کشف استخوان‌های دفن شده یک گرازماهی باستان شناسان را سردرگم کرده است (ویدیو)

کشف استخوان‌های مرموز یک گرازماهی باستان شناسان را سردرگم کرده است (ویدیو)

به تازگی کشف بقایای یک گرازماهی در قبرستانی کهن، در کانال مانش، سوالاتی را در ذهن باستان شناسان ایجاد کرده است؛ با ما در بررسی این کشف مرموز همراه باشید.

محققان مشغول حفاری در نزدیکی کانال مانش (English Channel) بودند که بعد از سه هفته، به قبری عجیب حاوی استخوان‌هایی اسرارآمیز برخوردند. این بقایا که در جزیره‌ای با نام شپل دوم هیو (Chapelle Dom Hue) یافت شده‌اند و قدمت آن‌ها به قرون‌وسطی بازمی‌گردد، مربوط به قبر یک گرازماهی می‌شوند. متخصصان باستان شناسی هم تاکنون در ارائه توضیحی در مورد این اتفاق عجیب ناتوان بوده‌اند.

دانشمندی به نام فیلیپ دی جرزی (Philip de Jersey) از دانشگاه آکسفورد که این جسد را کشف کرده است، در یک مصاحبه بزرگ‌ترین سوال به وجود آمده با کشف این گراز ماهی اسرارآمیز را مرتبط با دلیل دفن آن در قسمتی از زمین که شبیه به قبر است، مطرح می‌کند.

کشف استخوان‌های دفن شده یک گرازماهی باستان شناسان را سردرگم کرده است (ویدیو)

نحوه دفن جسد حیوان هم به سوالات مطرح‌شده اضافه کرده است؛ همانطور که از تصاویر و ویدیوهای منتشرشده از این کشف پیداست، قرار دادن این گرازماهی باستانی در زیرزمین مطمئنا به منظور خلاص شدن از شر بقایای آن نبوده است. این گونه که به نظر می‌رسد، جسد کشف‌شده از سمت شرق به غرب و طبق رسوم مسیحیت دفن شده است؛ بنابراین امکان این وجود دارد که حفاری قبر کشف‌شده به منظور دفن این جانور به صورت رسمی بوده است.

از آنجایی که جزیره شپل دوم هیو به عنوان مکانی برای تجمع راهبان در قرون‌وسطی شناخته می‌شود، باستان شناسان در تلاش برای کشف بقایای انسان در این مکان مشغول حفاری بودند که به جسد گرازماهی یافت‌شده برخوردند؛ تاریخ تقریبی دفن این حیوان به قرن 14 میلادی بازمی‌گردد.

پس از بررسی یافته‌ها این احتمال مطرح می‌شود که دلیل مرگ گرازماهی استفاده از گوشت آن برای تغذیه بوده است، اما در این صورت چرا شکارچیان به جای دور ریختن بقایا در دریایی که تنها ده متر با محل دفن فاصله دارد، تصمیم گرفتند که با وجود تمام دردسرهای دفن یک جسد، این گراز ماهی را در داخل خاک جا دهند؟

کشف استخوان‌های دفن شده یک گرازماهی باستان شناسان را سردرگم کرده است (ویدیو)

توضیح دیگری که بیشتر با منطق جور درمی‌آید، دلیل دفن این گراز ماهی را نگه‌داری از گوشت آن به منظور استفاده در زمان‌ موردنیاز مطرح می‌کند؛ به این معنا که پس از شکار،‌ ساکنان جزیره به دنبال ذخیره منبع غذایی برای شرایط سخت پیش رو بودند، اما پس از دفن جانور هیچ‌گاه فرصت خارج کردن بقایا و استفاده از گوشت حیوان را نداشتند.

پس از بررسی‌های اولیه، بقایای گرازماهی به منظور انجام آزمایش از جزیره خارج شد؛ محققان امیدوارند که با بررسی‌های بیشتر توسط متخصصین جانوران دریایی، دلیل اصلی خاک‌سپاری این جانور به صورت رسمی و در یک قبرستان مذهبی، روشن‌تر شود.

دی جرزی اظهار کرده است که در طول 35 سالی که مشغول حفاری و فعالیت‌های باستان شناسی بوده،‌ تاکنون به چنین کشفی بر نخورده است.

ویدیو کشف بقایای اسرارآمیز گرازماهی در کانال مانش

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*