نزديک ترين سياره بيگانه شبه زمين تنها 13 سال نوري با ما فاصله دارد!

 اخترشناسان مرکز اخترفیزیک هاروارد – اسمیتسونیان از احتمال وجود سیاره بیگانه شبه زمین در حیاط خلوت کیهانی در فاصله 13 سال نوری با زمین خبر می‌دهند. تلسکوپ فضایی کپلر ناسا بطور همزمان بیش از 150 هزار ستاره را برای یافتن سیارات بیگانه احتمالی مورد بررسی قرار می‌دهد؛ این تلسکوپ با اندازه گیری شیب درخشش ستاره می‌تواند گذر احتمالی سیارات بیگانه از مقابل ستاره را شناسایی کند.

 اخترشناسان با استفاده از داده های تلسکوپ شکارچی سیارات، نمونه ای از سه هزار و 897 کوتوله قرمز را مورد ارزیابی قرار داده و 95 سیاره بیگانه احتمالی که در مدار این ستارگان در حال چرخش هستند را شناسایی کردند.

از این تعداد، سه سیاره بیگانه با ابعادی مشابه زمین در مدار منطقه قابل سکونت ستاره میزبان که احتمالا حاوی آب بشکل مایع است، قرار دارند.به گفته محققان، تلسکوپ فضایی کپلر قادر به تشخیص سیاره در حال چرخش بدور هر ستاره نیست و سیگنال بسیاری از سیارات در درخشندگی کوتوله قرمز ناپدید می شوند.

با یک محاسبه ساده می توان تخمین زد که حدود شش درصد از کوتوله های قرمز در کهکشان راه شیری میزبان سیارات بیگانه شبه زمین هستند؛ با توجه به اینکه 75 درصد از 100 میلیارد ستاره موجود در کهکشان راه شیری، کوتوله های قرمز هستند، بنابراین چیزی در حدود 4.5 میلیارد سیاره بیگانه شبه زمین در سراسر کهکشان پراکنده شده اند.

اما رقم 4.5 میلیارد تنها یک برآورد محسوب می شود، چراکه توزیع ستارگان در کهکشان راه شیری بسیار متنوع است.تحقیقات صورت گرفته توسط کنسرسیوم تحقیقات ستارگان نزدیک، بعنوان یک گروه بین المللی نجوم به رهبری دانشگاه ایالتی جورجیا، نشان می دهد که در فاصله 30 سال نوری با خورشید، 248 کوتوله قرمز وجود دارند.اخترشناسان مرکز اخترفیزیک هاروارد – اسمیتسونیان از این داده ها برای یافتن سیارات بیگانه شبه زمین استفاده کردند.

«کورتنی درسینگ» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید می کند:

نزدیکترین کوتوله قرمز به زمین پروکسیما قنطورس (Proxima Centauri) است که در فاصله 4.2 سال نوری در سیستم سه ستاره ای آلفا قنطورس واقع شده است و احتمالا در فاصله تقریبی 13 تا 21 سال نوری می توان سیارات بیگانه در ابعاد زمین پیدا کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*