخ را آغاز خواهد کرد.

در صورت پرتاب موفقیت‌آمیز، مدارگرد اکتشافی Maven‌ در سپتامبر سال ۲۰۱۴ میلادی در مدار مریخ قرار خواهد گرفت.مأموریت یکساله این کاوشگر با هدف بررسی تغییرات جوی مریخ و نقش این فرآیند در تغییرات آب و هوایی در طول چند میلیارد سال گذشته انجام می‌شود.

به گفته محققان، جو مریخ در حال حاضر سرد و خشک است، اما در گذشته باستانی آب بشکل مایع بر سطح سیاره جریان داشته است.

همزمان با آغاز سال جدید میلادی، دور جدید تست‌های مختلف برای آماده‌سازی مدارگرد اکتشافی Maven شروع می‌شود که شامل تست‌های لرزش و تکان برای شبیه‌سازی زمان پرتاب بوسیله موشک اطلس ۵ است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*