سامسونگ الکترونیکس از دیروز تا امروز : تاریخچه شرکت سامسونگ

سامسونگ.نام بسیار قابل احترام و کهنی که ۹۹ درصد در هر خانه و یا بهتر بگوییم.هر جایی دیده می شود.از یخچال و جارو برقی گرفته تا موبایل و فلش مموریهایی که در کشوی میزتان است.به جرات می توان گفت،شرکتی مانند سامسونگ که  این همه تنوع محصول داشته باشد،وجود ندارد.شاید اطلاع نداشته باشید که در کره ی جنوبی  سامسونگ دارای شرکت های کشتی سازی و ماشین سازی هم می باشد و تنها به محصولات الکترونیکی ختم نمی شود.اما غولی مانند سامسونگ از کجا آمده است؟

۱۹۳۴-۱۹۷۰

قبل از اینکه به این قدرت دنیای الکترونیک را تسخیر کنید،چه محصولی را تولید می کرده است؟اما داستان به سال ۱۹۳۸ برمیگردد و همه چیز از فردی به نام لی بیونگ چول آغاز شد.این فرد یک شرکت تجاری مواد غذایی با چهار کارمند واقع در سودونگ تاسیس کرد و کسب کارش بسیار عالی شد.اما به دلیل جنگ در سال ۱۹۴۷ مجبور به ترک سئول و نقال مکان به بوسان شد و بعد از جنگ در سال ۱۹۵۴ پالایشگاه قند راه اندازی کرد.

لی بیونگ چول،بنیان گذار سامسونگ

سامسونگ در آن زمان در طیف های دیگر از جمله بیمه، اوراق بهادار و خرده فروشی مشغول به فعالیت بود.و توانست در کره یکی از ۱۰ شرکت برتر و نام دار آن زمان شود.در اواخر ده ی ۱۹۶۰ سامسونگ وارد صنعت الکترونیک شد.شرکت هایی با نام سامسونگ الکترونیک،سامسونگ مکانیک،سامسونگ کورنینگ و صنعت نیمه هادی و ارتباطات.و اولین محصولی که تولید کرد یک تلویزیون سیاه و سفید بود.

۱۹۷۰-۱۹۹۰

این شرکت در دهه ۱۹۷۰با سرمایه گذاری در صنایع سنگین، صنایع شیمیایی و پتروشیمی و ساخت کشتی، راه صنعتی شدن را درپیش گرفت. در ۱۹۷۳ دومین برنامه پنجساله مدیریت اعلام و گذار از مرحله ساخت مواداولیه به محصول نهایی بعنوان هدف اصلی شرکت اعلام گردید. دهه ۱۹۷۰ دهه توسعه شرکت سامسونگ بود آنچنانکه شرکتهای صنایع سنگین، پتروشیمی، کشتی سازی و صنایع دقیق سامسونگ تأسیس و اولین صادرات صنایع الکترونیک ازسوی سامسونگ الکترونیک صورت گرفت. محصولات این شرکت در دهه ۱۹۸۰ توانست به بازارهای جهانی راه یابد. در سال ۱۹۸۷ با مرگ بنیانگذار گروه، پسرش ” لی کان هی” جانشین او گردید. لی کان هی یک سال بعد برنامه انقلاب دوم سامسونگ را در شرکت به راه انداخت. این برنامه مشتمل بر تجدید ساختار کسب و کار قدیمی و تبدیل شدن شرکت به یکی از پنج شرکت برتر الکترونیک و یکی از شرکتهای کلاس جهانی در قرن بیستم و یکم بود.

۱۹۹۰-۲۰۰۰

در سال ۱۹۹۰ سامسونگ شروع به گسترش جهانی بودن خود با تاسیس نمایندگی هایی در کشورهایی نظیر امریکا، بریتانیا، آلمان، تایلند، مکزیک، اسپانیا و چین تا سال ۱۹۹۷ نمود.تاریخچه ی شهرت سامسونگ به ۱۴ سال پیش بر میگردد.یعنی زمانی که سامسونگ سبکترین گوشی جهان را تولید کرد.

SCH-800

دهه ۱۹۹۰ را میتوان دوران مدیریت نوین در سامسونگ دانست. دراین دوران شعار «اول کیفیت» انتخاب و تبلیغ گردید. در این دوره، ۱۷ محصول مختلف نظیر نیمه هادی، نمایشگرهای رایانه و … در بازار جهانی تولید شد و در برخی از آنها، نظیر Lcd به مقام اول جهانی دست یافت. همزمان، علاوه بر جهت گیری به سمت بکارگیری شش سیگما و تولید محصول کیفی، کیفیت کارکنان نیز موردتوجه قرار گرفت.پنج حوزه اصلی کسب و کار شرکت سامسونگ الکترونیک عبارت است از: لوازم خانگی دیجیتال، رسانه دیجیتال، Lcd ، نیمه هادی‌ها و ارتباطات راه دور.
تجارت رسانه دیجیتال شامل دستگاه‌های کامپیوتر از قبیل لپ تاپ‌ها و چاپگرها، نمایشگرهای تصویر و تلویزیون‌ها و مانیتورهای کامپیوتر، و سرگرمی مصرف کننده مانند پخش کننده‌های DVD، پخش کننده‌های MP۳ و دوربین‌های دیجیتال.
تجارت شبکه ارتباطی شامل DSLAMها و دستگاه‌های فکس، دستگاه‌های سلولی از قبیل تلفن‌های همراه، تلفن‌های PDA، و دستگاه‌های ترکیبی که ترمینال‌های هوشمند همراه نامیده می‌شوند و همچنین گیرنده‌های ماهواره می‌شود.
تجارت لوازم خانگی شامل وسایل برقی خانگی از قبیل یخچال‌ها، کولرها، تصفیه کننده‌های هوا، ماشین لباسشویی‌ها، فرهای مایکرویو و جاروبرقی می‌شود.
تجارت نیمه هادی شامل چیپ‌های نیمه هادی از قبیل SDRAM، SRAM، حافظه‌های فلش NAND، کارت‌های هوشمند، فناوری‌های پرتراکم از قبیل سیستم-در-بسته (SiP) و بسته‌های چند چیپی (MCP)، و دستگاه‌های ذخیره سازی از قبیل درایو دیسک‌های نوری و درایوهای دیسک سخت (HardDisk) می‌شود.
تجارت LCD برروی پنل‌های TFT-LCD برای لپ تاپ‌ها، مانیتورها و تلویزیون‌ها متمرکز است.

۲۰۰۰ به بعد

سامسونگ از سال ۲۰۰۰ به بعد توانست به رقیبی جدی برای غول های صنعت الکترونیک تبدیل و شود.ودر سال ۲۰۱۲ بزرگترین سازنده ی تلفن همراه شناخته شد.و همچنین توانست رتبه ی اول را که نوکیا از سال ۱۹۸۸ صاحب آن بود را به دست آورد.به راستی سامسونگ را می توان تنها شرکتی دانست که به این گستردگی فعالیت می کند.در هر زمینه ای سامسونگ حرفی برای گفت دارد.و به نظر می آید این تازه اول راه برای سامسونگ است.آیا موافق هستید؟


منبع : wikipedia

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*