غار اسرارآمیز

پنجره‌ ای مخفی به دنیایی دیگر؛ کشف غار اسرارآمیز در جنگل های ویتنام

کاشفان بریتانیایی اخیرا از کشف یک غار اسرارآمیز در جنگل های ویتنام خبر داده‌اند که منظره‌ بی‌نظیری دارد. این غار مخفی چه اسراری را در خود پنهان ساخته است؟

این غار احتمالا فراتر از چیزی‌ست که شما تصور آن را می‌کنید! مکانی اسرارآمیز، زیبا و حتی جادویی که ویژگی‌های منحصر به فرد آن، بسیاری از محققان را متحیر ساخته است.

این غار برای اولین بار در سال 1990 توسط مردی با نام هو کان (Ho Khanh) در پارک ملی فونگ نها-که بانگ (Phong Nha-Ke Bang National Park) کشف شد. این مرد سعی داشت با جستجوی خوراک و منابع چوبی کسب درآمد کرده و شرایط بهتری را برای زندگی خود رقم بزند.

او از ماجرای جالبی که در انتظارش بود خبر نداشت، چرا که جستجوی آب و غذا او را به سرزمینی اسرارآمیز هدایت می‌کرد؛ جایی که تا آن زمان، همه از وجود آن بی‌اطلاع بودند.

هو کان با کشف این غار اسرارآمیز ، نقاط مختلف آن را جستجو کرد و سپس به خانه بازگشت. چند روز بعد تصمیم گرفت که دوباره به این غار بازگشته و جستجو در آن را ادامه دهد. اما مشکل اصلی این بود که هو کان هیچ‌گاه نتوانست محل دقیق آن را به خاطر آورد. سرانجام پس از مدتی جستجو، از پیدا کردن آن صرف نظر کرد.

این داستان در همینجا خاتمه پیدا نکرد. مدت‌ها بعد، دو نفر از اعضای کاشفان غار بریتانیایی با نام‌های هاوارد لیمبرت (Howard Limbert) و دب لیمبرت (Deb Limbert) جستجوی خود را برای کشف این غار اسرارآمیز در پارک ملی فونگ نها-که بانگ آغاز کردند. این دو محقق، برای اطلاع از ویژگی‌های این غار اسرارآمیز به پای صحبت‌های هو کان نشستند. اظهارات او باعث شد که این دو محقق شگفت‌زده شده و جستجو برای این مکان اسرارآمیز را با جدیت بیشتری از سر بگیرند.

غار اسرارآمیز

تلاش‌ها برای پیدا کردن این غار اسرارآمیز ادامه داشت و درست در زمانی که دیگر امید‌ها برای کشف دوباره آن کم‌رنگ می‌شد، هو کان مجددا موفق شد در سال 2008 این مکان فوق‌العاده را باری دیگر پیدا کند. این غار که اصطلاحا به عنوان پنجره‌ای رو به دنیای دیگر لقب گرفته است، چندین قرن از دسترس انسان به دور بوده و کشف دوباره آن یک خبر بسیار مهم به شمار می‌رود.

سرانجام در سال 2009، محققان بریتانیایی با هدایت هو کان به این غار عظیمت کردند؛ مکانی اسرارآمیز که بعدها با عنوان «غار سون دونگ» (Hang Son Doong) و یا بزرگ ترین غار جهان نام‌گذاری شد.

غاری عظیم و بسیار گسترده که بازدیدکنندگان آن ادعا می‌کنند یک هواپیمای بوئینگ 747 به راحتی می‌تواند در آن پرواز کند!

فضای داخلی این غار برخلاف آن چیزی‌ست که تا به امروز از کلمه »غار» تصور می‌کنید! چشم‌اندازی که در نگاه اول شما را به یاد سازه‌های موجودات فضایی می‌اندازد. بسیاری از کسانی که وارد این غار شده‌اند گفته‌اند که هرگز چیزی شبیه به آن را در جای دیگری از دنیا ندیده‌اند!

سیستم این غار درست همانند یک اکوسیستم عظیم است. این فضا به قدری عظیم است که به نظر می‌رسد شما وارد یک دنیای درونی شده‌اید.

در واقع به نظر می‌رسد که چشم‌انداز این جنگل از داخل این غار نشات گرفته و زیبایی وصف‌ناپذیری را به نمایش می‌گذارد.

جان اسپایز (John Spies) به عنوان یک عکاس مطرح استرالیایی که یک هفته کامل را در این غار گذرانده بود، توانست تصاویر شگفت‌انگیزی را از این مکان به ثبت برساند. او در این باره می‌گوید:

فضای داخلی این غار بسیار شگفت‌انگیز است. برای رسیدن به منطقه اسرارآمیز می‌بایست یک مسافت 8 کیلومتری را در داخل این غار طی کنید! ابعاد این غار باورنکردنی است. اقامت 5 روزه در بزرگ‌ترین غار دنیا، چیزی نیست که همه افراد در طول زندگی شانس تجربه کردن آن را داشته باشند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

3 دیدگاه

  1. تو کتاب سفر به مرکز زمین ، ژول ورن همچین چیزی رو متصور شده بود نمیدونستم حقیقت داره

  2. ارتباط موجودات فضایى با این غار شگفت انگیز بسیار زیاد است

  3. عجب غاااااااااااااااااااااااااااااااااااری اوووووووووووووووووووووووووووووووق