طراحی سامسونگ گلکسی اس 8

طراحی سامسونگ گلکسی اس ۸ ؛ ترکیبی از فرم، کاربرد و حس خوب

در این مطلب قصد داریم روند طراحی سامسونگ گلکسی اس ۸ را بررسی کنیم. گوشی پرچمداری که با ترکیبی کامل از فرم، کاربرد و حس خوب به نیاز کاربران پاسخ می‌دهد.

گوشی گلکسی S8 سامسونگ که اوایل امسال به بازار ایران معرفی شد، انقلابی در طراحی گوشی های هوشمند بود. استفاده از نمایشگر بدون ‌مرز (Infinity) و حذف دکمه فیزیکی هوم مواردی بود که آن را نه تنها از دیگر گوشی‌های موجود در بازار که حتی از مدل‌های قبل هم کاملا متمایز می‌کرد. گوشی های گلکسی S8 و S8 پلاس با ترکیبی متوازن از فرم، کاربرد و حس خوب توانستند مفهوم گوشی هوشمند و نقش آن در زندگی ما را تغییر دهند.

طراحی سامسونگ گلکسی اس 8

رسیدن به طراحی تا این حد متمایز و در عین حال محبوب کار ساده‌ای نبود. چه به لحاظ زیبایی‌شناختی و چه از نظر فنی، تولید گوشی با این ظاهر و کیفیت، چالش‌های بسیار بزرگی را به همراه داشت. نگاهی به روند طی شده و چالش‌ها و راه‌حل‌های ابداعی گروه مهندسی و طراحی سامسونگ برای رسیدن به این محصول برجسته جذابیت‌های خاص خود را دارد.

طراحی گوشی های هوشمند سامسونگ همواره مبتنی بر این اصل است که فارغ از سن، جنسیت یا مکان جغرافیایی، با زندگی تمامی کاربران سامسونگ هماهنگی پیدا کند. یکی از اعضای تیم طراحی این شرکت درباره روند طراحی سامسونگ گلکسی اس ۸ می‌گوید طراحی این گوشی هوشمند بر اساس مفهوم «یکی بودن» و برجسته کردن انسجام بصری گوشی بود.

تمرکز اصلی تیم طراحی رسیدن به یک طراحی همگون، طبیعی و منسجم در گلکسی S8 بود. برای رسیدن به این هدف ابتدا لبه‌های گوشی منحنی شد. سپس قاب گوشی هم منحنی شد تا وقتی کاربر گوشی را در دست می‌گیرد، حس طبیعی‌تری داشته باشد و در قدم نهایی کلید‌های فیزیکی و حسگرهای روی گوشی جابجا شد تا زیبایی گوشی بیش از پیش به چشم بیاید.

طراحی سامسونگ گلکسی اس 8

ترکیب فلز و شیشه در طراحی سامسونگ گلکسی اس ۸

یکی از مهم‌ترین مسایل در طراحی گوشی تا این حد انقلابی، انتخاب مواد سازنده آن بود. ترکیب فلز و شیشه توازنی عالی میان زیبایی و مقاومت بدنه ایجاد می‌کند. رنگ مواد مورد استفاده در ساخت گلکسی S8 به گونه‌ای انتخاب شده است که مرزی میان بخش فلزی و شیشه‌ای آن قابل مشاهده نباشد. برای برجسته‌تر شدن یکدستی بدنه، طراحان سامسونگ روکش‌های متفاوتی برای آن در نظر گرفتند. روکش‌هایی مانند الگو‌های نانوی انعکاس‌دهنده نور روی بخش شیشه‌ای و همین‌طور یک روکش براق برای قاب فلزی دستگاه به زیبایی هرچه بیشتر گوشی کمک کرد.

هرچند گوشی‌های همراه در ابتدا به عنوان دستگاهی برای تماس‌های تلفنی طراحی شدند، اما اکنون بیش از هر چیز در مقام یک نمایشگر به چشم می‌آیند. با همین دیدگاه بود که گروه طراحی سامسونگ گلکسی اس ۸ تصمیم گرفت رنگ نمایشگر گوشی را با حاشیه‌های باریک بالا و پایین دستگاه کاملا یکدست کند. به این ترتیب وقتی نمایشگر گوشی خاموش است به نظر می‌رسد کل بخش‌ جلویی آن یک نمایشگر سرتاسری است و این مسئله کمک بزرگی به زیبایی هرچه بیشتر گلکسی S8 کرده است.

انتخاب رنگ‌های مختلف این گوشی‌ هم بر اساس روندهای روز صنایعی مانند مد، طراحی داخلی و خودرو انتخاب شده است. رنگ‌هایی که نماد تحرک و سرزندگی هستند. مثلا رنگ موسوم به Orchid Gray در واقع ترکیبی از یکی از طیف‌های رنگ صورتی با طیفی کم‌رنگ از خاکستری است که حس خاص بودن را به مالک گوشی می‌دهد.

طراحی سامسونگ گلکسی اس 8

تغییرات در جاگذاری دکمه‌های گوشی هم یکی از چالش‌های اصلی طراحی سامسونگ گلکسی اس ۸ بود. جابه‌جا کردن چنین گزینه‌هایی جدا از مشکلات فنی، می‌تواند روی تجربه‌کاربری خریداران نیز تاثیرگذار باشد. با همین دیدگاه بود که هرچند به دلایل زیبایی‌شناختی دکمه هوم در گوشی S8 حذف شد اما با هدف حفظ تجربه کاربری مناسب، این دکمه به شکل یک حسگر فیزیکی زیر صفحه نمایش قرار داده شد تا فشار دادن آن همان حس دکمه فیزیکی آشنا را به کاربر منتقل کند.

یکی از مهم‌ترین مسایل در طراحی هر گوشی، راحتی قرار گرفتن آن در دست کاربر است. بزرگ‌تر شدن اندازه گلکسی S8 در مقایسه به مدل‌های قبلی خانواده گلکسی سامسونگ یک چالش جدی در این زمینه بود. هرچند گلکسی S7 گوشی کاملا خوش‌دستی بود اما طراحان سامسونگ نه تنها به دنبال حفظ همان خوش‌دستی که خواستار بهتر کردن حس کاربر در زمان در دست گرفتن S8 بودند.

طراحی سامسونگ گلکسی اس 8

به گفته تیم طراحی، برای رسیدن به حس مناسب از در دست گرفتن گوشی S8، بیش از ۱۰۰ نمونه اولیه از این گوشی در مدتی بیشتر از یک‌ سال طراحی شد. نهایتا و با اعمال تدریجی تغییرات در فرم بدنه، گوشی گلکسی S8 به محصولی تبدیل شد که به راحتی و کاملا طبیعی در دست کاربر جا گرفته و حس خوبی را به او منتقل می‌کند.

مهندسان و طراحان زبان متفاوتی دارند و نزدیک‌ کردن این دو زبان به یکدیگر چالشی بسیار مهم است. اما پرچمداران سری S سامسونگ ثابت کردند با کار تیمی و مداوم می‌توان پیشرفت چشمگیر فنی را با انقلابی در زیبایی و طراحی همراه کرد. زیرا طراحی خوب محصول صرفا یک کار هنری نیست بلکه پاسخی است به نیاز و سلیقه کسانی که آن محصول را استفاده می‌کنند و پاسخ عالی یعنی محصولی مانند گلکسی S8 و S8 پلاس سامسونگ که هنر و کارآمدی و پیشرفت فنی را در هم آمیخته است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۶ دیدگاه

  1. قیمتش الان در چ وضعیتیه. تا دوماه دیگه کاهش قیمت دار؟

  2. زیباترین و برترین گوشی سال ۲۰۱۷

  3. گوشی خیلی زیبا وخوبیه..ولی بهتر حداقل یه مدلش رو اج میزد یه مدلش روهم ساده…الان هردومدلش اج…ولی سیاست اس۷خیلی خوب بود..دومدل داشت.اج وساده.که حق انتخاب رو به مشتری میداد

  4. این گوشی بی نظیره

  5. موافقم ! مطمءنم اس ۹ عالی میشه ! اما مشابه تعییرات اس۶ به اس۷ خواهد داشت ..