نحوه ارتباط با بیگانگان

در جستجوی موجودات فضایی ؛ نحوه ارتباط با بیگانگان چگونه است؟

در حالی که تلاش‌ برای جستجوی موجودات فضایی ادامه دارد، هنوز از نحوه ارتباط با بیگانگان و زبان تکلم بی‌اطلاع هستیم. دانشمندان در این باره توضیح می‌دهند.

از زمان تاسیس موسسه ستی (SETI Institute) در سال ۱۹۸۴، جستجوی موجودات فضایی به شکلی جدی‌تر دنبال شد. ۶۰ سال قبل و در تاریخ ۲۱ آگوست ۱۹۲۴، مقامات آمریکایی یک روز سکوت مطلق رادیویی را اجرا کردند. در این روز، از تمامی شهروندان خواسته شد که دستگاه‌های رادیویی خود را در حالت سکوت قرار دهند تا ستاره‌شناسان بتوانند به کمک گیرنده‌های رادیویی خود، سیگنال‌های رادیویی از سیاره مریخ را دریافت کنند. در آن زمان تصور می‌شد که بیگانگان، در سیاره مریخ سکونت دارند، ولی متاسفانه هیچ سیگنالی از مریخ شنیده نشد.

این سکوت آزاردهنده، مسئله‌ای قابل بحث و عجیب برای همگان بود. امروزه ما انسان‌ها به لطف پیشرفت‌های چشم‌گیر دنیای علم و نجوم، در بهترین جایگاه برای جستجوی بیگانگان هستیم. کهکشان یک مکان بسیار وسیع و بزرگ است و احتمالا وجود حیات بیگانه در هر نقطه‌ای از آن دور از ذهن نیست.

بنابراین دانشمندان امیدوار هستند که تلاش‌های ما روزی به ثمره بنشیند و ما بتوانیم با نژادی از موجودات فرازمینی ارتباط برقرار کنیم. اما سوالی که وجود دارد این است که نحوه ارتباط با بیگانگان به چه ترتیب خواهد بود؟ آیا آن‌ها هم با زبانی مشترک با ما سخن می‌گویند؟ مطلقا خیر!

اول از همه باید توجه داشت که نحوه ارتباط با بیگانگان ، کاری سخت و دشوار است که هنوز ایده دقیقی در مورد آن مطرح نیست. حتی اگر یک نژاد بیگانه از موجودات فرازمینی، ساکن منظومه پروکسیما قنطروس باشند، پیام‌های ارسالی و دریافتی به مدت ۴ سال در مسیر خواهند بود. بنابراین، «صبر» کلید موفقیت در جستجوی موجودات فضایی است.

نحوه ارتباط با بیگانگان

اکثر متفکران از جمله کارل ساگان (Carl Sagan)، بر این باورند که ریاضیات می‌تواند به عنوان یک زبان مشترک بین ما و بیگانگان نقش‌آفرینی کند. لانسلات توماس هاگبن (Lancelot Thomas Hogben) به عنوان یک دانشمند بریتانیایی، زبانی جدید تحت عنوان استراگلوسا (Astraglossa) را طراحی کرد. این زبان ارتباطی، بر روی سیگنال‌های رادیویی سوار می‌شود و پالس‌های کوتاه و بلند به ترتیب بیانگر اعداد و نمادهای ریاضی هستند. هنگامی که مبانی ریاضیات بین نژاد انسان و بیگانه‌ها برقرار شد، در آن صورت می‌توان بحث در مورد نجوم را آغاز کرد؛ موضوعی جذاب و سرگرم‌کننده که مسلما در بین ما و بیگانگان مشترک است.

البته هیچ تضمینی وجود ندارد که گونه‌های دیگر قادر به درک شیوه ارتباطی ما باشند؛ چرا که ممکن است بیگانگان نتوانند بدین طریق با ما ارتباط برقرار کنند. برای درک بهتر این موضوع، در نظر داشته باشید که امروزه در حدود ۷ هزار زبان مختلف در سیاره زمین وجود دارد. تنها نیمی از این تعداد، دارای علائم نگارشی هستند. از این جهت هیچ تضمینی وجود ندارد که بیگانگان بتوانند از سیستم نگارشی ابداع شده توسط ما سر در بیاورند!

شری ولز جنسن (Sheri Wells-Jensen) به عنوان یک متخصص زبان شناس معتقد است که مسئله اصلی، زبان ارتباطی بین ما و بیگانگان نیست. در واقع ما به جای آنکه بیشتر صحبت کنیم، می‌بایست اطلاعات مربوط به نژاد انسان را با آنان در میان بگذاریم.

دکتر ست شوستاک (Seth Shostak)، ستاره شناس ارشد موسسه ستی (SETI) در این باره می‌گوید:

ارسال اطلاعاتی از قبیل متن، تصویر، فیلم، صدا و … موجب می‌شود که بیگانگان هوشمند به درک کامل‌تری از جامعه انسان‌ها دست یابند. با استفاده از یک لیزر قدرتمند، فرستنده‌های رادیویی و یا کانال فیبر نوری، می‌توان چنین داده‌هایی را در عرض چند روز به فضا ارسال کرد.

اگر چنین شیوه‌ای کار کند، امکان برقراری ارتباط با موجودات فرازمینی تسهیل خواهد شد. بدین ترتیب، اگر تلاش برای پیدا کردن فرازمینی‌ها و نحوه ارتباط با بیگانگان برای شما نیز سوالات بسیاری را به همراه داشت، این روش می‌تواند به عنوان تنها راهکار پیشنهادی فعلی مورد استفاده قرار گیرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۸ دیدگاه

 1. عزیزان دل برادر
  بهترین راه برای برقرای ارتباط ابا فرازمینیها چیزی نیست جز آنچه هرشب در خانه تان میبینید
  تعجب کردید؟ بله
  و آن چیزی نیست جز ((فرج))
  تحقیقات نشان داده که تمام موجودات زنده ازجمله انسان ، جن و روح ، علاقهء وافری به ((فرج)) زنان دارند
  باتشکر و سپاس بیکران

 2. آیا اونها هم حاجی دارن حاج مریخعلی فضاییان

 3. سلام ،اطلاعت کاملی ندارید من خیلی دنبال تشکیل ی تیم هستم اما کسی حمایت نمیکنه جون هزینه مالی داره و همه ی کشور مشکلات خودشونو دارن باید بدونیم نشونهای سفینه ها ماشین زمانن یا ماشین فضایی..

 4. به عقیده من ما تا زمانی که صلح و امنیت را روی زمین تضمین نکنیم حقی نخواهیم داشت که با حیات ها دیگر ارتباط برقرار کنیم. حسن نیت ظاهری نمیتواند بیگانگان را فریب دهد
  یک مورد ان هم مساله گوشت خواری هست که به نظر من باید در نظر گرفته شود
  تا زمانی که جایگزینی برای گوش پیدا نکنیم و نسل های بعدی را به رژیم قضایی خاصی عادت ندهیم ممکن است جای سوال باقی بگذارد.
  مساله جمعیت زیاد هم ممکن است از دید یک تمدن پیشرفته قابل قبول نباشه
  پس ما باید ابتدا مسایل و مشکلاتی که بین خودمان هست را حل و فصل کنیم تا صلاحیت داشته باشیم با تمدن ها خارج از زمین ارتباط برقرار کنیم اگر تمدن پیشرفته تری وجود داشته باشه نیازی به فرستادن فیلمهای گزینشی و دروغین نداریم که ما را صلح طلب جلوه بدهد اونها قبل از این همه چیز را رصد خواهند کرد اونهم با دوربین و یا سنسورها بسیار پیرفته و یا ماکرو روباتهایی که همه چیز را به اسکن و به صورت اطلاعات سه بعدی برای انها میفرستند

 5. موجودای فضایی ابانم رو زمینن دولت ها نمیخان مردم بدونن چون جنایاتی که در حق اونا کردن معلوم میشه
  یکی بهم گفت یسریشون تبعید شدن که اومدن زمین

 6. کانال فیبر نوری یعنی همون فیبر نوری خودمون خخخ

 7. زود تر بیان نجاتنون بدن

 8. “کانال فیبر نوری”!!!
  اون هم به فضا؟؟؟
  باید صبر کنیم تا اثر مواد مصرفیش فروکش کنه، بعد ازش بپرسیم: حالا به کجای فضا میخوای لوله-کشی کنی؟ خخخخخ
  اینا مثلاً دانسمندن؟

  دی شیخ با چراغ همی-گشت گِرد شهر
  : کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست!
  گفتند: یافت می-نشود جسته ایم ما
  گفت: آنکه یافت می-نشود، آنم آرزوست!